Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
I přes výbornou funkčnost mého bývalého Kubuntu 7.04 jsem se rozhodl upgradovat na verzi 7.10. Upgrade bohužel vůbec neproběhnul tak hladce, jak jsem doufal.
Tlačítko "Zvýšit verzi distribuce" na mě v Adeptu koukalo už nějakou tu dobu. Tak jsem si dneska řekl "Proč ne". Všechno šlo hladce, klikám na ono osudné tlačítko, spouští se update manager (nebo tak nějak). Řekl mi, že bude stahovat něco kolem 1500 balíčků, což bylo něco přes gigabajt dat. Tak stahoval, stahoval, až dostahoval. Chvilku to chroustalo a pak - bum, kde nic tu nic.
Dobře, říkám si, zkusím to prostě ještě jednou. Tak zase - Adept manager, Stáhnout aktualizace (bez toho se to tlačítko na zvýšení verze distribuce neobjeví), Zvýšit verzi distribuce. Teď to samozřejmě nic nestahovalo. Jen to spadlo.
Hmm, říkám si, třeba to něco píše do konzole. Pouštím adept_manager z konzole. Chyba lávky - proces DistUpgrade.py, který je posléze Adeptem spouštěn, se nemůže dostat k Xkům. Tudy ne-e.
Konečně mě napadlo kouknout se do logů. Koukám do /var/log a ejhle! nová složka dist-upgrade, v ní mimo jiné také soubor apt.log. Po doscrollování na konec na mně kouká:
Error in sys.excepthook: Traceback (most recent call last): File "/tmp/kde-root/adept_managerXeAOOb.tmp-extract/DistUpgradeViewKDE.py", line 460, in _handleException if not run_apport(): File "/tmp/kde-root/adept_managerXeAOOb.tmp-extract/DistUpgradeApport.py", line 44, in run_apport ret = subprocess.call(p) File "/usr/lib/python2.5/subprocess.py", line 443, in call return Popen(*popenargs, **kwargs).wait() File "/usr/lib/python2.5/subprocess.py", line 593, in __init__ errread, errwrite) File "/usr/lib/python2.5/subprocess.py", line 1061, in _execute_child self.pid = os.fork() OSError: [Errno 12] Cannot allocate memoryŘádku obsahujícímu "Cannot allocate memory" jsem porozuměl snadno a rychle. Přišlo mi to sice celkem divné, na systému s 512MB ram a 1GB swapem, ale co. Ukončil jsem co se dalo (ono toho vlastně bylo celkem dost - Opera, Amarok, Openoffice, Krusader, Kontact...), až mi zbyl holý Kicker s hodinama. A jde se na to znovu.
A světe div se, ono to začalo něco dělat. Celý šťasten jsem odběhl od počítače. Když jsem se vrátil, čekala na mě chybová hláška o tom, že nemůže zkonfigurovat dpkg, a jestli prý to nechci reportovat. Už už jsem najížděl na tlačítko Reportovat bug, když tu jsem si vzpomněl na to, jak reportuje chyby Amarok - nový mail v Opeře. Začal jsem mít obavy o volnou paměť, ona si Opera s xmilionem otevřených záložek taky něco vezme. Nutno podotknout, že v terminálu, ležícím pod dialogem, stále probíhala instalace nových balíčků. Ještě chvíli jsem váhal, pak se rozhoduji chybu nereportovat.
V následujícím okamžiku na mě vyletělo ještě několik dialogů ohlašujících error u dalších balíčků - nic z toho nereportuju, zběsile odklikávám. Ještě chvilku to běželo a poslední věc, které jsem si v terminálu všiml bylo "Cannot fork process". Pak blik a kde nic, tu nic.
Věřím, že nemusím popisovat, že jsem v tu chvíli byl již poměrně nasrán. Něco ve mně mi říkalo, že je teď půlka systému aktualizovaná a půlka ne-e. S notnou dávkou optimismu jsem přidal ještě giga swapu ze souboru a zkusil pustit Adept manager - zbytečně, nenaběhl. Říkal něco o nenalezení nějakého mime typu octet-stream či čeho, a pak si klidně umřel. Chvilku hledám ten slavný DistUpgrade.py, spouštím, dokonce s původními parametry, které jsem si zaznamenal z htopu - zbytečné, nespustí se to. No jo, nejsem Adept.
No jo, co teď? Všechny naděje na regulérní upgrade byly pryč. Systém totálně nefunkční. Spouštím apt-get check - konfiguruje kvantum balíků. Poté zjišťuju, že mi ten update manager zanechal seznam balíků k odstranění, instalaci a upgradu v logu - provádím s danými balíky dané věci. Nic víc už mě nenapadalo, takže restart. Ten samozřejmě neproběhl regulérně - vypla se Xka a konec, černo, SysRq nic. Takže oblíbený reset.
V grubu už mám Ubuntu 7.10 - pro přehlednost umazávám parametry splash a quiet, a už koukám na boot. Až na pár neúspěšně spuštěných služeb to kupodivu najelo, samozřejmě až na Xka - ovladač nvidia nemohl zůstat funkční. Přepisuji na nv. KDM nepoužívá žádné téma, což mě ujišťuje o tom, že přechod ještě není kompletní.
Chvilku tedy hledám, jak bych měl dál postupovat. Dozvídám se o existenci jakéhosi update-managera - je to ten, co je v gnomím ubuntu. Atributem --dist-upgrade, vyčteným v manu, spouštím tu samou upgradovací aplikaci, jako byla ta předtím, jen v gtk. Ještě přechroustala pár balíčků, odinstalovala sama sebe a bylo to. Vypadá to, že mám konečně Gutsy Gibbona
Teď jsem ještě pro jistotu dokončil dpkg-reconfigure -a, ale tak se mi zdá, že to bylo celkem zbytečné. Pomocí nového restricted managera jsem nainstaloval nvidia ovladače (mimo jiné jsem zjistil, že mám prý modem. Asi je dobře schovaný ), naštěstí bez problému. Jen pro pořádek - podařilo se někomu dostat se z ovladačů nvidia-glx-new zpět na nvidia-glx? Mám takový dojem, že s těmi staršími jsem měl větší výkon...
Pár postřehů z Gybona - nové téma do KDM je fajn, už nemusím hledat a doinstalovávat nějaké s výběrem uživatelů. Jenom by ten seznam uživatelů nemusel mít škaredé bílé pozadí. Nové dekorace oken taky fajn. Dolphin fajn, ale stejně používám Krusader. Překlady asi všude polovičaté, ale to mě neštve - ani si toho nevšimnu (deformace?). Těšil jsem se na nové PSI - nekoná se. V Oo.o ještě stále nechodí instalace nových slovníků přes Průvodci -> Instalovat nové slovníky (asi reportovat, že? kam? i já kůže líná...). To je asi vše, čeho jsem si během té chvilky stačil všimnout. Strigi nezkoumám, zatím. Stojí ještě něco za povšimnutí?
Proč jsem psal tento zápisek? Aby si ostatní udělali představu, jak to vypadalo u jednoho řadového uživatele Kubuntu, ale hlavně, abych v diskuzi a v anketě zjistil, jestli to vývojáři nevychytali, nebo jestli jsem já ten problémový exot. Pochlubíte se se svými zkušenostmi?
Tiskni
Sdílej:
Nakonec 7.10 nemá long-term support a bere se spíše jako beta testing pro další verzi s LTS. Přijde mi to správně, nemá smysl každých 6 měsíců vydávat novou verzi, pro kterou pak musím spoustu let udržovat podporu.To je úplný nesmysl a není to pravda. Jak a kde jste na to přišel? Šéf projektu Ubuntu totiž jasně deklaroval, že běžná a LTS vydání jsou kvalitativně stejná, rozdíl je pouze v době podpory.
The next Ubuntu release, code-named Hardy Heron and set for a 2008 release,will be what Canonical refers to as a Long Term Support (LTS) release and will be supported for five years. Though the next release will receive more support, Shuttleworth was quick to note that it doesn't mean that the Gutsy Gibbon isn't as good a release. "For LTS we make a concerted effort to certify ISV applications and server models," Shuttleworth said. "There is no quality difference; it's just a supported timeframe difference."Ubuntu's Gutsy Move (InternetNews)
Nechápu,proč v Kubuntu ještě je,když je tuším dostupná Verze Synaptic napsaná v qt ;)
Kdysi jsem o něm něco slyšel a tak jsem měl pocit,že existuje i qt verze synapticu ,ale google nic moc nenašel :(
gtk-qt-engine
ale taky funguje pekne... sources.list
a že to v tom návode akosi nespomenuli... no, neviem... lama...) Tak som zvolil komplet reinštaláciu. Pri nej som si užil inú srandu - zálohoval som /home
. Ale to by bolo na dosť dlhý blogový príspevok.