Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »pokud dv kamera po připojení do firewire nedělá nic, zřemě chybí zařízení RAW1394
takže: modprobe raw1394
a modprobe video1394
pak už jen dát uživatele do skupiny disk, nebo jinak vyřešit práva pro přístup k zařízení raw1394
nn tam byl jinej problém, a to kamera která není v linuxu vůbec podporována. sem tam se tu mrchu podařilo alespoň rozběhnout ale většinou to končilo segfaultem nebo podobnou legráckou, jednou dokonce sundala celej kernel
"--me esa" není o moc lepší než "--me umh" a je o dost pomalejší. Prakticky vždy se doporučuje používat --me umh (uneven multi-hexagon search) , protože je značně lepší než --me hex, a vyšší módy jsou neúměrně pomalé k malému zlepšení, které nabízejí. (ESA je v podstatě optimalizovaný exhaustive search, i když s nějak upravený, takže to není úplně hrubá síla.)
Nikde tam nevidím adaptive quantization, to by měla být nutnost, jinak vám to naprosto zlikviduje oblasti s nízkm jasem nebo kontrastem (hnus!): "--aq-strength 0.8" (tipoval bych že patřičné číslo bude 0.6 - 1.1).
s tou esa to bude tím, že razíme heslo "encoduješ jen jednou" takže čas nehraje roli, a co je dobré může být vždycky lepší, jinak na tu quantization se mrknu jestli bude nějaký rozdíl, encodoval sem s tím několik takřka stejných videí z posledního Mistrovství ČR ve squashi kde je jas akorát a kontrast taky
No jo, ale vtip je v tom, že místo esa by pravděpodobně víc pomohly jiné žravé možnosti. Zvýšit počet referenčních snímků, třeba na deset (maximum je 16). To sice pomáhá hlavně s anime, ale myslím (tipuju), že třeba --ref 10 by mělo pomoct víc než ESA vždycky.
Mimochodem existuje i --me tesa (používá SATD/hadamard místo SAD, blabla), když už opravdu nejde o rychlost., ale to bych asi opravdu zvolil až když budu mít všecko na max (teda asi kromě --merange, to asi nemá smysl víc jak 32 ani na fullhd videu, 24 je zřejmě jen neznatelně lepší než 16).
jeste k tomu aq-strengt - pry je v x264 automaticky nastaveny na 1
Ještě bych podotkl, že vážní zájemci by si měli bezpodmínečně zprovoznit avisynth pod wine (prý to jede velmi dobře, nevím; chce to pak nástroj avs2yuv a rouru do kodeku myslím), neboť prostě nemá ve filtrování konkurenci. O takových věcech, jako je možnost porovnávání zdroje a výsledného videa snímek po snímku (funkce interleave) a možnostech skriptování (třeba s různými maskami) ani nemluvě.
Pokud vím, tak jsou tam taky k dispozici lepší filtry než v mencoderu/mplayer - třeba pro to odstranění prokládání.
Já mám kameru SONY Handycam, není nad USB rozhraní, mass storage a soubory z kamery jednoduše překopíruji do počítače
Vy se ty uživatel linuxu snad snažítě vážně odradit
Zeditoval jsem už hodně videa, ale za poslední roky jsem nepotřeboval nic jiného než trojici GUI programů: Kino, Avidemux, Kdenlive.
Nagrabovat v aplikaci Kino. Má hezkou detekci kamery v GUI.
Kdenlive umí celou řadu exportních formátů, je to vysoce konfigurovatelné a řada hotových výstupních profilů je přímo v aplikaci. Mělo by to podporovat vše co umí ffmpeg a mencoder není nic jiného než nadstavba ffmpegu čili co dokáže mencoder musí umět i kdenlive. Bohužel názvy a použití parametrů se může lišit, kdenlive profily používají notaci ffmpegu.
Opravdu jste testoval že Kdenlive nezvládá Matrosku?
Tiskni
Sdílej: