Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
todleto bytě jako mohlo zajímat pane vlk hele :O :O ;D ;D
ten zoreček jak ho tam maj popsanej asi jako nefunguje ale se zahrnutím tý váhy druhý číslice zprava snad jakoby jo. je tam jediná vyjímka ato když je zbytek po dělení dvojka. řešim to hejbáním uplně nejposlednější cifričkou napravo v čísle. pokud bysme vybrali jako tamtu modulo pozici poslední cifričku s váhou 1 tak zase nenajdem řešení pro zbytek 1 protože desítku na pozici jedný cifry nenacpem stejně jako u tý předposlední u zbytku 2 :O :O :D ;D
si teda jako myslim že nám stačí mit závislý jenom nějaký dvě zvolený cifry v tom čísle abysme z uplně jakýhokoliv zbytku mohli jakoby udělat něco dělitelnýho bezezbytku jedenáctma noa s vostatníma ciframa čísla si mužem moct dělat uplně co chcem a nebudem muset dělat řešení hrubou silou :D :D ;D ;D
#!/usr/bin/python3 WEIGHT = (6, 3, 7, 9, 10, 5, 8, 4, 2, 1) def validate_number(number): chk = sum([w * i for w, i in zip(WEIGHT, number)]) return chk % 11 == 0 # kontrolni pozice je předposlední číslice v čísle účtu def dopocitej_kontrolni_pozici(number): chk = sum([w * i for w, i in zip(WEIGHT, number)]) zbytek = chk % 11 # zbytek plus co je dělitelný bezezbytku jedenácti?? :O ;D # předposlední pozice má váhu 2 takže budem skákat po dvojkách od nuly po 18 # mužem najít pro všecky hodnoty zbytku kromě dvojky protože desítku (abysme měli 22) do jedný # jediný cifričky prostě nenacpem ikdbyby sme jakoby děsně moc chtěli :/ :/ # asi to maj v tom popisu blbě ale nevim if zbytek != 2: for x in range(0,10): if (zbytek + x*2) % 11 == 0: number[-2] = x return True # když máme zbytek 2 uděláme úpravu nejposlednější čísličky napravo co má váhu jedna # takže hejbnem celým zbytkem o jedna # lepší řešení mě nenapadlo :/ :/ else: if number[-1] < 9: number[-1] += 1 number[-2] = 4 return True else: number[-1] = 8 number[-2] = 5 return True # funguje to jakoby ždycky???? :O :O :O :O # nóóó mělo by že :O :O ale projistotu :D :D ;D ;D return False # na kontrolní pozici nechávám nuličku by nám to tuhletu hodnotu jakoby přeskočilo # při dělání sumy cisla = [] cisla.append([1,2,3,4,5,6,7,8,0,9]) cisla.append([7,7,7,7,7,7,7,7,0,7]) cisla.append([1,2,4,8,6,2,4,8,0,2]) cisla.append([3,1,4,1,5,9,2,6,0,3]) cisla.append([1,1,2,3,5,8,3,1,0,1]) cisla.append([4,1,8,3,5,8,3,4,0,4]) for num in cisla: dopocitej_kontrolni_pozici(num) print(num) if validate_number(num): print('cislo je validni') else: print('cislo neni validni')
Tiskni
Sdílej: