Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Nevím kdo z Vás kdy používal program gFTP, který je standartním ftp klientem Gnome, a jaké s ním máte zkušenosti, ale můj pohár trpělivosti s ním začíná přetékat. To, že spadne když mu dám přenést moc (řádově stovky) souborů na server ještě pochopím, to že se zničeho nic odpojí a nedokáže připojit zpátky taky, ale to, že když ho nechám v nečinnosti asi pět minut a on totálně zamrzne tak, že ho musím sestřelit to už je trochu moc....
gFTP je opravdu ŠPATNÝ ftp client, dosud nemohu pochopit proč ho někdo vůbec drží při životě, tolik chyb kolik se v něm nachází nesmá snad ani jádro, a to by si člověk řekl že to bude jen frontend nad nějakou stabilní shellovou aplikací...
A tak jsem se chtěl zeptat, jestli někdo kdo použává gFTP trpí podobnými problémy, nebo je chyba mezi židlí a klávesnicí. Podobný problémy mi dělaly snad všechny verze co sem měl asi na pěti distribucích...
Asi půjdu testnout nějakej commander...
Tiskni
Sdílej:
No a vyhledove to mozna budou ftp funkce ve fatrat download manageru (uz ted to zvlada jednoduchej ftp download a upload).
set
.
set -a
Je to jeden z nejstarších protokolů,…Z RFC-114:
16 April 1971Proto je u FTP nutno trošku přivřít oči.
IMHO chybou není, že tak FTP funguje i dnes, za daleko větší chybu bych považoval, pokud by se protokol změnil natolik, že by se zcela změnila jeho podstata. Chybou je IMHO spíš to, že se FTP ještě dnes tak široce používá (v podstatě totéž, jen ve větší míře, tvrdím o SMTP).
Pokud to ale někomu dává nějaké výhody, tak si je rád poslechnu.
Netvrdím, že všechno, co tu napíšu, FTP opravdu umí (nebo dokonce že to umějí implementace). Ale možné výhody jsou např. možnost asynchronního přerušení přenosu, bezproblémový pipelining, řízení více paralelně probíhajících přenosů nebo třeba to, že z počítače A můžete iniciovat přenos mezi B a C.
Chybou je IMHO spíš to, že se FTP ještě dnes tak široce používá (v podstatě totéž, jen ve větší míře, tvrdím o SMTP).Rozdíl je ale v tom, že SMTP nemá srovnatelnou náhradu. Kdežto místo FTP mohu používat (a do značné míry používám) SFTP.
Ale možné výhody jsou např. možnost asynchronního přerušení přenosu, bezproblémový pipelining, řízení více paralelně probíhajících přenosů nebo třeba to, že z počítače A můžete iniciovat přenos mezi B a C.Děkuji. To poslední mě taky napadlo, ale nebyl jsem si jistý, jestli by to nefungovalo jen tehdy, když mají navenek všechny tři počítače stejnou IP adresu, pak by to bylo prakticky k ničemu, ale když to píšete jako výhodu, tak to asi neplatí.
AllowForeignAddress on
, kopírování mezi servery funguje nádherně.
Mimochodem, toho, že scp
neumí něco jako
scp user1@server1:/path1/file1 user2@server2:/path2/file2
už jsem nejednou litoval. Dokonce i kdyby ta data měla jít přes klienta, bylo by to příjemné zjednodušení.
wget
. Jinak lukemftp (v OpenSuSE pod jménem ftp
), případně Firefox, jde-li o odkaz z webu.