abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 11:33 | IT novinky

    Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 18:11 | IT novinky

    Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 15:22 | Komunita

    V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 15:00 | Nová verze

    Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    včera 12:22 | Pozvánky

    Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.

    jose17 | Komentářů: 0
    včera 04:44 | IT novinky

    Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 16
    19.5. 23:22 | Zajímavý software

    Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 8
    19.5. 22:22 | Zajímavý software

    V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    19.5. 13:11 | Zajímavý článek

    Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    19.5. 12:44 | Nová verze

    Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (62%)
     (23%)
     (8%)
     (2%)
     (0%)
     (0%)
     (6%)
    Celkem 52 hlasů
     Komentářů: 5, poslední včera 20:57
    Rozcestník

    Zpracování digitálního videa pod linuxem

    28.4.2009 19:27 | Přečteno: 1786× | Linux | Výběrový blog

    Od kamery po Matrošku.

    Co budeme potřebovat

    Video capture

    Pro začátek si představte situaci: máme na kameře nahrané video a potřebujeme ho zpracovat. První věc kterou musíme udělat je video dostat z kamery do počítače. Zdá se to jako krok jednoduchý, ale existuje spousta klikoidních programů které vám můžou přijít pod ruku a kterých byste se měli vyvarovat. Namátkou vyberu třeba kino, které je opravdu otřesné. Nám však postačí program který většina těchto "úžasných klikátek" stejně používá - dvgrab.

    Pro začátek zkusíme připojit kameru k počítači pomocí firewire rozhraní. Po spuštění příkazu dmesg bysme měli na konci najít zhruba něco v tomto smyslu:

    PM: Adding info for ieee1394:00008500001d79c0
    PM: Adding info for No Bus:00008500001d79c0
    ieee1394: Node added: ID:BUS[0-00:1023]  GUID[00008500001d79c0]
    ieee1394: Node changed: 0-00:1023 -> 0-01:1023
    PM: Adding info for ieee1394:00008500001d79c0-0
    PM: Adding info for No Bus:00008500001d79c0-0
    

    Kamera je tedy připojená a ti šťastnější z Vás s ní dokonce můžou pracovat. V tomto kroku přichází na řadu dvgrab.

    dvgrab -a -f dv2 video.avi
    

    Tento příkaz nám naháže video z kamery do souborů video001.avi - videoXXX.avi podle toho jak máme na pásce střihy. Pokud je na pásce volné misto, pokračuje aniž by zaznamenával a hledá další nahranou stopu až do konce kazety popřípadě do signálu ^C.

    Stříhání

    Zde už je možností víc, můžete použít primitivnější programy, nebo jako v našem případě nelineární střižnu Kdenlive, která je mírně nestabilní, ale když si na její ovládání zvyknete, tak vydrží být puštěná i několik minut (ukládat, ukládat, ukládat!!!).

    Používání je v celku jednoduché, ve struktuře projektu pravým myšítkem vyvoláme kontextové menu, kde dáme Přidat klipy, najdeme si námi uložené video001.avi, označíme a dáme vložit. Klipy pak přeskládáme do pásu, vytvoříme přechody, vložíme titulky a můžeme se vrhnout na tlačítko Renderovat. Tady bych se pozastavil nad tím do jakého formátu renderovat můžete. Některým se totiž podařilo zprovoznit nekomprimované h264, nám co takové štěstí neměli bude stačit AVI DV PAL 4:3. Tvorba tohoto avi trvá jen několik málo minut. Pro 20 minut vide pak máme zhruba 4GB dat. Což se nám samozřejmě nelíbí. Také dostaneme zpravidla prokládaný obraz, což se nám taky na počítači líbit nebude.

    Encodování

    Zde přichází na řadu encodování. Slabší kusy (jako třeba já) mohou použít Avidemux, nebo v lepším případě vzít telefon a zavolat nějakému tomu Otaku ať se staví na pivo. Zpravidla z podobných sešlostí vyjde něco v tomto smyslu:

    cat enc.sh 
    #!/usr/bin/env bash
    /usr/bin/x264 \
    	--bframes 6 \
    	--b-adapt 2 \
    	--b-pyramid \
    	--ref 6 \
    	--crf 22 \
    	--partitions all \
    	--direct auto \
    	--weightb \
    	--me esa \
    	--subme 9 \
    	--psy-rd 1.10:0.25 \
    	--mixed-refs \
    	--8x8dct \
    	--trellis 2 \
    	--fps 25 \
    	-o x.264 \
    	fifo 720x576
    

    a

    cat men.sh 
    #!/usr/bin/env bash
    mencoder \
    	-ovc raw \
    	-of rawvideo \
    	-nosound \
    	-vf pp=li,format=yv12,swapuv \
    	-o fifo \
    	"$1"
    

