Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Tak jsem se jal aktualizovat systém na nejnovější verzi, a dnes už vím, že to byla chyba. Jak je u Ubuntu zvykem, než se to ustálí, musí člověk překousnout několik desítek dětských nemocí. Jedna, která je z mého pohledu nepochopitelná, je nemožnost spustit na posledním Ubuntu Skype, z důvodů nějaké nekompatibility s libGl. No nebudu to okecávat, řešení v mém případě je následující:
LD_PRELOAD=/usr/lib/i386-linux-gnu/mesa/FGL.renamed.libGL.so.1.2.0 skype &
Ještě doplním, že více než řešení je to ošklivý hack, který má za následek například to, že v době kdy poběží skype, nebudete schopni zapnout žádnou OpenGL hru...
Zdroje:
https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/skype/+bug/1155327
Krátky zápisek o tom co dělat, pokud Vám při připojení externího monitoru systém tvrdí, že nemůže mít nativní nastavení rozlišení, a bliká Vám do obličeje nádhernými 60Hz.
Try hd(0,0): NTFS5: No wubildrtak čtěte dále.
Dneska si ukážeme, jak jednoduše převést obyčejné TXT do mobi, které zchroustá náš Kindle. Jako ukázka nám poslouží zákon ze stránek portal.gov.cz
Letmé nahlédnutí pod pokličku, anebo co nás čeká u nového LTS vydání Ubuntu Lucid Lynx.
Dnes bych chtěl tak trochu odbočit a místo toho abych něco napsal bych chtěl jen začít diskuzi na téma PulseAudio a jeho momentální stav v distribucích (v mém případě momentálně Ubuntu)
Aneb zač nás Gegle trestáš?! Rozhodl jsem se zase po čase rozhodl podívat na to, jak je na tom nový Gimp, v overlayi od zugainy jsem si teda našel a odmaskoval verzi 2.5.1 a jal jsem se kompilovat....
Dnes je vcelku zvláštní den. Ráno jsem vstal, spusti moji oblíbenou kombinaci příkazů: layman -S && eix-sync a co mé očka nevidí, v některém z mých overlayů přibylo KDE 4.1.0.
Už je to nějaký ten den co jsem se zase rozhoupal vyzkoušet, kamže nám to KDE kráčí. Začalo to tím že jsem přečetl nějakou zprávičku o tom, že snad vyšlo nějaké pre verze 4.1. Mrknul jsem se tedy do laymana, abych zjistil že je v něm verze 4.0.98, kterou jsem si tedy zkompiloval. A můžu říct, že těch pár hodin zatím nelituju
Celý víkend se pilně připravuji na zítřejší zkoušku z Disktrétní matematiky a logiky, a tak se přihodilo, že se u mě v systému vynořilo hned několik betaverzí .
Tak jsem se odvážil upgradovat jeden kamarádčin počítač, který spravuji. Jak už nadpis napovídá, nedopadlo to zrovna dobře...
Je to tak, asi před měsícem jsem se rozhodl vyměnit můj Debian Unstable za něco stabilnějšího (prosím nepište, že debian unstable je stabilní) a po krátké úvaze si má chorá mysl vybrala Gentoo. Po úvodním neúspěchu s instalátory (jak grafickým, tak textovým) jsem se stal jedním z jejich odpůrců © TM a byl jsem donucen přečíst si Hand Book, čehož v žádném případě nelituji.
Nevím kdo z Vás kdy používal program gFTP, který je standartním ftp klientem Gnome, a jaké s ním máte zkušenosti, ale můj pohár trpělivosti s ním začíná přetékat. To, že spadne když mu dám přenést moc (řádově stovky) souborů na server ještě pochopím, to že se zničeho nic odpojí a nedokáže připojit zpátky taky, ale to, že když ho nechám v nečinnosti asi pět minut a on totálně zamrzne tak, že ho musím sestřelit to už je trochu moc....
Tak po predchozim zapisku jsem vzal partition a smazal. Pustil live cd gentoo, zapnul prikazovou radku, naformatoval disk, stahnul stage 3, rozbalil a pustil se v chrootu do rucni instalace... Muzu rict, ze vse funguje jak ma. Pri instalaci byly jen dva problemy, ten prvi spocival v tom ze si nejaky program emergoval poppler-bindings bez gtk support, coz vizadoval evince. Druhy byl podobneho razu, ale u jineho baliku (jmeno si jiz nepamatuju)
Tak jsem se po čase rozhodl změnit šystém a u té příležitosti se naučit pár nových věcí. Nějakou dobu jsem používal Unstable Debian, ale už začal být tak nestabilní, že jsem se rozhodl od něj odejít. Jak už napovídá nadpis článku, má volba padla na Gentoo.
Překlad zprávičky z archlinux.org o odchodu Judda Vineta z vedení Arch Linuxu. Jen tak letmo jsem to přeložil třeba pro ty, co neumí tak dobře anglicky, a taky pro ty jako jsem já (= mají k Archu osobní vztah).