Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.15 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.16. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Překlad zprávičky z archlinux.org o odchodu Judda Vineta z vedení Arch Linuxu. Jen tak letmo jsem to přeložil třeba pro ty, co neumí tak dobře anglicky, a taky pro ty jako jsem já (= mají k Archu osobní vztah).
Ahoj všichni, už to je dlouho co jsem naposledy vystrčil hlavu a řekl "ahoj", a teď je to prozměnu s nádechem konce.
Plánuji opustit místo lídra Arch Linuxu a předat pochodeň. Důvod je takový, že nemám čas věnovat se vedení projektu takového rozměru, jakým je Arch Linux, a Arch si zaslouží někoho kdo ho mít bude. Potřebuje tvrdou práci, potřebuje sjednocení a také potřebuje ve vední někoho, kdo mu může obětovat spoustu času.
Je to velmi úspěšný projekt, a rád bych byl dále jeho součástí, ale již ne jako lídr. Arch překonal všechny mé představy a očekávání, které jsem si v roce 2001 zakládal a myslím si, že je zralý na to, aby mou pozici převzal někdo jiný, který rozšíří tyto cíle a který bude udávat budoucnost téhle distribuce.
Dal jsem tomu opravdu hodně a na základě věcí, všech možných kompetencí, iniciativ a přání, chtěl bych předat vedení Aaronu Griffinovi, též známému jako Phrakture na IRC a fórech.
Je to dobrej "týpos" a má čas potřebný pro projekt jako je tento. Prosím přidejte se ke mně a přivítejme ho jako našeho nového Archci Pána .
I když se budu dále účastnit diskuzí a dalších věcí okolo Archu, cítím tohle jako čas na to říct: "Sbohem," přinejmenším jako lídr. Stále tu budu jako hlavní cheerleader Archlinuxu, ale již ne jako jeho visionář.
Vývojářům a komunitě: Mnohokráte vám děkuji. Pomohli jste postavit něco, co změnilo můj život v mnoha směrech a vzpomínám na ty roky se slabostí a obdivem, stále trochu nedůvěřivě ke všemu tomu talentu, který se zformoval okolo Arch Linuxu. Máme být na co hrdí.
Děkuji všem za posledních 6 let a těším se na světlé společné zítřky.
- Judd
zdroj: Arch
Tiskni
Sdílej:
proc?Pre istotu
Já už nějakou dobu používám vlastní patch initscriptů, který hezkým arch-like způsobem umožňuje využití WPA, aniž by bylo nutné byť jen sáhnout na síťové profily. Mám tam jeden konfigurační soubor /etc/conf.d/wpa
, přidá se cca 10 řádků do /etc/rc.d/network
a je vymalováno.
Ale tohle už asi řešil (a vyřešil) každý, kdo wpa používá, takže to nejspíš není podstatné.
Taky jsem si všiml, že tam je teď nějaký srcpac
, což má být pacman
, který místo stahování binárek kompiluje. Skript pro kompilovaný update celého systému mám už nějaký ten pátek a musím říct, že na rozdíl od srcpac
můj skript funguje.
Aha, to jsem si nevšiml. Ale když je to tak, už by měl možná konečně fungovat. Když mi u poloviny balíčků tvrdí, že je nenašel ve /var/abs, a při přivní takové chybě vždy skončí, je to trochu podivné. Má bug buď v oddělování čísel verzí od názvů nebo v parsování PKGBUILDů a hledání verzí v nich.
Taky jsem si všiml, že tam je teď nějakýHm, tak ještě nasadit USE flagy a pomalu tu máme druhý Gentoosrcpac
, což má býtpacman
, který místo stahování binárek kompiluje. Skript pro kompilovaný update celého systému mám už nějaký ten pátek
No ale proč ne? Když má někdo nějaké Core 2 Duo, možná by nemusel chtít systém zkompilovaný pro Pentium Pro...
U X-serveru mi překompilování zvýšilo framerate u OpenGL cca o 10%. A to mám pouhé Pentium M.