Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Tak jsem se jal aktualizovat systém na nejnovější verzi, a dnes už vím, že to byla chyba. Jak je u Ubuntu zvykem, než se to ustálí, musí člověk překousnout několik desítek dětských nemocí. Jedna, která je z mého pohledu nepochopitelná, je nemožnost spustit na posledním Ubuntu Skype, z důvodů nějaké nekompatibility s libGl. No nebudu to okecávat, řešení v mém případě je následující:
LD_PRELOAD=/usr/lib/i386-linux-gnu/mesa/FGL.renamed.libGL.so.1.2.0 skype &
Ještě doplním, že více než řešení je to ošklivý hack, který má za následek například to, že v době kdy poběží skype, nebudete schopni zapnout žádnou OpenGL hru...
Zdroje:
https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/skype/+bug/1155327
Krátky zápisek o tom co dělat, pokud Vám při připojení externího monitoru systém tvrdí, že nemůže mít nativní nastavení rozlišení, a bliká Vám do obličeje nádhernými 60Hz.
Try hd(0,0): NTFS5: No wubildrtak čtěte dále.
Dneska si ukážeme, jak jednoduše převést obyčejné TXT do mobi, které zchroustá náš Kindle. Jako ukázka nám poslouží zákon ze stránek portal.gov.cz
Letmé nahlédnutí pod pokličku, anebo co nás čeká u nového LTS vydání Ubuntu Lucid Lynx.
Dnes bych chtěl tak trochu odbočit a místo toho abych něco napsal bych chtěl jen začít diskuzi na téma PulseAudio a jeho momentální stav v distribucích (v mém případě momentálně Ubuntu)
Aneb zač nás Gegle trestáš?! Rozhodl jsem se zase po čase rozhodl podívat na to, jak je na tom nový Gimp, v overlayi od zugainy jsem si teda našel a odmaskoval verzi 2.5.1 a jal jsem se kompilovat....
Dnes je vcelku zvláštní den. Ráno jsem vstal, spusti moji oblíbenou kombinaci příkazů: layman -S && eix-sync a co mé očka nevidí, v některém z mých overlayů přibylo KDE 4.1.0.
Už je to nějaký ten den co jsem se zase rozhoupal vyzkoušet, kamže nám to KDE kráčí. Začalo to tím že jsem přečetl nějakou zprávičku o tom, že snad vyšlo nějaké pre verze 4.1. Mrknul jsem se tedy do laymana, abych zjistil že je v něm verze 4.0.98, kterou jsem si tedy zkompiloval. A můžu říct, že těch pár hodin zatím nelituju
Celý víkend se pilně připravuji na zítřejší zkoušku z Disktrétní matematiky a logiky, a tak se přihodilo, že se u mě v systému vynořilo hned několik betaverzí .
Tak jsem se odvážil upgradovat jeden kamarádčin počítač, který spravuji. Jak už nadpis napovídá, nedopadlo to zrovna dobře...
Je to tak, asi před měsícem jsem se rozhodl vyměnit můj Debian Unstable za něco stabilnějšího (prosím nepište, že debian unstable je stabilní) a po krátké úvaze si má chorá mysl vybrala Gentoo. Po úvodním neúspěchu s instalátory (jak grafickým, tak textovým) jsem se stal jedním z jejich odpůrců © TM a byl jsem donucen přečíst si Hand Book, čehož v žádném případě nelituji.
Nevím kdo z Vás kdy používal program gFTP, který je standartním ftp klientem Gnome, a jaké s ním máte zkušenosti, ale můj pohár trpělivosti s ním začíná přetékat. To, že spadne když mu dám přenést moc (řádově stovky) souborů na server ještě pochopím, to že se zničeho nic odpojí a nedokáže připojit zpátky taky, ale to, že když ho nechám v nečinnosti asi pět minut a on totálně zamrzne tak, že ho musím sestřelit to už je trochu moc....
Tak po predchozim zapisku jsem vzal partition a smazal. Pustil live cd gentoo, zapnul prikazovou radku, naformatoval disk, stahnul stage 3, rozbalil a pustil se v chrootu do rucni instalace... Muzu rict, ze vse funguje jak ma. Pri instalaci byly jen dva problemy, ten prvi spocival v tom ze si nejaky program emergoval poppler-bindings bez gtk support, coz vizadoval evince. Druhy byl podobneho razu, ale u jineho baliku (jmeno si jiz nepamatuju)
Tak jsem se po čase rozhodl změnit šystém a u té příležitosti se naučit pár nových věcí. Nějakou dobu jsem používal Unstable Debian, ale už začal být tak nestabilní, že jsem se rozhodl od něj odejít. Jak už napovídá nadpis článku, má volba padla na Gentoo.
Překlad zprávičky z archlinux.org o odchodu Judda Vineta z vedení Arch Linuxu. Jen tak letmo jsem to přeložil třeba pro ty, co neumí tak dobře anglicky, a taky pro ty jako jsem já (= mají k Archu osobní vztah).