Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Tak po predchozim zapisku jsem vzal partition a smazal. Pustil live cd gentoo, zapnul prikazovou radku, naformatoval disk, stahnul stage 3, rozbalil a pustil se v chrootu do rucni instalace... Muzu rict, ze vse funguje jak ma. Pri instalaci byly jen dva problemy, ten prvi spocival v tom ze si nejaky program emergoval poppler-bindings bez gtk support, coz vizadoval evince. Druhy byl podobneho razu, ale u jineho baliku (jmeno si jiz nepamatuju)
Musim tedy potvrdit jeden fakt: nikdy nepouzivejte instalator gentoo, ani ten textovy. Nema to smysl, skoro to nefunguje. Jedina spravna cesta je opravdu pozit hand book...
UPDATE: ted tu byl kamarad z matfyzu a funguje vse jak ma...
Linuxu zdar, a gentoo zvlast
Tiskni
Sdílej:
/var/db/pkg/net-im/pidgin-2.1.0/CONTENTS
byste měl najít seznam všech souborů, které si tenhle balík do systému nainstaloval, takže se můžete podívat, kde a co byste vlastně měl hledat.
Druhá možnost, jak se k tomuto seznamu dostat, je použít equery (součást gentoolkitu): equery f pidgin
qlist pidgin
, zvyk je holt železná košile