Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Aneb peklo s Intel GMA500.
Bylo nebylo, jednoho krásného dne si Intel řekl, že by potřeboval nějakou levnou grafiku, ale takovou aby dokázal přehrát HD video. Podíval se tedy do svého ceníku a jediné co tam našel byla stařičká GMA950 milionkrát přejmenovávaná, s pochybným chipsetem a výkonem neoplývající. NVidia mu začala šlapat na paty se svým ION řešením a tak si řekl, že nějakou výkonnější grafiku prostě musí mít. Intel teda zapnul google a po chvíli našel podobnou sračku jakou byla GMA950, ale navíc s podporou pro HD od neznámé firmičky Imagination Technologies. I řekl si Intel proč ne, od firmy grafiku koupil, a bohužel pro nás ji začal cpát výrobcům netbooků místo starých 950tek. Bohužel pro nás zákazníky se toho někteří chytili a tak ji můžeme potkat třebas v Eee 1008HA Seashell, který jsem měl poslední den vypůjčený s jednoduchým úkolem - dej mi tam ten linux.
Část První - BIOS
První problém byl startování systému, v BIOSU byla zaškrtutá volba "quickboot" nebo něco na ten způsob, takže to spolehlivě ignorovalo to, že byl z bootovacích zařízení úplně vyřazen jediný pevný disk a spolehlivě to bootovalo rovnou do windows. Po chvílí odklikávání se však tento malý nedostatek vyřešil a Ubuntu Netbook Remix celkem spolehlivě naběhl - ovšem bez síťovek (obě tuším atheros, podpora v jádře 2.6.31 out of the box).
Část Druhá - Rozdělení disku
Na notebooku jsou v základu čtyri partitiony - jedna pro C: s Windows, druhá pro D: úplně prázdná a další dvě kouzelné na které "raději nešahat" jak jsem si dříve našel na internetu . Smazal jsem tedy druhou, s pomocí boží a Bramborovou tam nahodil extended partitionu a na ní 512MB swap, root a zbytek pro ntfs a jal se instalovat. Zbytek instalace do rebootu nezáživný.
Část třetí - Síťovky
Tahle bude krátká, stačí si sehnat balíček kernel-modules-backports a jedou jedna báseň.
Část čtvrtá - Poulsbo
Tak kde bych začal. Za prvné není to Intel == nemá to nic společného s xf86-video-intel ani xf86-video-i810. Za druhé Intel na Linux co se týče Poulsba sere, zde bych si dovolil malou citaci: "I'm quite sorry to say that the Poulsbo drivers will not be in Karmic Koala. The Poulsbo chipset has a proprietary section to the driver and
Intel has said they are not supporting Karmic Koala, so its out of my hands." David Mandala. Takže tohle asi tak k tomu jaká je to sračka stačí a teď jak to rozchodit na ubuntu 9.04:
vim /etc/apt/sources.list
deb http://ppa.launchpad.net/ubuntu-mobile/ppa/ubuntu jaunty main deb-src http://ppa.launchpad.net/ubuntu-mobile/ppa/ubuntu jaunty main
sudo apt-key adv --keyserver keyserver.ubuntu.com --recv-keys C6598A30 sudo apt-get update sudo apt-get install poulsbo-driver-2d poulsbo-driver-3d psb-firmware psb-kernel-source
Section "Device" Identifier "Configured Video Device" Option "AccelMethod" "EXA" Option "MigrationHeuristic" "greedy" EndSection
Závěr
Tak a ti sťastnější z vás mají lehce funkční grafickou kartu a pokud nezlobili tak možná i 2D akceleraci... Ponaučení pro příště: Až si někdo ve vašem okolí bude chtít pořídit cokoliv s Intel GMA500 grafikou, dejte mu první přes hubu a pak mu vysvětlete že tudy cesta nevede. Howgh.
p.s. furt som nasratý
http://www.cdr.cz/a/24021
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1229345
https://lists.ubuntu.com/archives/ubuntu-devel/2009-August/028670.html
Tiskni
Sdílej:
ke dvojce - vubec nechapu na co narazis, notebook to neni muj, neni novy, nebyl kupovany pro beh linuxu, resp. sem k nemu prisel jako "slepý k houslím"...z fortmulace:
který jsem měl poslední den vypůjčený s jednoduchým úkolem - dej mi tam ten linuxto asi těžko poznám, že.
Třeba ho linkuje proto ze hlavní část toho článku je o výkonu jeho grafiky , zabitém ovladači Intelu pod windows .... tím pádem je předpoklad že pod linuxem to bude to samé
...fanatiků, co kupují HW jen když je 100% podpora pod linuxem...
Spíš pragmatiků. Přece si nebudu kupovat hardware, který mi nebude fungovat...