    Jedná se o video 4:3, které je prokládané (zrušíme použitím deinterlaceru v mencoderu pp=li). Výsledné video bude mít 25 snímků za sekundu a rozlišení 720x576 (PAL). Předtím než skripty spustíme musíme si vytvořit pojmenovanou pipu fifo v adresáři kde budeme skripty spouštět.

    mkfifo fifo
    

    Jakmile máme vytvoře spustíme v jednom terminálu (silně doporučuji, zvláště u delších videí pouštět ve screenu!!!) ./enc.sh a hned poté ./men.sh kterému předhodíme jako parametr název sestříhaného videa. Ve výsledku dostaneme soubor x.264 (pojmenovat můžeme jakkoliv) což je pouze video bez kontejneru (a bez zvuku) v h264.

    Pro encodování zvuku do ogg vorbis nám poslouží následující dva příkazy. První z nich pustíme na pozadí. Výsledný soubor bude x.ogg.

    oggenc -o x.ogg --quiet --quality 3 fifo &
    mplayer -vo null -ao pcm:file=fifo video.avi
    

    Kontejner

    Tak a teď můžeme vzíc celý počítač i s kamerou a vyhodit ho do konejneru. A nebo taky ne. Abychom spojili zvuk s videem poslouží nám program mkvmerge z balíku mkvtoolnix.

    mkvmerge --title "Nejaky title" --aspect-ratio 0:4/3 -o nami_pozadovany_nazev.mkv x.264 x.ogg 
    

    Konec

    Tak a jsme na konci. Netvrdím o tomto postupu, že je jediný správný, a mnoho věcí tady nevysvětluje -> zájemce o větší hloubku bych v tomto případě odkázal na google popřípadě na manuál, ale je to relativně rychlá cesta (popravdě encodovaní asi třicetiminutového videa u mě zabere něco kolem 500 minut, ale to bych svaloval spíše na HW). Prostě je to taková jednoduchá ukázka, že se dá zpracovávat video i jinak, než v Pinnaclu ;-). Jo a neberte všechno co sem napsal vážně/úplně doslova, hraju si s tím asi třetí den. Konec

           

    Hodnocení: 92 %

            špatnédobré        

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    28.4.2009 19:35 marek_hb
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zpracování digitálního videa pod linuxem

    pokud dv kamera po připojení do firewire nedělá nic, zřemě chybí zařízení RAW1394

    takže: modprobe raw1394 a modprobe video1394

    pak už jen dát uživatele do skupiny disk, nebo jinak vyřešit práva pro přístup k zařízení raw1394

    pools avatar 28.4.2009 19:37 pools | skóre: 19 | blog: Svědek Damdogův | Opava/Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zpracování digitálního videa pod linuxem

    nn tam byl jinej problém, a to kamera která není v linuxu vůbec podporována. sem tam se tu mrchu podařilo alespoň rozběhnout ale většinou to končilo segfaultem nebo podobnou legráckou, jednou dokonce sundala celej kernel ;-)

    Vivre libre ou mourir!
    28.4.2009 19:43 Mandarinka
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zpracování digitálního videa pod linuxem

    "--me esa" není o moc lepší než "--me umh" a je o dost pomalejší. Prakticky vždy se doporučuje používat --me umh (uneven multi-hexagon search) , protože je značně lepší než --me hex, a vyšší módy jsou neúměrně pomalé k malému zlepšení, které nabízejí. (ESA je v podstatě optimalizovaný exhaustive search, i když s nějak upravený, takže to není úplně hrubá síla.)

    Nikde tam nevidím adaptive quantization, to by měla být nutnost, jinak vám to naprosto zlikviduje oblasti s nízkm jasem nebo kontrastem (hnus!): "--aq-strength 0.8" (tipoval bych že patřičné číslo bude 0.6 - 1.1).

    pools avatar 28.4.2009 19:48 pools | skóre: 19 | blog: Svědek Damdogův | Opava/Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zpracování digitálního videa pod linuxem

    s tou esa to bude tím, že razíme heslo "encoduješ jen jednou" takže čas nehraje roli, a co je dobré může být vždycky lepší, jinak na tu quantization se mrknu jestli bude nějaký rozdíl, encodoval sem s tím několik takřka stejných videí z posledního Mistrovství ČR ve squashi kde je jas akorát a kontrast taky ;-)

    Vivre libre ou mourir!
    28.4.2009 22:59 Mandarinka
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zpracování digitálního videa pod linuxem

    No jo, ale vtip je v tom, že místo esa by pravděpodobně víc pomohly jiné žravé možnosti. Zvýšit počet referenčních snímků, třeba na deset (maximum je 16). To sice pomáhá hlavně s anime, ale myslím (tipuju), že třeba --ref 10 by mělo pomoct víc než ESA vždycky.

    Mimochodem existuje i --me tesa (používá SATD/hadamard místo SAD, blabla), když už opravdu nejde o rychlost., ale to bych asi opravdu zvolil až když budu mít všecko na max (teda asi kromě --merange, to asi nemá smysl víc jak 32 ani na fullhd videu, 24 je zřejmě jen neznatelně lepší než 16).

    pools avatar 29.4.2009 10:11 pools | skóre: 19 | blog: Svědek Damdogův | Opava/Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zpracování digitálního videa pod linuxem

    jeste k tomu aq-strengt - pry je v x264 automaticky nastaveny na 1

    Vivre libre ou mourir!
    29.4.2009 13:37 Kvakor
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zpracování digitálního videa pod linuxem
    Jen pro přenost - enkodování videa je tak "složité" jen v případě, že je cílem kontejnér Matroška, videokodek H264 a audiokodek Ogg Vorbis. Pokud ale chcete páchat video pro jinou platformu (např. DVD či MP3 přehrávač, co umí jen MPEG1/2 a DivX/XVid), bude nejspíš stačit jediný průchod mencoderem, případně se může použít přímů výstup z GUI střihadla.

    29.4.2009 14:58 Mandarinka
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zpracování digitálního videa pod linuxem

    Ještě bych podotkl, že vážní zájemci by si měli bezpodmínečně zprovoznit avisynth pod wine (prý to jede velmi dobře, nevím; chce to pak nástroj avs2yuv a rouru do kodeku myslím), neboť prostě nemá ve filtrování konkurenci. O takových věcech, jako je možnost porovnávání zdroje a výsledného videa snímek po snímku (funkce interleave) a možnostech skriptování (třeba s různými maskami) ani nemluvě.

    Pokud vím, tak jsou tam taky k dispozici lepší filtry než v mencoderu/mplayer - třeba pro to odstranění prokládání.

     

    Dalibor Smolík avatar 29.4.2009 16:20 Dalibor Smolík | skóre: 54 | blog: Postrehy_ze_zivota | 50°5'31.93"N,14°19'35.51"E
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zpracování digitálního videa pod linuxem

    Já mám kameru SONY Handycam, není nad USB rozhraní, mass storage :-) a soubory z kamery jednoduše překopíruji do počítače


    Rozdíly v řeči a ve zvyklostech neznamenají vůbec nic, budeme-li mít stejné cíle a otevřená srdce.
    30.4.2009 14:28 Espinosa | skóre: 24 | blog: Espblog | London
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Proč tak složitě

    Vy se ty uživatel linuxu snad snažítě vážně odradit ;-)

    Zeditoval jsem už hodně videa, ale za poslední roky jsem nepotřeboval nic jiného než trojici GUI programů: Kino, Avidemux, Kdenlive.

    Nagrabovat v aplikaci Kino. Má hezkou detekci kamery v GUI.

    Kdenlive umí celou řadu exportních formátů, je to vysoce konfigurovatelné a řada hotových výstupních profilů je přímo v aplikaci. Mělo by to podporovat vše co umí ffmpeg a mencoder není nic jiného než nadstavba ffmpegu čili co dokáže mencoder musí umět i kdenlive. Bohužel názvy a použití parametrů se může lišit, kdenlive profily používají notaci ffmpegu.

    Opravdu jste testoval že Kdenlive nezvládá Matrosku?

     

    Založit nové vláknoNahoru

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.