Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Celkovy princip je jednoduchy:
bluetoothovy modul vytvara seriove pripojenie medzi PC a programatorom, ten je v programatore pripojeny k procesoru AVR, ktory predstavuje akesi prepojenie seriovej linky na SPI cez ktore vie programovat AVR-ka.
Popis:
Ako komunikacny modul je vyuzity modul od firmy BlueGiga WT12 (jeho cena je okolo 1000kc), je mozne osadit aj modulom WT11 ktory ma dosah 100m (samozrejme je potrebne mat v PC tiez bluetooth so 100m dosahom aby to bolo vyuzitelne).
Bluetoothovy modul funguje v rezime SSP (ako virtualny seriovy port), komunikuje s procesorm ATmega8, ktory svoj HW SPI vyuziva pre programovanie inych AVR procesorov a zaroven je mozne procesor v programatore aj naprogramovat cez spominany SPI.
Program pre ATmega8 je napisany v C, pre jeho skompilovanie je potrebne AVRGCC.
Ovladaci program pre PC je len pre LINUX, ale nebol by problem ho upravit aj pre ine OS. ako komunikacny port hlada vzdy port /dev/rfcomm0 a zmenit je to mozne len v zdrojovom kode (zatial).
V Linuxe je potrebne bluetoothovy modul sparovat a vytvorit virtualny seriovy port, napriklad pridat do suboru /etc/bluetooth/rfcomm.conf:
rfcomm0 { bind yes; device 00:07:80:80:00:01; cannel 1; comment "AVRPROG"; }
Na programatore su dva konektory:
- 4 vyvodovy je pre pripojenie externeho napajania (ak je potrebne napajat aplikaciu z programovadla) a zaroven su dva vyvody pripojene k seriovej linke bluetooth modulu, je to vhodne k ladeniu programatora a pre prvotnu konfiguraciu BT modulu (nastavnie komunikacnej rychlosti na 115200, nastavenie nazvu bt zariadenia, pin kod, ...). v rezime konfiguracie BT modulu je potrebne nechat procesor v stave RESET (na vyvod SLAVE_RESET priviest log. "0")
1. GND 2. RXD 3. TXD 4. VCC
- 10 vyvodovy je obojsmerny programovaci (obojsmerny preto, lebo je mozne nim programovat procesor v programatore - reizm SLAVE, ale zaroven sa programuju externe zariadenia - rezim MASTER)
master (slave) 1. SCK (SCK) 2. MISO (MOSI) 3. MOSI (MISO) 4. -- 5. RESET (NC) 6. GND 7. VCC 8. CKOUT (NC) - zatial nieje vyuzity. 9. -- 10. NC (SLAVE RESET)
V programatore je 3V LOW-DROP stabilizator (tvoreny tranzistormi T1, T2, T3) ktory napaja BT modul, takze programator je mozne napajat napatim 3 az 5V.
Ryhlost programovania nieje vysoka, je to zapricinene dlhymi pauzami medzi komunikacnymi ramcami posielanymi cez bluetooth
Bluetoothovy modul je mozne nahradit aj za obvod napriklad FTDI232 a nahradit bezdratovu komunikaciu za dratovu USB.
Subory:
schema eagle:
btavr.sch
plosny spoj eagle:
btavr.brd
zdrojove kody:
btavr.tar.gz
V uvedenom programe este mozu byt nejake chyby, nieje ani dokonceny (napriklad chyba podpora pre pracu s EEPROM v procesore) pisal som ho fakt narychlo, takze problemy niesu vylucene. Ake kolvek pripomienky a navrhy, .. mi mozte reportovat v diskusii pod blogom.
priklad pouzitia programovadla:
btavr erase load file.srec wrflash verify wrfusel 0xef wrfuseh 0xd1 wrlock 0x03 btavr rdflash save program.bin btavr rdfuses btavr help
aktualne podporovane procesory:
ATmega8, 16, 32, 64, 128, 48, 88, 168, 48p, 88p, 168p, 328
dalsie procesory dopisat nieje problem, rovnako ako aj spravit podporu do inych hotovych programov.
poznamka: schema zapojenia ako aj programy su pod licenciou GPL!
Tiskni
Sdílej:
'trosku' som ten programator rozvrtal, a cely projekt najdete tu: