Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Překlad zprávičky z archlinux.org o odchodu Judda Vineta z vedení Arch Linuxu. Jen tak letmo jsem to přeložil třeba pro ty, co neumí tak dobře anglicky, a taky pro ty jako jsem já (= mají k Archu osobní vztah).
Ahoj všichni, už to je dlouho co jsem naposledy vystrčil hlavu a řekl "ahoj", a teď je to prozměnu s nádechem konce.
Plánuji opustit místo lídra Arch Linuxu a předat pochodeň. Důvod je takový, že nemám čas věnovat se vedení projektu takového rozměru, jakým je Arch Linux, a Arch si zaslouží někoho kdo ho mít bude. Potřebuje tvrdou práci, potřebuje sjednocení a také potřebuje ve vední někoho, kdo mu může obětovat spoustu času.
Je to velmi úspěšný projekt, a rád bych byl dále jeho součástí, ale již ne jako lídr. Arch překonal všechny mé představy a očekávání, které jsem si v roce 2001 zakládal a myslím si, že je zralý na to, aby mou pozici převzal někdo jiný, který rozšíří tyto cíle a který bude udávat budoucnost téhle distribuce.
Dal jsem tomu opravdu hodně a na základě věcí, všech možných kompetencí, iniciativ a přání, chtěl bych předat vedení Aaronu Griffinovi, též známému jako Phrakture na IRC a fórech.
Je to dobrej "týpos" a má čas potřebný pro projekt jako je tento. Prosím přidejte se ke mně a přivítejme ho jako našeho nového Archci Pána .
I když se budu dále účastnit diskuzí a dalších věcí okolo Archu, cítím tohle jako čas na to říct: "Sbohem," přinejmenším jako lídr. Stále tu budu jako hlavní cheerleader Archlinuxu, ale již ne jako jeho visionář.
Vývojářům a komunitě: Mnohokráte vám děkuji. Pomohli jste postavit něco, co změnilo můj život v mnoha směrech a vzpomínám na ty roky se slabostí a obdivem, stále trochu nedůvěřivě ke všemu tomu talentu, který se zformoval okolo Arch Linuxu. Máme být na co hrdí.
Děkuji všem za posledních 6 let a těším se na světlé společné zítřky.
- Judd
zdroj: Arch
Tiskni
Sdílej:
proc?Pre istotu
Já už nějakou dobu používám vlastní patch initscriptů, který hezkým arch-like způsobem umožňuje využití WPA, aniž by bylo nutné byť jen sáhnout na síťové profily. Mám tam jeden konfigurační soubor /etc/conf.d/wpa
, přidá se cca 10 řádků do /etc/rc.d/network
a je vymalováno.
Ale tohle už asi řešil (a vyřešil) každý, kdo wpa používá, takže to nejspíš není podstatné.
Taky jsem si všiml, že tam je teď nějaký srcpac
, což má být pacman
, který místo stahování binárek kompiluje. Skript pro kompilovaný update celého systému mám už nějaký ten pátek a musím říct, že na rozdíl od srcpac
můj skript funguje.
Aha, to jsem si nevšiml. Ale když je to tak, už by měl možná konečně fungovat. Když mi u poloviny balíčků tvrdí, že je nenašel ve /var/abs, a při přivní takové chybě vždy skončí, je to trochu podivné. Má bug buď v oddělování čísel verzí od názvů nebo v parsování PKGBUILDů a hledání verzí v nich.
Taky jsem si všiml, že tam je teď nějakýHm, tak ještě nasadit USE flagy a pomalu tu máme druhý Gentoosrcpac
, což má býtpacman
, který místo stahování binárek kompiluje. Skript pro kompilovaný update celého systému mám už nějaký ten pátek
No ale proč ne? Když má někdo nějaké Core 2 Duo, možná by nemusel chtít systém zkompilovaný pro Pentium Pro...
U X-serveru mi překompilování zvýšilo framerate u OpenGL cca o 10%. A to mám pouhé Pentium M.