Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Překlad zprávičky z archlinux.org o odchodu Judda Vineta z vedení Arch Linuxu. Jen tak letmo jsem to přeložil třeba pro ty, co neumí tak dobře anglicky, a taky pro ty jako jsem já (= mají k Archu osobní vztah).
Ahoj všichni, už to je dlouho co jsem naposledy vystrčil hlavu a řekl "ahoj", a teď je to prozměnu s nádechem konce.
Plánuji opustit místo lídra Arch Linuxu a předat pochodeň. Důvod je takový, že nemám čas věnovat se vedení projektu takového rozměru, jakým je Arch Linux, a Arch si zaslouží někoho kdo ho mít bude. Potřebuje tvrdou práci, potřebuje sjednocení a také potřebuje ve vední někoho, kdo mu může obětovat spoustu času.
Je to velmi úspěšný projekt, a rád bych byl dále jeho součástí, ale již ne jako lídr. Arch překonal všechny mé představy a očekávání, které jsem si v roce 2001 zakládal a myslím si, že je zralý na to, aby mou pozici převzal někdo jiný, který rozšíří tyto cíle a který bude udávat budoucnost téhle distribuce.
Dal jsem tomu opravdu hodně a na základě věcí, všech možných kompetencí, iniciativ a přání, chtěl bych předat vedení Aaronu Griffinovi, též známému jako Phrakture na IRC a fórech.
Je to dobrej "týpos" a má čas potřebný pro projekt jako je tento. Prosím přidejte se ke mně a přivítejme ho jako našeho nového Archci Pána .
I když se budu dále účastnit diskuzí a dalších věcí okolo Archu, cítím tohle jako čas na to říct: "Sbohem," přinejmenším jako lídr. Stále tu budu jako hlavní cheerleader Archlinuxu, ale již ne jako jeho visionář.
Vývojářům a komunitě: Mnohokráte vám děkuji. Pomohli jste postavit něco, co změnilo můj život v mnoha směrech a vzpomínám na ty roky se slabostí a obdivem, stále trochu nedůvěřivě ke všemu tomu talentu, který se zformoval okolo Arch Linuxu. Máme být na co hrdí.
Děkuji všem za posledních 6 let a těším se na světlé společné zítřky.
- Judd
zdroj: Arch
Tiskni
Sdílej:
proc?Pre istotu
Já už nějakou dobu používám vlastní patch initscriptů, který hezkým arch-like způsobem umožňuje využití WPA, aniž by bylo nutné byť jen sáhnout na síťové profily. Mám tam jeden konfigurační soubor /etc/conf.d/wpa
, přidá se cca 10 řádků do /etc/rc.d/network
a je vymalováno.
Ale tohle už asi řešil (a vyřešil) každý, kdo wpa používá, takže to nejspíš není podstatné.
Taky jsem si všiml, že tam je teď nějaký srcpac
, což má být pacman
, který místo stahování binárek kompiluje. Skript pro kompilovaný update celého systému mám už nějaký ten pátek a musím říct, že na rozdíl od srcpac
můj skript funguje.
Aha, to jsem si nevšiml. Ale když je to tak, už by měl možná konečně fungovat. Když mi u poloviny balíčků tvrdí, že je nenašel ve /var/abs, a při přivní takové chybě vždy skončí, je to trochu podivné. Má bug buď v oddělování čísel verzí od názvů nebo v parsování PKGBUILDů a hledání verzí v nich.
Taky jsem si všiml, že tam je teď nějakýHm, tak ještě nasadit USE flagy a pomalu tu máme druhý Gentoosrcpac
, což má býtpacman
, který místo stahování binárek kompiluje. Skript pro kompilovaný update celého systému mám už nějaký ten pátek
No ale proč ne? Když má někdo nějaké Core 2 Duo, možná by nemusel chtít systém zkompilovaný pro Pentium Pro...
U X-serveru mi překompilování zvýšilo framerate u OpenGL cca o 10%. A to mám pouhé Pentium M.