Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
K Home Assistant jsem se dostal spíše náhodou. Potřeboval jsem ovládat TP-Link HS100 zásuvku z telefonu pomoci aplikace. Do té doby jsem používal aplikaci Tasmota Control pro zásuvky Sonoff a chytré žárovky. Mít dvě aplikace mi nevyhovovalo a tak jsem dal na Home Assistant, jelikož měl velkou uživatelskou základnu. Od té doby jsem do HA přidal měření elektřiny, plynu, vody, teploty vody bojleru + spínání v nízkém tariff, stav internetu a další senzory. Možnost dálkového ovládání multimediálního počítače se mi zalíbila. Ačkoliv u počítače mám bezdrátovou mini klávesnici a myš, občas se přihodí že nemohu nalézt ani jedno toto zařízení. A když dítě spí, nechci zapínat světlo a dělat hluk v místnosti.
Toto je osobní poznámka k hudebnímu přehrávači Audacious.
Dnes jsem přemýšlel jak zařídit, aby systém pracoval jen s usb zařízeními, která si sám povolím a aby ostatní USB zařízení jenž nejsou ve whitelistu ignoroval, což se hodí pro zabezpečení počítače před nezvanými návštěvníky. Ovšem je to jen jedna z věcí, která může pomoci k bezpečnosti, o jiných metodách jako šifrování se zde zmiňovat nebudu. Zápisek dělám i pro sebe kdybych jej ještě někdy potřeboval, abych nemusel znovu hledat způsob tohoto zabezpečení.
Využívám delší dobu ipv6 tunel od Hurricane Electric, ipv6 se nastavenuje na stránkách http://www.tunnelbroker.net/ Ping do teď v průměru 40~60ms v závislosti na dostupnosti serveru. Po dlouhé době jsem se podíval na stánky nix.cz a zjišťuji že Hurricane Electric je u nixu relativně nově veden jako zákazník. Bezva asi rozšířili konektivitu tunelu i do ČR. Jdu zkontrolovat stav na jejich stránky a opravdu, byl přidán nový server CEColo/Sitel - Nad Elektrarnou 411 Prague, Czech Republic.
Hurá, už několik dní marně čekám na novou verzi a dnes je tady! Oproti předešlým verzím má Slitaz nyní 4 režimy bootování, core Live, core-basic Live, justx Live a base Live. Každá z nich využívá jiné části rootfs(1-4) a navzájem si je sdílejí. Tudíž Slitaz core Live využívajicí všechny čtyři a ve většině případů bude nejvhodnější. Naproti tomu zase justx používá čisté xka, či base live jen textový režim.
Pár dní zpátky jsem řešil, jak bych mohl přesměrovat vstup z mikrofónu na výstup do bedniček. Gnome volume control je bohužel velmi omezený a tak jsem začal hledat na googlu.
Bylo nebylo, jednou administrátor v krásné náladě přišel k nějakému počítači s operačním systémem Ubuntu 11.04, dobře fungoval až na pár malých mušek. Tu přišel den kdy byla vydána nová verze 11.10, dychtivě improvizujicí administrátor vyčkával chvíli až se v repozitáři objeví nové balíky pro povýšení systému. Čas si krátil a všemožně jej zabíjel, hlavně hledáním informací o tzv. novém přihlašovacím manažerovi lightdm.
Keď mi bolo jedenásť(ročik 2001) mal som počítač, internet nebol a ja nemohol hrat ani hry lebo sa mi pokazily drivery pro windows 98, vždy keď som sa pokusil spusťat hru tak sa mi po pol hodině hryzla a byl konoc. V tom davnom čase vychadzaly časopisy a myslim že aj doteraz vychadzaju ppkcd a časopis Computer, vždy tam boli spešl cedéčka a já si jich liboval, jupííí cedéčko! Taky šťastny synek som byl, pro mě to byl magicky předmět. A dost teraz, po slovacku neumim a tak to raděj zkusím česky.
Už je tomu více jak rok co jsem se pokoušel zkompilovat GNU/Linux kernel a pokaždé se vyskytla chyba přes kterou jsem se nedokázal překlenout, vždy to vypadalo, že se vše zdařilo,při kompilaci žádný výpis chyb. Jen při bootu do nově zkompilovaného kernelu systém zpanikařil a nedokázal jsem se hnout z místa.
16.1.2011 tomu bylo rok co jsem používal jenom Ubuntu, z jistých důvodů jsem byl nucen obnovit zálohu Windows xp a tak jsem toho využil a řekl si, že se rozloučím s Ubuntu a konečně se pokusím skamarádit s Archlinuxem.