V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Spolek vpsFree.cz vydal statistiky týkající se distribucí nasazených na serverech členů. V dlouhodobém pohledu je zřejmé, že většina uživatelů z původního CentOS přechází na Rocky Linux. Pozoruhodný je také nárůst obliby distribuce NixOS, která dnes zaujímá třetí místo po Debianu a Ubuntu.
Celkovy princip je jednoduchy:
bluetoothovy modul vytvara seriove pripojenie medzi PC a programatorom, ten je v programatore pripojeny k procesoru AVR, ktory predstavuje akesi prepojenie seriovej linky na SPI cez ktore vie programovat AVR-ka.
Popis:
Ako komunikacny modul je vyuzity modul od firmy BlueGiga WT12 (jeho cena je okolo 1000kc), je mozne osadit aj modulom WT11 ktory ma dosah 100m (samozrejme je potrebne mat v PC tiez bluetooth so 100m dosahom aby to bolo vyuzitelne).
Bluetoothovy modul funguje v rezime SSP (ako virtualny seriovy port), komunikuje s procesorm ATmega8, ktory svoj HW SPI vyuziva pre programovanie inych AVR procesorov a zaroven je mozne procesor v programatore aj naprogramovat cez spominany SPI.
Program pre ATmega8 je napisany v C, pre jeho skompilovanie je potrebne AVRGCC.
Ovladaci program pre PC je len pre LINUX, ale nebol by problem ho upravit aj pre ine OS. ako komunikacny port hlada vzdy port /dev/rfcomm0 a zmenit je to mozne len v zdrojovom kode (zatial).
V Linuxe je potrebne bluetoothovy modul sparovat a vytvorit virtualny seriovy port, napriklad pridat do suboru /etc/bluetooth/rfcomm.conf:
rfcomm0 { bind yes; device 00:07:80:80:00:01; cannel 1; comment "AVRPROG"; }
Na programatore su dva konektory:
- 4 vyvodovy je pre pripojenie externeho napajania (ak je potrebne napajat aplikaciu z programovadla) a zaroven su dva vyvody pripojene k seriovej linke bluetooth modulu, je to vhodne k ladeniu programatora a pre prvotnu konfiguraciu BT modulu (nastavnie komunikacnej rychlosti na 115200, nastavenie nazvu bt zariadenia, pin kod, ...). v rezime konfiguracie BT modulu je potrebne nechat procesor v stave RESET (na vyvod SLAVE_RESET priviest log. "0")
1. GND 2. RXD 3. TXD 4. VCC
- 10 vyvodovy je obojsmerny programovaci (obojsmerny preto, lebo je mozne nim programovat procesor v programatore - reizm SLAVE, ale zaroven sa programuju externe zariadenia - rezim MASTER)
master (slave) 1. SCK (SCK) 2. MISO (MOSI) 3. MOSI (MISO) 4. -- 5. RESET (NC) 6. GND 7. VCC 8. CKOUT (NC) - zatial nieje vyuzity. 9. -- 10. NC (SLAVE RESET)
V programatore je 3V LOW-DROP stabilizator (tvoreny tranzistormi T1, T2, T3) ktory napaja BT modul, takze programator je mozne napajat napatim 3 az 5V.
Ryhlost programovania nieje vysoka, je to zapricinene dlhymi pauzami medzi komunikacnymi ramcami posielanymi cez bluetooth
Bluetoothovy modul je mozne nahradit aj za obvod napriklad FTDI232 a nahradit bezdratovu komunikaciu za dratovu USB.
Subory:
schema eagle:
btavr.sch
plosny spoj eagle:
btavr.brd
zdrojove kody:
btavr.tar.gz
V uvedenom programe este mozu byt nejake chyby, nieje ani dokonceny (napriklad chyba podpora pre pracu s EEPROM v procesore) pisal som ho fakt narychlo, takze problemy niesu vylucene. Ake kolvek pripomienky a navrhy, .. mi mozte reportovat v diskusii pod blogom.
priklad pouzitia programovadla:
btavr erase load file.srec wrflash verify wrfusel 0xef wrfuseh 0xd1 wrlock 0x03 btavr rdflash save program.bin btavr rdfuses btavr help
aktualne podporovane procesory:
ATmega8, 16, 32, 64, 128, 48, 88, 168, 48p, 88p, 168p, 328
dalsie procesory dopisat nieje problem, rovnako ako aj spravit podporu do inych hotovych programov.
poznamka: schema zapojenia ako aj programy su pod licenciou GPL!
Tiskni
Sdílej:
'trosku' som ten programator rozvrtal, a cely projekt najdete tu: