Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
K Home Assistant jsem se dostal spíše náhodou. Potřeboval jsem ovládat TP-Link HS100 zásuvku z telefonu pomoci aplikace. Do té doby jsem používal aplikaci Tasmota Control pro zásuvky Sonoff a chytré žárovky. Mít dvě aplikace mi nevyhovovalo a tak jsem dal na Home Assistant, jelikož měl velkou uživatelskou základnu. Od té doby jsem do HA přidal měření elektřiny, plynu, vody, teploty vody bojleru + spínání v nízkém tariff, stav internetu a další senzory. Možnost dálkového ovládání multimediálního počítače se mi zalíbila. Ačkoliv u počítače mám bezdrátovou mini klávesnici a myš, občas se přihodí že nemohu nalézt ani jedno toto zařízení. A když dítě spí, nechci zapínat světlo a dělat hluk v místnosti.
Proto jsem si v HA vytvořil záložku jen pro ovládání počítače. Jistě to někteří takto, či podobně mají nastavené, ale pro inspiraci vám svou konfiguraci ukážu.
Pomoci karty Grid lze udělat mřížku a postupně nadefinovat jak informační, tak ovládací tlačítka.
K posílání příkazů mám na počítači nainstalován Node-RED který je jednoduchý a silný nástroj. Dejte si pozor aby nebyl instalovaný ze snapu, jelikož se z kontejneru nedostane k systémovým příkazům. Tento poznatek mi zabral pár hodin času.
Dlouho jsem hledal možnost jak ovládat z telefonu i klávesnici a myš. Dnes jsem narazil na aplikaci remote-touchpad. Po spuštění vygeneruje QR kód, ten stačí naskenovat a z webového prohlížeče můžete ovládat myš jako na touchpadu, jedním ťuknutím stisknete pravé tlačítko, dvěma prsty stisknete levé tlačítko myši.
Komunikace může probíhat šifrovaně i nešifromaně. Při každém spuštění remote-touchpad se ovšem změní port i secret (heslo), proto je potřeba je nastavit už při spouštění příkazu.
Takto vypadá spuštění bez parametrů:
http://192.168.0.100:43049/#UEc1eJkjGLE=
Po spuštění systému se mi tedy spustí remote-touchad s touto konfigurací:
remote-touchpad -bind 192.168.0.100:41212 -secret VaseTajneHeslo
V HA stačí vygenerovaný odkaz vložit do karty Webpage. Aspect ratio jsem nastavil na 110% aby mi i při zobrazené android klávesnici nepřekrývala ovládací pole.
Konečný výsledek je tento:
Touchpad funguje dle očekávání, klávesnice umí jen posílat jednorázově napsaný text což pro nouzevé použití je dostatečné.
Budu rád za tipy a připomínky.
Tiskni
Sdílej:
nebudem ti oponovať
ale
1) neviem si predstaviť že v mojom rozvádzači na chodbe mám na každú prívodnú fázu nacvaknúť ten klip, nieje tam dost miesta.
2) keď potrebuješ merať spotrebu jednotlivých zariadení alebo okruhov tak áno, ale nevidím v tom zmysel. na jednotlivé zariadenia existujú zásuvkové merače. pripojím cez to ladničku a meriam trebárs týždeň, ale mesiac pre lepšie informáciu.
3) existujú merače na DIN lištu ktorú si môžeš vložit do rozvádzača v byte vedľa ističov, tie merače majú blikajúcu diódku. takto to
v home assistentovy ako na prilozenych obrazkoch