Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.15 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.16. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Tak jsem se odvážil upgradovat jeden kamarádčin počítač, který spravuji. Jak už nadpis napovídá, nedopadlo to zrovna dobře...
První rána přišla při samotném upgradu, který zamrzl a nechtělo se mu dál. Po tvrdém restartu samozřejmě systém nenaběhl a tak jsem se rozhodl systém nainstalovat od začátku (home adresář mám na samotné partition, takže mě ztráta bývalého systému moc netížila). Stáhnu tedy instalační cd, vypálím, nabootuju a ejhle: Xserver byl šestkrát ukončen. Za dvě minuty se jej pokusím znova spustit. Tak jsem mrknul do xorgu a tam se na mě usmívá driver vesa (který s minulou verzí systému bezproblému fungoval...) Přepisuji tedy na via a zkouším /etc/init.d/gdm restart. Další rána pod pás - xserver se pokusil spustit asi dvakrát, takže následovala několika minutové odklikávání na "Nepouštět znovu xserver". Nakonec jsem to přeci jen dostal do GNOME (s driverem openchrom - který btw ani není v repositářích, takže opravdu nevím, jak jej může používat). Rozlišení bylo nastaveno na úctyhodných 800x600 takže se na obrazovku nevešel ani instalční dialog. No neavadí, když schovám všechny lišty tak uvidím alespoň půl tlačítka Další... Jal jsem se tedy do instalace, která vypadala bezproblémová, až do 82% kdy systém tvrdil, že "Synchronizuje zrcadla" a šlo vše zase do kytek. Chvíli jsem něco googlil, ale jak to vypadá tak je tato verze ubuntu přímo nenávistná k mému hardwaru (a nikde jsem nenašel jak odstranit zmíněný bug se synchronizací).
O co mi ale jde především: Jakou distribuci zvolit pro člověka který nerozumí počítačům, lehce se instaluje a má v sobě pokud možno co nejnovější ovladače OpenChrome? Napadá mě snad jen SUSE, ale mám celkem strach z YaSTU . Ještě dodám, že by měla mít GNOME. Předem díky za všechny podnětné návrhy!!!
UPDATE: již na tom běží openSUSE 10.3 a zatím jsem nezaznamenal větší problémy
Tiskni
Sdílej:
ls -l /home
by malo byt zobrazene id aj gid uzivatela z predchadzajuceho systemu. Potom uz len vytvor uzivatela s prislusnym id/gid/name (samozrejme bez vytvorenia adresara v /home, kedze ten tam uz je).