Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
+1, to je špatná sranda..tohle člověk pochopí, až to na někoho z blízkých přijde
To je taková klasická choroba způsobená pravidelnými půlročními releasy. Když se mi v Archu něco podělá, například jednou do roka PulseAudio, zkompiluju si jednoduše z ABS starší verzi a s tou přečkám ty dva dny, než to někdo opraví v repository. Jakmile chce někdo tisíce a tisíce balíčků nějak sesynchronizovat na společný release (což zkrátka nejde), výsledek nemůže být jiný, než že se rozesere všechno naráz. Právě proto se asi nedávno diskutovalo o měsíčních intervalech releasů, protože pak by se autoři nemuseli obávat, že se zavedením nějaké novinky, kterou už všichni mají, budou muset ještě půl roku počkat. Jednoduše by počkali měsíc, v klidu odladili případné problémy a podobně.
... čo sú to alfa a beta verzie. Tieto verzie sa vydávajú pred uvoľnením stabilnej verzie, aby vývojári môhli nazbierať dostatok bugreportov a prípadne patchov od komunity.vs
... prechádzam tak mesiac až pol roka po vydaní stable a osvedčilo sa mi to výborne.ROFL, tak ten byl hodně dobrej
K této verzi jsem nahlásil bugy dva nebo třiBolo by to dobré uviesť v zápisku, pretože tam nikde nevidím ani slovom spomenuté bugreportovanie. Ja už do Ubuntu neprispievam, ale pred možno tak dvoma rokmi reagovali dosť svižne, asi tak do 24h. S jedným bugreportom ma potom bombardovali denne asi dva týždne, malo to súvis s jadrom, nejaký status 1, či čo to bolo. Je pravda že teraz udržujú viacej verzií a počet vývojárov bude asi nedostatočný.
S Ubuntu som väčší problém nikdy nemal a to som ho nasadzoval od verzie 6.06, teda drobnosti sa vždy našli ale nebolo to nikdy nič, čo by sa nedalo opraviť. Problém bol, keď sa už niečo dopinkalo, nebolo jednoduché chybu odtrániť, keďže zásah do konfigov mi tvrdohlavo prepisovalo zopár systémových úprav, ktoré mysleli za užívateľa a zabezpečovali prítulnosť Ubuntu desktopu, ale nakoniec sa vždy našla nejaká barlička. Keď som sa vrátil na Debian, pocítil som ešte väčšiu úľavu, pretože tu to riešenie v prípade vetvy testing a unstable bolo ešte priamočiarejšie. Pamätám však časy keď po nainštalovaní softvéru na nemenovaný os, sa tento začal kúsať, net šiel rýchlosťou slimáka alebo nešiel vôbec, procesor išiel na 100% a vetrák hučal ako divý, a nešlo to to nikde opraviť.
Odvšadial počujem plač nad Unity alebo Gnome Shellom, to je taký problém doinštalovať nejaký iný WM a používať svoj desktop a obľúbené aplikácie tak ako doposiaľ?
Odvšadial počujem plač nad Unity alebo Gnome Shellom, to je taký problém doinštalovať nejaký iný WM a používať svoj desktop a obľúbené aplikácie tak ako doposiaľ?Jo.
Před měsíce jsem instaloval beta1, zkusil jsem používat unity a dospěl k závěru že to opravdu nevyužiju, leda na laptopu až si jej koupím. Okámžitě unity letělo a nahradil jej gnome3, pokukuju po nové verzi gnome3.2 distribuční balíky zatím nejsou. Co se týče chyb pár jich bylo, občasné pády X, ale po pár aktualizacích to přestalo, systém mám ovšem na testování. Teď se tam prohání gentoo, tak uvidím jak dlouho tam vydrží.
Celý vtip je v tom, že distribuce (a uživatelé) nějak zapomínají na to, že práce distributora by měla být vybírání otestovaného SW, jeho balíčkování a distribuce uživatelům.Mno... a práce správce (i svého vlastního) systému by měla být vybrat si distribuci, která vyhovuje účelu použití. Nevidím jediný důvod, proč bych nemohl na svém počítači používat bleeding edge distro, když mi vyhovuje, a používat neodladěné Gnome 3, když si ho chci vyzkoušet. Někteří uživatelé holt zapomínají na to, že ostatní uživatelé nejsou jejich klony.
Mno to je sice hezké, ale co si tedy jako uživatel vyberete?To, co mi vyhovuje. To, s čím mi někdo pomůže. Kritérií je více, a hlavně záleží na účelu.
Takže jste v pytli - vybíráte jenom ze samých suboptimálních voleb, všude nějaký zádrhel.A jéje, další, který bude hořekovat nad tím, že zatím nenašel nic dokonalého. Vzdej to, nemá to cenu.
Tiskni
Sdílej: