Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »To je sice pravda, ale i přesto je to pro něj ztížení a pokud útočník o opatření nebude vědět, tak to může mít nějakou výhodu. Útočník se v tom případě musí k hardweru dostat, přečíst si jeho id a zadat jej do svého hw. V případě usb disků mohu jen polemizovat nad tím, že se k němu nedostane a nepřečte si seriové číslo. V případě klávesnice a připojených zařízení to lze řešit tím, že jakmile se jednou odpojí, vyškrtne se ze seznamu a nepůjde znovu připojit dokud to nespravím přes ssh, navíc dvě stejná zařízení by byla také zakázaná. Až tak moc paranoidní ovšem nejsem a počítám že většinu útočníku to odradí.
udevu
, takže pro detekci není třeba jeho restart. Skládá se ze tří částí, první je pravdilo 90-blockusbhid.rules
:
#Check USB HID devices ACTION=="add", ATTR{bInterfaceClass}=="03" RUN+="/usr/local/sbin/checkhid"Druhý je samotný skript
checkhid
, co kontroluje zařízení podle whitelistu:
#!/bin/sh logger -t CheckHID "Checking '$PRODUCT' ..." while read line; do if [ "$PRODUCT" = "$line" ] then logger -t CheckHID "Device OK" exit fi done < /usr/local/etc/enabled_devices.cfg logger -t CheckHID "Disabling device" echo 0 > /sys$DEVPATH/../authorizedSkript čte řádku po řádce soubor s povolenými zařízenímy a pokud najde shodu, skončí, v opačném případě zařízení zakáže. A třetí část je konfigurační soubor
enabled_devices.cfg
, což je whitelist povolených HID zařízení. Formát souboru je jednoduchý, na každé řádce je to, co skript vypíše do logu mezi apostrofy, třeba USB klávesnice má na řádku 4f2/116/300
a moje UPS 463/ffff/1
.
PS: Pokud máte pouze USB klávesnici, během testování si raději zapoznámkujte poslední řádek Dnes vyšel článek na konkurenčním serveru a zmiňují se tam o skriptu v pythonu, tedy konkrétně USBkill, jen pro informaci.
Tiskni
Sdílej: