GNU poke dospěl po třech letech vývoje do verze 1.0. Jedná se o interaktivní rozšiřovatelný editor pro práci se strukturovanými binárním daty. Přednáška věnovaná GNU poke na konferenci Kernel Recipes 2019.
Počet sad změn v OpenStreetMap dosáhl 100 milionů. Uživatel Lamine Ndiaye přidal budovy ve vesnici Nianiane v Senegalu.
Byla vydána nová stabilní verze 2.92 svobodného 3D softwaru Blender. Přehled novinek v oznámení o vydání a na YouTube.
Společnost Framework představila svůj první produkt: Framework Laptop. Jedná se o modulární notebook, který bude možné "libovolně" konfigurovat, upgradovat a opravovat. Podrobnosti budou zveřejňovány postupně. V prodeji by měl být v létě [Hacker News].
Společnost Red Hat představila program "Red Hat Enterprise Linux (RHEL) for Open Source Infrastructure" aneb Red Hat Enterprise Linux zdarma pro open source projekty.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 190. sraz, který proběhne v pátek 26. února od 17:00 na Jitsi Meet.
Po open source ergonomickému trackballu (dnes Classic Trackball) a open source myši představila společnost Ploopy nový open source Nano Trackball (GitHub). Trackball bez tlačítek a kolečka. Pouze kulička.
Webový prohlížeč Brave lze vedle standardního prohlížení (Nové okno) a anonymního prohlížení (Nové soukromé okno) používat i pro anonymní prohlížení s využitím Toru (Nové soukromé okno přes Tor) a pro přistup k webům v doméně .onion. Nejnovější verze Brave řeší několik bezpečnostních chyb, kdy DNS dotazy místo do Toru směrovaly k poskytovateli DNS. Ten tak mohl zjistit, že uživatel chtěl přistupovat například k sejnfjrq6szgca7v.onion (debian.org).
Byla vydána nová verze 2021.1 průběžně aktualizované linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení. Kali Linux má nové webové stránky.
Multiplatformní open source počítačová hra Minetest byla vydána ve verzi 5.4.0. Přehled změn v changelogu. Jedná se o hru inspirovanou Minecraftem.
Toto je osobní poznámka k hudebnímu přehrávači Audacious.
Dnes jsem přemýšlel jak zařídit, aby systém pracoval jen s usb zařízeními, která si sám povolím a aby ostatní USB zařízení jenž nejsou ve whitelistu ignoroval, což se hodí pro zabezpečení počítače před nezvanými návštěvníky. Ovšem je to jen jedna z věcí, která může pomoci k bezpečnosti, o jiných metodách jako šifrování se zde zmiňovat nebudu. Zápisek dělám i pro sebe kdybych jej ještě někdy potřeboval, abych nemusel znovu hledat způsob tohoto zabezpečení.
Využívám delší dobu ipv6 tunel od Hurricane Electric, ipv6 se nastavenuje na stránkách http://www.tunnelbroker.net/ Ping do teď v průměru 40~60ms v závislosti na dostupnosti serveru. Po dlouhé době jsem se podíval na stánky nix.cz a zjišťuji že Hurricane Electric je u nixu relativně nově veden jako zákazník. Bezva asi rozšířili konektivitu tunelu i do ČR. Jdu zkontrolovat stav na jejich stránky a opravdu, byl přidán nový server CEColo/Sitel - Nad Elektrarnou 411 Prague, Czech Republic.
Hurá, už několik dní marně čekám na novou verzi a dnes je tady! Oproti předešlým verzím má Slitaz nyní 4 režimy bootování, core Live, core-basic Live, justx Live a base Live. Každá z nich využívá jiné části rootfs(1-4) a navzájem si je sdílejí. Tudíž Slitaz core Live využívajicí všechny čtyři a ve většině případů bude nejvhodnější. Naproti tomu zase justx používá čisté xka, či base live jen textový režim.
Pár dní zpátky jsem řešil, jak bych mohl přesměrovat vstup z mikrofónu na výstup do bedniček. Gnome volume control je bohužel velmi omezený a tak jsem začal hledat na googlu.
Bylo nebylo, jednou administrátor v krásné náladě přišel k nějakému počítači s operačním systémem Ubuntu 11.04, dobře fungoval až na pár malých mušek. Tu přišel den kdy byla vydána nová verze 11.10, dychtivě improvizujicí administrátor vyčkával chvíli až se v repozitáři objeví nové balíky pro povýšení systému. Čas si krátil a všemožně jej zabíjel, hlavně hledáním informací o tzv. novém přihlašovacím manažerovi lightdm.
Keď mi bolo jedenásť(ročik 2001) mal som počítač, internet nebol a ja nemohol hrat ani hry lebo sa mi pokazily drivery pro windows 98, vždy keď som sa pokusil spusťat hru tak sa mi po pol hodině hryzla a byl konoc. V tom davnom čase vychadzaly časopisy a myslim že aj doteraz vychadzaju ppkcd a časopis Computer, vždy tam boli spešl cedéčka a já si jich liboval, jupííí cedéčko! Taky šťastny synek som byl, pro mě to byl magicky předmět. A dost teraz, po slovacku neumim a tak to raděj zkusím česky.
Už je tomu více jak rok co jsem se pokoušel zkompilovat GNU/Linux kernel a pokaždé se vyskytla chyba přes kterou jsem se nedokázal překlenout, vždy to vypadalo, že se vše zdařilo,při kompilaci žádný výpis chyb. Jen při bootu do nově zkompilovaného kernelu systém zpanikařil a nedokázal jsem se hnout z místa.
16.1.2011 tomu bylo rok co jsem používal jenom Ubuntu, z jistých důvodů jsem byl nucen obnovit zálohu Windows xp a tak jsem toho využil a řekl si, že se rozloučím s Ubuntu a konečně se pokusím skamarádit s Archlinuxem.