Fedora Magazine informuje o Shell & Display Next hackfestu zaměřeném na vylepšení podpory HDR, VRR a dalších grafických technologií na Linuxu. Hackfest proběhne 24. až 26. dubna v Brně.
Společnost Razer představila svou novou bezdrátovou myš Razer Viper Mini Signature Edition. Je z hořčíkové slitiny a váží pouze 49 gramů. Její cena je 279,99 dolarů (6 tisíc korun).
O víkendu probíhá v Bruselu konference FOSDEM 2023 (Free and Open source Software Developers’ European Meeting). Program konference je velice nabitý: 34 místností, 63 tracků, 787 přednášejících, 775 přednášek, prezentací a workshopů. Sledovat je lze i online. K dispozici budou jejich videozáznamy. Aktuální dění lze sledovat na sociálních sítích.
Ronin byl vydán ve verzi 2.0.0. Jedná se o sadu nástrojů napsaných v Ruby určených pro výzkumníky a vývojáře v oblasti počítačové bezpečnosti. Ronin lze přirovnat k Metasploitu.
Od 9. února nebude podporován bezplatný přístup k Twitter API.
Byla vydána nová verze 1.75 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.75 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Tomáš Matějíček vydal nové verze živé linuxové distribuce Slax: 15.0.1 založenou na Slackware-current a 11.6.0 založenou na Debianu 11.6 Bullseye. S novou verzí souborového systému DynFileFS.
The Document Foundation oznámila vydání nové major verze 7.5 svobodného kancelářského balíku LibreOffice. Podrobný přehled nových vlastností i s náhledy v poznámkách k vydání (cs) nebo také na Youtube a PeerTube.
Penpot je open source webová platforma pro designování a prototypování. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MPL-2.0 (Mozilla Public License 2.0). Včera vydána verze 0.17 byla prohlášena za první stabilní verzi (Twitter). Videoukázky na YouTube.
Po půl roce od vydání verze 2.36 byla vydána nová verze 2.37 knihovny glibc (GNU C Library). Přehled novinek v poznámkách k vydání.
K Home Assistant jsem se dostal spíše náhodou. Potřeboval jsem ovládat TP-Link HS100 zásuvku z telefonu pomoci aplikace. Do té doby jsem používal aplikaci Tasmota Control pro zásuvky Sonoff a chytré žárovky. Mít dvě aplikace mi nevyhovovalo a tak jsem dal na Home Assistant, jelikož měl velkou uživatelskou základnu. Od té doby jsem do HA přidal měření elektřiny, plynu, vody, teploty vody bojleru + spínání v nízkém tariff, stav internetu a další senzory. Možnost dálkového ovládání multimediálního počítače se mi zalíbila. Ačkoliv u počítače mám bezdrátovou mini klávesnici a myš, občas se přihodí že nemohu nalézt ani jedno toto zařízení. A když dítě spí, nechci zapínat světlo a dělat hluk v místnosti.
Proto jsem si v HA vytvořil záložku jen pro ovládání počítače. Jistě to někteří takto, či podobně mají nastavené, ale pro inspiraci vám svou konfiguraci ukážu.
Pomoci karty Grid lze udělat mřížku a postupně nadefinovat jak informační, tak ovládací tlačítka.
K posílání příkazů mám na počítači nainstalován Node-RED který je jednoduchý a silný nástroj. Dejte si pozor aby nebyl instalovaný ze snapu, jelikož se z kontejneru nedostane k systémovým příkazům. Tento poznatek mi zabral pár hodin času.
Dlouho jsem hledal možnost jak ovládat z telefonu i klávesnici a myš. Dnes jsem narazil na aplikaci remote-touchpad. Po spuštění vygeneruje QR kód, ten stačí naskenovat a z webového prohlížeče můžete ovládat myš jako na touchpadu, jedním ťuknutím stisknete pravé tlačítko, dvěma prsty stisknete levé tlačítko myši.
Komunikace může probíhat šifrovaně i nešifromaně. Při každém spuštění remote-touchpad se ovšem změní port i secret (heslo), proto je potřeba je nastavit už při spouštění příkazu.
Takto vypadá spuštění bez parametrů:
http://192.168.0.100:43049/#UEc1eJkjGLE=
Po spuštění systému se mi tedy spustí remote-touchad s touto konfigurací:
remote-touchpad -bind 192.168.0.100:41212 -secret VaseTajneHeslo
V HA stačí vygenerovaný odkaz vložit do karty Webpage. Aspect ratio jsem nastavil na 110% aby mi i při zobrazené android klávesnici nepřekrývala ovládací pole.
Konečný výsledek je tento:
Touchpad funguje dle očekávání, klávesnice umí jen posílat jednorázově napsaný text což pro nouzevé použití je dostatečné.
Budu rád za tipy a připomínky.
Tiskni
Sdílej:
nebudem ti oponovať
ale
1) neviem si predstaviť že v mojom rozvádzači na chodbe mám na každú prívodnú fázu nacvaknúť ten klip, nieje tam dost miesta.
2) keď potrebuješ merať spotrebu jednotlivých zariadení alebo okruhov tak áno, ale nevidím v tom zmysel. na jednotlivé zariadenia existujú zásuvkové merače. pripojím cez to ladničku a meriam trebárs týždeň, ale mesiac pre lepšie informáciu.
3) existujú merače na DIN lištu ktorú si môžeš vložit do rozvádzača v byte vedľa ističov, tie merače majú blikajúcu diódku. takto to
v home assistentovy ako na prilozenych obrazkoch