Jack Dorsey představil (𝕏, Nostr) svůj nový projekt bitchat. Jedná se o bezpečnou decentralizovanou peer-to-peer aplikaci pro zasílání zpráv bez potřeby internetu, serverů a telefonních čísel. Využívá se Bluetooth Mesh Network. Detaily v technické dokumentaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici pod licencí Unlicense.
Hudební přehrávač Amarok byl vydán v nové verzi 3.3 "Far Above the Clouds". Nově je postaven na Qt6/KF6 a využívá GStreamer místo Phononu.
Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Letmé nahlédnutí pod pokličku, anebo co nás čeká u nového LTS vydání Ubuntu Lucid Lynx.
Říkám to s těžkým srdcem, ale v této verzi Ubuntu se už pulseaudia zbavíte jen velmi těžko (neplatí pro lidi kteří si vystačí s comand line). Na druhou stranu je to však první vydání Ubuntu, ve kterém jsem s ním zatím nezaznamenal sebemenší problém. Většina programů už má vestavěnou podporu, která funguje jak má (včetně věcí jako Skype), popřípadě šlapou v módu kompatibility s ESD. S novou verzí také přišel mírně pozměný applet hlasitosti v systray a již tradiční nastavovátko v System -> Předvolby -> Zvuk.
Další novinkou je přechod na upstart skripty, který jak se píše http://upstart.ubuntu.com/ byl napsán přímo pro Ubuntu ale může běžet takřka na čemkoliv. Skripty se dají samozřejmě stále spouštět/vypínat starou cestou přes /etc/init.d, preferován je však již tento zápis:
pavel@Darkstar: ~ start network-manager
Další věcí kterou si našinec všimne hned po startu je Plymouth - kompletně grafický splash screen napsaný původně pro Fedoru, který funguje především díky KMS - https://launchpad.net/plymouth. Z nějaké mi záhadné příčiny není v systému přítomen příkaz plymouth-set-default-theme (i když mi systém napovídá, že bych měl nainstalovat balík plymouth, který by ho měl obsahovat, opak je pravdou....) a tak pro změnu výchozího tématu splash screenu je nutné použít tento sled příkazů:
sudo update-alternatives --install /lib/plymouth/themes/default.plymouth default.plymouth /lib/plymouth/themes/solar/solar.plymouth 100 sudo update-alternatives --config default.plymouth
Další novinkou, které si všimnou snad všichni při startu je relativně radikální změna výchozího vzledu a chování oken. Jsou k dispozici dva nové styly - Ambiance (temný) a Radiance (světlý) a s nimi přechod k ovládacím prvkům zprava doleva jak to známe z Macu. Toto nastavení už nějakou dobu používám a příjde mi relativně schůdné, hlavní devizou je blízkost menu Soubor, Úpravy... s ovládacími tlačítky oken, což urychluje práci. Někomu to může vadit (a podle diskuzí i vadí) ale jde jen o zvyk a mělo by to jít přepnout zpátky (což sem zatím nezkoušel).
Nebo jak se ta věc jmenuje. V neposlední řadě přichází nové Ubuntu s relativně hezky zakomponovanými různými socsítěmi a jabbery/icq/cokoliv. Přímo z panelu se dá nastavit stav a všechny konverzace jsou spojeny pod jednu ikonku pošty, kde vyskakují nové konverzace a schovávají se tam všichni IM klienti, které máte zrovna spuštěné. Všichni klienti samozřejmě používají libnotify, která v poslední době nefunguje zrovna bezproblémově, ale to se snad do vydání změní.
Jinak přináší Ubuntu spoustu dalších změn jako je jádro 2.6.32, které už asi do vydání zůstane. Tradičně vylepšený NetworkManager, nové hry v GNOME , nový Firefox, atd, atd... Zatím to vypadá na opravdu hezké vydání, ale do konce měsíce ještě času dost, tak uvidíme jak to kucí vopálení doladí.
Tiskni
Sdílej:
pavel@Darkstar: ~ start network-managerZvláštní, Darkstar jako výchozí hostname vždy měl Slackware (a možná nějaké verze SuSe, když vzešlo ze Slackware). Že by se Ubuntu začalo opičit? Ne, dělám si srandu, jenom by mě to zajímalo.
Z nějaké mi záhadné příčiny není v systému přítomen příkaz plymouth-set-default-themeA o řádek níž:
sudo update-alternatives --install /lib/plymouth/themes/default.plymouth default.plymouth /lib/plymouth/themes/solar/solar.plymouth 100
sudo plymouth-set-default-theme solar --rebuild-initrd
sudo update-alternatives --config default.plymouth
pavel@Darkstar: ~ sudo plymouth-set-default-theme solar --rebuild-initrd [sudo] password for pavel: sudo: plymouth-set-default-theme: command not foundHm, tak sem spatne okopiroval prikazy kdyz sem to psal...
Byl by takovy problem tam na pravy mysitko do menu pridat "nastaveni" a tam odskrtat nechtene veci?To by z toho bylo KDE, to přece nechceš, ne?