Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Vždy máš možnost napsat counter-blog v tom ti nikdo bránit nebude.
Na novinových či deníčkových serverech jsou někdy zablokovány diskuse pod články.
To není odpověď.
Někteří si to přejí i tady, a to už pěkně dlouho.
Tam také nejsou uvedeny důvody.
Někteří si to přejí i tady, a to už pěkně dlouho.No zrovna ten konkrétní některý na tohle změnil názor
K potlačování lidských práv samozřejmě.
Tak samozrejme u vulgarcnich/nevhodnych zapisku se uz dneska praktikuje odstraneni z hlavni stranky, nevim proc by to u tohohle melo byt jinak...
Ale no tak, bereš to až moc vážně, toto není ohrožení demokracie . I kdyby se to zavedlo (s čímž bych nesouhlasil), tak žádná z těch "svobod" co jsi vyjmenoval ohrožena není. Každý si může na svých stránkách napsat o tom blogu bez komentů co se mu zlíbí. Tak jaképak potlačen svobody?
autor blogpostu by měl nést následky svých činů a neměl by se z toho vyvlíkat
Vypnutí komentářů přece není vyvlíknutí se. Třeba jen prostě nechce mít pod svým zápiskem binec.
Když napíše nějakou odbornou kravinu, tak si to uvědomí jen pár čtenářů, ale když se o tom rozvede diskuse, tak o tom vědí všichni a nikdo nevejde v omyl a autor si to odskáče těmi názory a v zápětí hodnocením.
Kéž by toto platilo v poradně
Ja do diskuzii pod blogmi sice nikdy nic nepisem ale myslim ze zakazat to je hlupost. Citatelia by mali mat pravo vyjadrit svoj nazor, pokial diskuziu nechcete spravte si vlastny blog a zakazte si to tam. Ak sa to povoli - blog bude pre mna automaticky vote "špatné" .
místo v diskuzi proved ve vlastním blogu
Nevidím na tom nic špatného. V roce 1999 z tohoto vzniklo několik perfektních článků pro CHIP (Přátelské nedorozumění nad kávou.) Co "odpověď" (článek), to jeden měsíc. I dnes v oblasti profesionálních blogů celkem běžná věc.
Jsem proti, pokud nekomu takova funkce chybi, ma moznost najit si blogovaci system, kde takova funkce je. Princip abicka je ale o komunikaci, tudiz tento pozadavek jde proti duchu portalu.
Taky souhlasím. Důležité je, že se diskuse musí zakázat ještě dřív, než nějaká diskuse je.
Ale nemyslím si, že by se to moc využilo, pro většinu autorů je důležitá zpětná vazba.
Tiskni
Sdílej: