Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Hurá, už několik dní marně čekám na novou verzi a dnes je tady! Oproti předešlým verzím má Slitaz nyní 4 režimy bootování, core Live, core-basic Live, justx Live a base Live. Každá z nich využívá jiné části rootfs(1-4) a navzájem si je sdílejí. Tudíž Slitaz core Live využívajicí všechny čtyři a ve většině případů bude nejvhodnější. Naproti tomu zase justx používá čisté xka, či base live jen textový režim.
V této nové verzi je jádro Linux slitaz 2.6.37-slitaz, jenž by mělo i na novějších počítačích fungovat výborně. Desktopové prostředí je zachováno na Openboxu jen s mírnými úpravami vzhledu.
Slitaz využívám vyjímečně, avšak když jsem na něj na distrowatch narazil, okamžitě jsem začal iso stahovat abych si jej vyzkoušel. Po nabootování do systému jsem prozkoumal novinky, no moc jich nebylo, je to jednoduše chudší distribuce spíše na multimédia, či internet v nouzi. I to je důvod proč jsem si tuto novou verzi slitazu nainstaloval ještě dnes na usb disk místo debianu, který mě dosti rozčiloval pomalejšími reakcemi. Pomoci šikovného správce Slitaz panel lze systém nainstalovat, ovšem defaultní zavěděč grub4dos nemám rád, tudíž jsem se rozhodl pro grub2. Pro ty co neví tak baličkovací systém se ve Slitazu jmenuje tazpkg, je velmi intuitivní a rychlý, tudíž grub2 byl nainstalován rychle, stačilo jen nakonfigurovat grub.cfg pomoci grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg (update-grub zde chybí) a systém jsem restartoval v domění že je vše v pořádku.
Kernel panic mě přivítal! Ne a ne najít sdb zařízení kde slitaz sídlí, nu přiznám se ani jsem moc negooglil, ale zašel jsem na slitaz fóru kde mi poradili přidat do grubu parametr: rootdelay=8 ,poté už systém hladce naběl a stačilo doinstalovat prohlížeč chrome a podobné programy pro případ nouze. Tento zápisek píši ze Slitazu
Systém mám pro případ řešení problémů kdekoliv se naskytnou mimo domov. Proto nástroje gparted, testdisc, ftpd, partimage, ntfs-3g, passwd, memtest a podobné jsou nutností. Nemám moc rád obyčejná záchranná řešení typu sysrescd z důvodu neudržovaných balíčků a neustálé potřebě hlídat si nová vydání, když přitom mohu jen zadat tazpkg upgrade.
Rád bych proto od vás slyšel náměty na nástroje či programy, které používáte na strojích které nejsou vaše, ale máte za úkol něco zprovoznit, jako třeba už jen dočasně přehrávat videa, či obnovit data z disku, prostě podobné věci. Jistě mám mnoho mezer a o mnoha programech nevím, proto si rád přečtu co používáte.
Tiskni
Sdílej:
zašel jsem na slitaz fóru kde mi poradili přidat do grubu parametr: rootdelay=8Šmarja, to ještě někdo nepoužívá rootwait?