Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Tak jsem se odvážil upgradovat jeden kamarádčin počítač, který spravuji. Jak už nadpis napovídá, nedopadlo to zrovna dobře...
První rána přišla při samotném upgradu, který zamrzl a nechtělo se mu dál. Po tvrdém restartu samozřejmě systém nenaběhl a tak jsem se rozhodl systém nainstalovat od začátku (home adresář mám na samotné partition, takže mě ztráta bývalého systému moc netížila). Stáhnu tedy instalační cd, vypálím, nabootuju a ejhle: Xserver byl šestkrát ukončen. Za dvě minuty se jej pokusím znova spustit. Tak jsem mrknul do xorgu a tam se na mě usmívá driver vesa (který s minulou verzí systému bezproblému fungoval...) Přepisuji tedy na via a zkouším /etc/init.d/gdm restart. Další rána pod pás - xserver se pokusil spustit asi dvakrát, takže následovala několika minutové odklikávání na "Nepouštět znovu xserver". Nakonec jsem to přeci jen dostal do GNOME (s driverem openchrom - který btw ani není v repositářích, takže opravdu nevím, jak jej může používat). Rozlišení bylo nastaveno na úctyhodných 800x600 takže se na obrazovku nevešel ani instalční dialog. No neavadí, když schovám všechny lišty tak uvidím alespoň půl tlačítka Další... Jal jsem se tedy do instalace, která vypadala bezproblémová, až do 82% kdy systém tvrdil, že "Synchronizuje zrcadla" a šlo vše zase do kytek. Chvíli jsem něco googlil, ale jak to vypadá tak je tato verze ubuntu přímo nenávistná k mému hardwaru (a nikde jsem nenašel jak odstranit zmíněný bug se synchronizací).
O co mi ale jde především: Jakou distribuci zvolit pro člověka který nerozumí počítačům, lehce se instaluje a má v sobě pokud možno co nejnovější ovladače OpenChrome? Napadá mě snad jen SUSE, ale mám celkem strach z YaSTU . Ještě dodám, že by měla mít GNOME. Předem díky za všechny podnětné návrhy!!!
UPDATE: již na tom běží openSUSE 10.3 a zatím jsem nezaznamenal větší problémy
Tiskni
Sdílej:
ls -l /home
by malo byt zobrazene id aj gid uzivatela z predchadzajuceho systemu. Potom uz len vytvor uzivatela s prislusnym id/gid/name (samozrejme bez vytvorenia adresara v /home, kedze ten tam uz je).