Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Naco je SW mix když HW mix je prostě lepší ? A další věci ? K čemu je určen síťově transparentní zvuk a jiné uber kchůl fičury?
Takže PA je ještě horší bazmek , než jsem si myslel. Jako vlastník prehistorické karty Sound Blaster Live! 1024 je mi celé PA k ničemu. Jen by mi dokurvilo přehrávání zvuku bez jakékoliv přidané hodnoty. Takže s klidem můžu PA ignorovat a smát se majitelům "zvukových karet" jak se jim PA sere.
Před 10 lety jsem koupil první a poslední (než odejde do křemíkového nebe) zvukovou kartu . Cituji "32 bitová, plně PnP, 64 kanálová PCI (2.1) ,Srdcem karty je vylepšený procesore EMU10K1-NDF, což je nejvýkonnější audio procesor dosahující rychlosti více než 1000 miliónů operací za sekundu. Jádro procesoru určené ke zpracování digitálního signálu využívá 32-bitovou kvantizaci při frekvenci vzorkování 48 kHz a osmibodovou interpolaci k vyhlazení zvuku v reálném čase, což umožňuje okamžitě zlepšit jakýkoliv zdrojový hudební signál.Mimo to, že v reálném čase je schopen vytvářet hudební efekty jako je ozvěna, dozvuky, zašumění, přeladění, odrazy a sbor, EMU10K1 je také schopen reprodukovat hudební produkce tak, že uživatelé mají pocit jako by byli uprostřed orchestru.Karta je osazena čtyřkanálovým linkovým zesilovačem umožňujícím kvadrofonní prostorový poslech. Podporuje Full duplex stereo přehrávání, úpravu a záznam zvuků. Má spoustu vstupně-výstupních konektorů. Na přední straně jsou k dispozici: Digi Out, Mic In, Line In, Line Out1, Line Out2 a Game Port / Midi. Uvnitř jsou další: Aux In, TAD In, CD In, PC speaker a konektorem neosazený vstup CD SPD In.Dále byl na desce použit i vylepšený audio CODEC STAC9721T zahrnující i A/D a D/A převodníky pracující s rozlišením až 18 bitů..Bez chyby přehrává všechny zvukové formáty, bez problémů pracují také všechny analogové vstupy a výstupy, které jsou na desce instalovány včetně joystick interface (umožňuje práci dvou joysticků). Karta je schopna samplovat 16ti bitový záznam od 4kHz do 48kHz jak mono, tak i stereo. Sound Blaster Live! 1024 OEM za tehdy hodně příznivých 2300,- Kč.
Teď dostaneš shitózní software kodek integrovaný na desce, kvůli kterému se zvedá vytížení CPU o několik procetn a a přehrávání audia není plynulé, musí se požívat různé berličky , aby to vůbec nějak fungovalo a majitelé HW karet si rvou vlasy, že jim předtím bezproblémová karta hraje mizerně.
Takže Pulse audio ať třeba shoří v pekle i se svými autory.
> HW mix je lepsi, ale pocet uzivatelu kteri na to maji HW se pohybuje o rady nize nez tech ostatnich.
No napriklad integrovana zvukovka (VIA) v mem minulem pocitaci mela hw mixovani. A pomerne dlohou jsem si toho ani nevsiml. Takze mozna to je castejsi featura, nez si myslime.
>Pulseaudio přináší spolehlivé softwarové mixování, včetně jednoduchého nastavení hlasitosti od různých zdrojů, síťově transparentní zvuk, přehledné API pro zvuk, a kdovíco všechno.
Problém, že je to spolehlivé pouze toreticky. Ano, měli bychom to mít, protože to řeší spoustu problému tak, jak by se mělo - tedy ne v kernelu. Ano, chápu důvody, důsledky, možnosti.
Problém je, že takovým vrstvám vždy v praxi chybí kvalitní implemetace - tu jsem zaím nikdy u ničeho takového neviděl. A že těch pokusů pamatuju! Pulseaudio Se od nich zatím nijak neliší - musím jej vypínat hned po instalaci, stejně jako ty zmetky předtím. Problémy, kter mě serou: vysoká náročnost, špatný zvuk (to už asi opravili), problémy s aplikacemi.
Nefunguje to pořádně pod GStreamerem, nefunguje to pořádně pod Xine...
To bude tím, že GStreamer/Xine/whatever funguje pod Phononem, feministo. Phonon je tu proto, že KDE/Qt aplikace jsou portovány na jiné systémy, na nichž GStreamer/Xine nemusí být, Phonon pro aplikace zpřístupní to, co je v systému.
Phonon samozřejmě nemá žádné použitelné nastavení, a při každém spuštění nějaké KDE aplikace to celé rozhází, a vybere si ten nejpitomější výstup možnýV system settings v nastavení zvuku sa dá vybrať "output device preference" pre rôzne typy úloh, ak tam má tvoje distro debilne nastavené defaultné hodnoty, to je jeho problém...
$aplay -l
). Z toho čo som čítal som vyrozumel že PulseAudio by malo vytvárať nejaké virtuálne ALSA zariadenie práve pre takýto prípad, takže to by tam malo tiež byť. Pokiaľ PulseAudio nedokáže správne spolupracovať s alsou je to jeho problém, ale alsa je v linuxe defacto štandard...
Tohle "moderní řešení zvuku v Linuxu" mi nesmí do systému, protože mi ten zvuk v Linuxu akorát dokurví. Jsem totiž majitelem HW karty a jak výše napsal jeden spoludiskutující, PA použije stejne jen SW mix. Takže opět řešení zcela k hovnu.
Lidi s kartou s HW mixováním v Linuxu se nejspíš dají nacpat do jednoho autobusu, a ta jejich část co má zájem o Pulseaudio do kabiny řidiče…Aby taky měli zájem o PulseAudio, když pro ně znamená jenom problémy navíc.
Phononi backendy jsou opravdu bida a utrpeni. Jedna z veci je nastaveni - to by melo byt dvourovnove - tedy napr. pouzij Gstreamer a ten to nech tlacit do PulseAudia... Toto je ted resene tak, ze se to nejak posklada do jedne urovne. Jina vec je, ze obcas nefunguje ani tohle. Problemu je dost, ted prave testujeme Gstreamer backend, ze pujde do F12 jako default.
Jsou veci, kde Phonon duplikuje cast funkcionality PulseAudia a ta by mela byt nabindovana na PA primo. Jinak jsou to zcela odlisne vrstvy v systemu a neni je mozne porovnavat! Proc to KDE delaji? Z jednoho duvodu - jsou az tuze moc multiplatfi... Proto je Solid... Ale taky jednodussi portovani, psani aplikaci. Phonon je navrzeny tak, aby pokryl vse co potrebuje Amarok a to co nejjednodussej, pokud clovek potrebuje vic - muze psat klidne primo pro Xine, Gstreamer... Ale zase 95% aplikaci hodne zjednodusi.
On Gstreamer taky zadna slava - chystaji se ho kompletne prepsat... Xine momentalne ma taky dost problemu...
Ted pisu ze systemu, na kterem si proste nic nepustim, pac PA stavkuje momentalne...
Naopak tuhle otázku by měli dostat například lidi od Phononu, což naopak zbytečnost je, navíc funguje velmi špatně až uboze.Dostali a odpovedeli IMO kdyby pulse audio melo smysl a nadeji na uspech, tak mohlo uspet uz aRts blahe pameti. IMO neuspeje ze stejnych duvodu - lidi ktery potrebuji slozity a mocny system(sitovej zvuk apod.) je podstatne min nez lidi ktery potrebuji jednoduchy, ale spolehlivy system. Pristup Phononu mi pripada rozumejsi - funkcni reseni existuji (alsa, gstreamer, JACK, …), lidi od KDE navrhovat api umi, udrzovat knihovnu s rozhranim je jednodussi nez prgat vsechno znova do dalsiho daemona, precist konfigurak a prilinkovat knihovnu je min narocny nez behat dalsi proces. Vetsina lidi vystaci vystaci se tremi knihovnami: alsalib, phonon a nejaky backend (xinelib, gstreamer). kiss
V Gnome si dneska jedním přepínátkem přehodím zvuk na druhý počítač v síti, a funguje to pro celý systém.Důležité nastavení, bez kterého se 99% uživatelů neobejde.
No tak to je supa-dupa-bomba-spica, ze mam auto kde si mozem prehodit volant z lava do prava a to, ze to auto prakticky ledva nastartuje je vedlajsie - no nic - ja si radsej budem jazdit na mojom zasranom Qashqai ktory o takej vymozenosti ani nesniva ale zato funguje tak ako ma (a ked budes tvrdit, ze nefunguje - tak ti poviem len jedno - si proste kokot).
V Gnome si dneska jedním přepínátkem přehodím zvuk na druhý počítač v síti, a funguje to pro celý systém.Len tak pre zaujímavosť: jak to funguje pri pozeraní videa? Je tam nejaké oneskorovanie s ohľadom na latenciu, alebo sa proste rozserie synchronizácia zvuku s obrazom?
Naopak tuhle otázku by měli dostat například lidi od Phononu, což naopak zbytečnost je, navíc funguje velmi špatně až uboze.
Ty kde zijes? Na marse? Phonon (nebudem tu diskutovat o tom, ze ci to je alebo nie je zbytocnost) narozdiel od toho bazmeku pulseaudio prave naopak aspon bez problemu funguje a nezazivam prakticky pri kazdom starte PC sproste oznamenie, ze nebolo mozne nastartovat zvukovy system (ci jak to vlastne pise). Ked si zapnem moje gentoo s KDE + Phonon, tak to proste funguje, ked si zapnem ten bazmek Ubuntu s PulseAudio tak to funguje v 1 instancii z cca piatich! A aj v tej jednej to proste blbne!
padevchooser
. Jinak je pravda, že v GNU/Linuxu to jde přežít i bez něj.
Já ti wiki četl a pořád nevím k čemu je to dobré kromě toho že další vrstva == další problémy. Hlavně co mi vadí je že to v tomhle stádiu vývoje kdy to opravdu není funkční cpou do stable větví distribucí, kdyby to byla volitelná součást aspoň, ale to ubuntí gnome bez toho použít skoro nejde...
*tu wiki
Pro všechny pochybovače o potřebnosti jeden skutečný případ: Alsa a HDMI: Ako prepnut vystup pre vsetky aplikacie?
Co se týče přenosu po síti, tak ten, kdo to potřebuje, tak to potřebuje – třeba lidi, co provozují tenké terminály.
Já osobně na svém osobním počítači taky pulseaudio a ostatní kity nepotřebuji. Ale je třeba vidět, že jsou situace, kdy potřeba jsou.
Rozumné by samozřejmě bylo, kdyby distribuce i aplikace měly pulseaudio volitelné. Ale to není problém pulseaudia, jako spíš distributorů a autorů aplikací.
a) proč mít vrstvu nad vrstvou?Také mi to připadá jako blbost.
b) fungovalo to někomu někdy pořádně (viz. mpd)?Na Fedoře 11 to mám a abych řekl pravdu, tak nevím, jestli to pořádně funguje ... výstup mám stejně nasměrovaný přímo na konkrétní zvukové zařízení (takže ALSA).
c) proč v posledním ubuntu bez pulseaudia absolutně ztrácíte možnost ovládat zvuk z gnome? je to gnome chování nebo chování ubuntu?Netuším, ale v F11 nelze jezdcem u ikony reproduktoru regulovat hlasitos. Přímo v kmixu to jde. (Podobný problém?)
d) proč mi to sakra nefunguje ani na jednom kompu na čisté instalaci, který sem kdy měl v ruce???Nevím.
e) potřebuje to opravdu někdo?Ano, ti, co tvrdí, že ALSA je špatně navržená. A na co? Na to, aby měli co softit. Shodli jsme se?
1.) diskusiu som necital - a ani ma nezaujimaju pripadne oslavne ody na ten bazmek
2.) kazdemu kto prilozil k tomuto nezmyselnemu dielu co i len jeden jediny riadok kodu by som najradsej polamal kazdy jeden prst na minimalne desiatich miestach aby uz nikdy nic take nezrobil
3.) teraz bez emocii - aj ten bazmek arts sa dal vypnut, tak nechapem, ze aj ked ten bazmek pulseaudio ovela viac nefunguje ako funguje tak ho niekto silou mocou nuti a to dokonca bez moznosti nejakeho inteligentneho jednoducheho vypnutia
4.) OT - aj tak je cele ubuntu jedna velka blbost - sice uz prakticky od zaciatku (2001/2002) bez problemu pouzivam na svojom firemnom notebooku, domacom PC a domacom HTPC podla mna najlepsi "OS" na svete - gentoo - ale teraz som si chcel na starsi notebook po priatelke nainstalovat ubuntu (kedze vsetky 3 instalacie mam 64bit a ten notebook ma 32bit procesor tak sa mi to nechcelo vsetko rekompilovat - aj ked ja viem, ccache, ... inac tak to asi aj nakoniec bude) ale taka hovadina ako je toto distro je fakt nad moje chapanie: zapnem akceleraciu kwin a po restarte - sakra vypnute - normalne som si na to musel napisat skript aby to po spusteni stale zapinalo, prihlasim sa do domacej wifi siete (knetworkmanager), pracujem, pracujem a zrazu - pyta heslo, zadam, pracujem, heslo, zadam pracujem, vypnem notebook, zapnem notebook, pracujem, vypnem notebook, zapnem notebook, pyta heslo. Pozriem do KWallet, to iste heslo je tam zadane uz v troch roznych kolonkach. Spojazdnit edge internet cez mobil cez bluetooth?! Nemozne. Za normalnych okolnosti by som to zvalil na KDE - keby - keby som o tom nevedel, ze na gentoo mi presne vsetky tieto veci funguju ABSOLUTNE bez problemov. Proste nechapem, ze ten bazmek dokaze lanarit windows pouzivatelov. Ja osobne keby som nemal este s linuxom ziadne skusenosti a narazil by som na ten bazmek, tak by som asi s krikom usiel naspat k "milovanemu" a hlavne funkcnemu windowsu. No nic - skusim este opensuse a mandrivu a ked nie, tak sa asi dam na kompilaciu 32bit
Neveril jsem, ale nasel:
https://tango.0pointer.de/pipermail/pulseaudio-discuss/2009-July/004519.html
PA does not make use of hardware mixing. And I don't plan to change that. It's obsolete technology. CPUs these days come with extensions such as MMX or SSE precisely for speeding up DSP tasks such as PCM mixing. This is way more flexible that hw mixing, and definitely the way to the future, both on the desktop and on embedded envs as well. Lennart Poettering (maintainer PA)
Tiskni
Sdílej: