Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Tento zápisok je len ako take moje how-to ale možno sa hodi aj niekomu inému. Potreboval som na maline π spúšťať autossh, tak som sa pokúsil vydať cestou systemd a tu je môj výsledok.
Najprv potrebujem mat funkčné pripojenie k serveru cez ssh kľúče bez nutnosti zadávania hesla (k tomu už je nespočet návodov) a nastavenie tunelu som dal do $HOME/.ssh/config
Host mytunel
HostName my.server.ip
User me
Port 22222
RemoteForward 11122 localhost:22
RemoteForward 11180 localhost:80
Kedže autossh používa kľúče z môjho home adresára, tak som sa rozhodol že služba bude bežat pod mojim užívateľom. Vytvoril som systemd unit servis v domovskom adresári: $HOME/.config/systemd/user/autossh.service
Tiež som pridal monitoring port.
[Unit]
Description=AutoSSH tunnel service
After=network.target
[Service]
Type=forking
ExecStart=/usr/bin/autossh -M 11100 -f mytunel -N
[Install]
WantedBy=default.target
Po každom vloženi alebo úprave unitu musime reloadnuť:
$ systemctl --user daemon-reload
systemctl --user ...
je spúšťaný vždy pod užívateľom a nie cez sudo.
A možno ešte budeme potrebovať (v pripade minimálnej inštalacie debianu) doinštalovať balík libpam-systemd
Náš nový unit vyskúšame a skontrolujeme či beží:
Samozrejme v tomto bode by tunel mal byť funkčný, ale to ešte nieje všetko...
$ systemctl --user start autossh.service
$ systemctl --user status autossh.service
● autossh.service - AutoSSH tunnel service
Loaded: loaded (/home/me/.config/systemd/user/autossh.service; disabled)
Active: active (running) since Sat 2017-01-14 07:54:19 CET; 2sec ago
Process: 709 ExecStart=/usr/bin/autossh -M 11100 -f mytunel -N (code=exited, status=0/SUCCESS)
Main PID: 724 (autossh)
CGroup: /user.slice/user-1000.slice/user@1000.service/autossh.service
├─724 /usr/lib/autossh/autossh -M 11100 mytunel -N
└─725 /usr/bin/ssh -L 11100:127.0.0.1:11100 -R 11100:127.0.0.1:11101 -N mytunel
Musíme zabezpečiť aby sa servis spúšťal automaticky:
A to najdoležitejšie aby sa užívateľove servisy spúšťali aj keď užívateľ nebude prihlásený:
$ systemctl --user enable autossh.service
Inak by sa servis spustil vždy len po prihlasení užívatela a zastavil po jeho odhlásení, čo v prípade autossh je asi nežiaduce.
$ sudo loginctl enable-linger $USER
Vyskúšame to reštartom systému a kontrolou či autossh sa spustilo po štarte (ideálne kontrolou na serveri cez ktorý tunelujeme a to ešte skôr než sa po reštarte prihlásime na náš stroj aby sme si boli istý že linger funguje správne.
Zopár poznámok:
User=me
pretože systemd vie že servis patrí nám a vždy bude spúšťaný pod našim uid.
Type=forking
je nevyhnutné ak sa program forkuje, inak všetky forknuté procesy odstrelí akonáhe skončí ten hlavný.
WantedBy=default.target
a nie multi-user.target
ako v prípade systémových servisov.
Tak dúfam že som nič nezabudol.
Tiskni
Sdílej:
veci čo fungovali pred dvaciatimi rokmTřeba to, aby si mohl uživatel službu konfigurovat a spouštět sám a nepotřeboval k tomu roota/sudo?
-o "ExitOnForwardFailure yes"
- ak pri štarte ešte nie je sieť alebo server práve nie je dostupný