Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Je mozne v alse globalne "preroutovat" vystup vsetkych aplikacii cez HDMI tak, aby to bolo mozne prepnut jednoduchym skriptom, aby to platilo pre vsetky aplikacie, ktore pouzivaju alsu, ale neponukaju take konfiguracne moznosti ako mplayer?
Odkedy je v linuxe podpora pre zvuk cez HDMI, podarilo sa mi nastavit mplayer aby zvuk posielal digitalne cez HDMI vystup. Ked mam pripojeny HDMI kabel, jednoducho prehravam cez
mplayer -ao alsa:device=hw=0.3
Navod som nasiel niekde online, prikaz
aplay -l
**** List of PLAYBACK Hardware Devices ****
card 0: Intel [HDA Intel], device 0: CONEXANT Analog [CONEXANT Analog]
Subdevices: 0/1
Subdevice #0: subdevice #0
card 0: Intel [HDA Intel], device 1: Conexant Digital [Conexant Digital]
Subdevices: 1/1
Subdevice #0: subdevice #0
card 0: Intel [HDA Intel], device 3: INTEL HDMI [INTEL HDMI]
Subdevices: 1/1
Subdevice #0: subdevice #0
vylistuje zvukove zariadenia a HDMI je tretie v poradi. Ak tomu spravne rozumiem 0.3 potom znamena "0-ta zvukova karta a jej zariadenie 3".
Riesenie, ktore hladam, by vedelo po zapnuti HDMI obrazu nejakym switchom kompletne prepnut zvuk aby siel digitalne do HDMI a aby to bolo mozne po odpojeni prepnut spat.
pcm.!default { type plug slave.pcm "vystup" } pcm.vystup { type dmix ipc_key 1024 slave { pcm "hw:0,3" period_time 0 period_size 1024 buffer_size 4096 rate 44100 } }A pokud to aplikace nezmění bude to hrát přes hdmi.
Diky moc!
A je mozne to nejak menit za behu alebo si proste musim skriptom riesit, ako bude vyzerat ten konfigurak pre alsu a nejakym hdmi_on_off.sh si ho budem prepisovat?
Konfigurace knihoven alsy se načítá při otevírání zařízení. Musel bys zřejmě přinutit aplikaci, aby zařízení zavřela a znovu otevřela - pak by se použila nová konfigurace. Možná by u některých aplikací stačilo pauznout zvuk (slušná aplikace by zařízení měla uvolnit), obecně to ale aplikace běžně nepodporují.
K tomuto je určené pulseaudio, ale spoustu lidí (včetně mě) je nepoužívá.
Tiskni
Sdílej: