Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Je mozne v alse globalne "preroutovat" vystup vsetkych aplikacii cez HDMI tak, aby to bolo mozne prepnut jednoduchym skriptom, aby to platilo pre vsetky aplikacie, ktore pouzivaju alsu, ale neponukaju take konfiguracne moznosti ako mplayer?
Odkedy je v linuxe podpora pre zvuk cez HDMI, podarilo sa mi nastavit mplayer aby zvuk posielal digitalne cez HDMI vystup. Ked mam pripojeny HDMI kabel, jednoducho prehravam cez
mplayer -ao alsa:device=hw=0.3
Navod som nasiel niekde online, prikaz
aplay -l
**** List of PLAYBACK Hardware Devices ****
card 0: Intel [HDA Intel], device 0: CONEXANT Analog [CONEXANT Analog]
Subdevices: 0/1
Subdevice #0: subdevice #0
card 0: Intel [HDA Intel], device 1: Conexant Digital [Conexant Digital]
Subdevices: 1/1
Subdevice #0: subdevice #0
card 0: Intel [HDA Intel], device 3: INTEL HDMI [INTEL HDMI]
Subdevices: 1/1
Subdevice #0: subdevice #0
vylistuje zvukove zariadenia a HDMI je tretie v poradi. Ak tomu spravne rozumiem 0.3 potom znamena "0-ta zvukova karta a jej zariadenie 3".
Riesenie, ktore hladam, by vedelo po zapnuti HDMI obrazu nejakym switchom kompletne prepnut zvuk aby siel digitalne do HDMI a aby to bolo mozne po odpojeni prepnut spat.
pcm.!default { type plug slave.pcm "vystup" } pcm.vystup { type dmix ipc_key 1024 slave { pcm "hw:0,3" period_time 0 period_size 1024 buffer_size 4096 rate 44100 } }A pokud to aplikace nezmění bude to hrát přes hdmi.
Diky moc!
A je mozne to nejak menit za behu alebo si proste musim skriptom riesit, ako bude vyzerat ten konfigurak pre alsu a nejakym hdmi_on_off.sh si ho budem prepisovat?
Konfigurace knihoven alsy se načítá při otevírání zařízení. Musel bys zřejmě přinutit aplikaci, aby zařízení zavřela a znovu otevřela - pak by se použila nová konfigurace. Možná by u některých aplikací stačilo pauznout zvuk (slušná aplikace by zařízení měla uvolnit), obecně to ale aplikace běžně nepodporují.
K tomuto je určené pulseaudio, ale spoustu lidí (včetně mě) je nepoužívá.
Tiskni
Sdílej: