Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Letmé nahlédnutí pod pokličku, anebo co nás čeká u nového LTS vydání Ubuntu Lucid Lynx.
Říkám to s těžkým srdcem, ale v této verzi Ubuntu se už pulseaudia zbavíte jen velmi těžko (neplatí pro lidi kteří si vystačí s comand line). Na druhou stranu je to však první vydání Ubuntu, ve kterém jsem s ním zatím nezaznamenal sebemenší problém. Většina programů už má vestavěnou podporu, která funguje jak má (včetně věcí jako Skype), popřípadě šlapou v módu kompatibility s ESD. S novou verzí také přišel mírně pozměný applet hlasitosti v systray a již tradiční nastavovátko v System -> Předvolby -> Zvuk.
Další novinkou je přechod na upstart skripty, který jak se píše http://upstart.ubuntu.com/ byl napsán přímo pro Ubuntu ale může běžet takřka na čemkoliv. Skripty se dají samozřejmě stále spouštět/vypínat starou cestou přes /etc/init.d, preferován je však již tento zápis:
pavel@Darkstar: ~ start network-manager
Další věcí kterou si našinec všimne hned po startu je Plymouth - kompletně grafický splash screen napsaný původně pro Fedoru, který funguje především díky KMS - https://launchpad.net/plymouth. Z nějaké mi záhadné příčiny není v systému přítomen příkaz plymouth-set-default-theme (i když mi systém napovídá, že bych měl nainstalovat balík plymouth, který by ho měl obsahovat, opak je pravdou....) a tak pro změnu výchozího tématu splash screenu je nutné použít tento sled příkazů:
sudo update-alternatives --install /lib/plymouth/themes/default.plymouth default.plymouth /lib/plymouth/themes/solar/solar.plymouth 100 sudo update-alternatives --config default.plymouth
Další novinkou, které si všimnou snad všichni při startu je relativně radikální změna výchozího vzledu a chování oken. Jsou k dispozici dva nové styly - Ambiance (temný) a Radiance (světlý) a s nimi přechod k ovládacím prvkům zprava doleva jak to známe z Macu. Toto nastavení už nějakou dobu používám a příjde mi relativně schůdné, hlavní devizou je blízkost menu Soubor, Úpravy... s ovládacími tlačítky oken, což urychluje práci. Někomu to může vadit (a podle diskuzí i vadí) ale jde jen o zvyk a mělo by to jít přepnout zpátky (což sem zatím nezkoušel).
Nebo jak se ta věc jmenuje. V neposlední řadě přichází nové Ubuntu s relativně hezky zakomponovanými různými socsítěmi a jabbery/icq/cokoliv. Přímo z panelu se dá nastavit stav a všechny konverzace jsou spojeny pod jednu ikonku pošty, kde vyskakují nové konverzace a schovávají se tam všichni IM klienti, které máte zrovna spuštěné. Všichni klienti samozřejmě používají libnotify, která v poslední době nefunguje zrovna bezproblémově, ale to se snad do vydání změní.
Jinak přináší Ubuntu spoustu dalších změn jako je jádro 2.6.32, které už asi do vydání zůstane. Tradičně vylepšený NetworkManager, nové hry v GNOME , nový Firefox, atd, atd... Zatím to vypadá na opravdu hezké vydání, ale do konce měsíce ještě času dost, tak uvidíme jak to kucí vopálení doladí.
Tiskni
Sdílej:
pavel@Darkstar: ~ start network-managerZvláštní, Darkstar jako výchozí hostname vždy měl Slackware (a možná nějaké verze SuSe, když vzešlo ze Slackware). Že by se Ubuntu začalo opičit? Ne, dělám si srandu, jenom by mě to zajímalo.
Z nějaké mi záhadné příčiny není v systému přítomen příkaz plymouth-set-default-themeA o řádek níž:
sudo update-alternatives --install /lib/plymouth/themes/default.plymouth default.plymouth /lib/plymouth/themes/solar/solar.plymouth 100
sudo plymouth-set-default-theme solar --rebuild-initrd
sudo update-alternatives --config default.plymouth
pavel@Darkstar: ~ sudo plymouth-set-default-theme solar --rebuild-initrd [sudo] password for pavel: sudo: plymouth-set-default-theme: command not foundHm, tak sem spatne okopiroval prikazy kdyz sem to psal...
Byl by takovy problem tam na pravy mysitko do menu pridat "nastaveni" a tam odskrtat nechtene veci?To by z toho bylo KDE, to přece nechceš, ne?