Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Tak jsem se odvážil upgradovat jeden kamarádčin počítač, který spravuji. Jak už nadpis napovídá, nedopadlo to zrovna dobře...
První rána přišla při samotném upgradu, který zamrzl a nechtělo se mu dál. Po tvrdém restartu samozřejmě systém nenaběhl a tak jsem se rozhodl systém nainstalovat od začátku (home adresář mám na samotné partition, takže mě ztráta bývalého systému moc netížila). Stáhnu tedy instalační cd, vypálím, nabootuju a ejhle: Xserver byl šestkrát ukončen. Za dvě minuty se jej pokusím znova spustit. Tak jsem mrknul do xorgu a tam se na mě usmívá driver vesa (který s minulou verzí systému bezproblému fungoval...) Přepisuji tedy na via a zkouším /etc/init.d/gdm restart. Další rána pod pás - xserver se pokusil spustit asi dvakrát, takže následovala několika minutové odklikávání na "Nepouštět znovu xserver". Nakonec jsem to přeci jen dostal do GNOME (s driverem openchrom - který btw ani není v repositářích, takže opravdu nevím, jak jej může používat). Rozlišení bylo nastaveno na úctyhodných 800x600 takže se na obrazovku nevešel ani instalční dialog. No neavadí, když schovám všechny lišty tak uvidím alespoň půl tlačítka Další... Jal jsem se tedy do instalace, která vypadala bezproblémová, až do 82% kdy systém tvrdil, že "Synchronizuje zrcadla" a šlo vše zase do kytek. Chvíli jsem něco googlil, ale jak to vypadá tak je tato verze ubuntu přímo nenávistná k mému hardwaru (a nikde jsem nenašel jak odstranit zmíněný bug se synchronizací).
O co mi ale jde především: Jakou distribuci zvolit pro člověka který nerozumí počítačům, lehce se instaluje a má v sobě pokud možno co nejnovější ovladače OpenChrome? Napadá mě snad jen SUSE, ale mám celkem strach z YaSTU . Ještě dodám, že by měla mít GNOME. Předem díky za všechny podnětné návrhy!!!
UPDATE: již na tom běží openSUSE 10.3 a zatím jsem nezaznamenal větší problémy
Tiskni
Sdílej:
ls -l /home
by malo byt zobrazene id aj gid uzivatela z predchadzajuceho systemu. Potom uz len vytvor uzivatela s prislusnym id/gid/name (samozrejme bez vytvorenia adresara v /home, kedze ten tam uz je).