Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Celkovy princip je jednoduchy:
bluetoothovy modul vytvara seriove pripojenie medzi PC a programatorom, ten je v programatore pripojeny k procesoru AVR, ktory predstavuje akesi prepojenie seriovej linky na SPI cez ktore vie programovat AVR-ka.
Popis:
Ako komunikacny modul je vyuzity modul od firmy BlueGiga WT12 (jeho cena je okolo 1000kc), je mozne osadit aj modulom WT11 ktory ma dosah 100m (samozrejme je potrebne mat v PC tiez bluetooth so 100m dosahom aby to bolo vyuzitelne).
Bluetoothovy modul funguje v rezime SSP (ako virtualny seriovy port), komunikuje s procesorm ATmega8, ktory svoj HW SPI vyuziva pre programovanie inych AVR procesorov a zaroven je mozne procesor v programatore aj naprogramovat cez spominany SPI.
Program pre ATmega8 je napisany v C, pre jeho skompilovanie je potrebne AVRGCC.
Ovladaci program pre PC je len pre LINUX, ale nebol by problem ho upravit aj pre ine OS. ako komunikacny port hlada vzdy port /dev/rfcomm0 a zmenit je to mozne len v zdrojovom kode (zatial).
V Linuxe je potrebne bluetoothovy modul sparovat a vytvorit virtualny seriovy port, napriklad pridat do suboru /etc/bluetooth/rfcomm.conf:
rfcomm0 { bind yes; device 00:07:80:80:00:01; cannel 1; comment "AVRPROG"; }
Na programatore su dva konektory:
- 4 vyvodovy je pre pripojenie externeho napajania (ak je potrebne napajat aplikaciu z programovadla) a zaroven su dva vyvody pripojene k seriovej linke bluetooth modulu, je to vhodne k ladeniu programatora a pre prvotnu konfiguraciu BT modulu (nastavnie komunikacnej rychlosti na 115200, nastavenie nazvu bt zariadenia, pin kod, ...). v rezime konfiguracie BT modulu je potrebne nechat procesor v stave RESET (na vyvod SLAVE_RESET priviest log. "0")
1. GND 2. RXD 3. TXD 4. VCC
- 10 vyvodovy je obojsmerny programovaci (obojsmerny preto, lebo je mozne nim programovat procesor v programatore - reizm SLAVE, ale zaroven sa programuju externe zariadenia - rezim MASTER)
master (slave) 1. SCK (SCK) 2. MISO (MOSI) 3. MOSI (MISO) 4. -- 5. RESET (NC) 6. GND 7. VCC 8. CKOUT (NC) - zatial nieje vyuzity. 9. -- 10. NC (SLAVE RESET)
V programatore je 3V LOW-DROP stabilizator (tvoreny tranzistormi T1, T2, T3) ktory napaja BT modul, takze programator je mozne napajat napatim 3 az 5V.
Ryhlost programovania nieje vysoka, je to zapricinene dlhymi pauzami medzi komunikacnymi ramcami posielanymi cez bluetooth
Bluetoothovy modul je mozne nahradit aj za obvod napriklad FTDI232 a nahradit bezdratovu komunikaciu za dratovu USB.
Subory:
schema eagle:
btavr.sch
plosny spoj eagle:
btavr.brd
zdrojove kody:
btavr.tar.gz
V uvedenom programe este mozu byt nejake chyby, nieje ani dokonceny (napriklad chyba podpora pre pracu s EEPROM v procesore) pisal som ho fakt narychlo, takze problemy niesu vylucene. Ake kolvek pripomienky a navrhy, .. mi mozte reportovat v diskusii pod blogom.
priklad pouzitia programovadla:
btavr erase load file.srec wrflash verify wrfusel 0xef wrfuseh 0xd1 wrlock 0x03 btavr rdflash save program.bin btavr rdfuses btavr help
aktualne podporovane procesory:
ATmega8, 16, 32, 64, 128, 48, 88, 168, 48p, 88p, 168p, 328
dalsie procesory dopisat nieje problem, rovnako ako aj spravit podporu do inych hotovych programov.
poznamka: schema zapojenia ako aj programy su pod licenciou GPL!
Tiskni
Sdílej:
'trosku' som ten programator rozvrtal, a cely projekt najdete tu: