Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Toto je osobní poznámka k hudebnímu přehrávači Audacious.
Hledal jsem náhradu za xmms2 (často mi padá při vytváření kolekce) a ani MPD mě nenadchl. Jsou spíše vhodné pro uzavřené řešení. Na desktopu se mi jeví Audacious lepší z hlediska GUI ovládání, kterému porozumí i laik.
Pro dálkové ovládání v Audacious stačí povolit LIRC plugin a nastavit .lircrc (Zde mě vypekl parametr file:// - bez něj se nenačte playlist)
Výhodou tohoto přehrávače je jeho jednoduchost, playlisty se dají přepínat rychle a má slušnou podporu multimedialních souborů.
Samozřejmě budu rád za připomínky a popřípadě tipy k přehrávači.
Zde ukázka mého .lircrc configu:
begin prog = audacious button = PLAY_DVD config = PLAY end begin prog = audacious button = STOP_DVD config = STOP end begin prog = audacious button = PLAYPAUSE_DVD config = PLAYPAUSE end begin prog = audacious button = PAUSE_DVD config = PLAYPAUSE end begin prog = audacious button = REWIND_DVD config = PREV end begin prog = audacious button = FORWARD_DVD config = NEXT end begin prog = audacious button = TV_TEXT config = PLAYLIST_CLEAR end begin prog = audacious button = STTL config = PLAYLIST_ADD file:///home/user/.lircd/audaplaylist/list1.m3u end begin prog = audacious button = INDEX config = PLAYLIST_ADD file:///home/user/.lircd/audaplaylist/list2.m3u end begin prog = audacious button = HOLD config = PLAYLIST_ADD file:///home/user/.lircd/audaplaylist/list3.m3u end #LIST #PLAYPAUSE #NEXT #PREV #SHUFFLE #REPEAT #FWD #BWD #VOL_UP #VOL_DOWN #QUIT #MUTE #BAL_LEFT #BAL_RIGHT #BAL_CENTER #LIST #PLAYLIST_CLEAR #PLAYLIST_ADD
Tiskni
Sdílej:
Pouzivame, jsme spokojeni. A hlavne i posledni releasy stale drzi podporu gtk2.