Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Ahoj říkejte mi Indiánský lotr,
Už delší dobu chci napsat něco do blogu, ale mám pokaždé tendenci se příliš rozepsat a vytvořit text ve kterém se dá těžce orientovat. Během mého putování s počítačem jsem okusil mnoho operačních systému, nakonec jsem zakotvil u GNU/Linux, přesněji u distribuce Ubuntu 10-04. V base instalaci s jednoduchým prostředím awesome (po doporučení od wampa a D.mostek) mi po čistém startu zabere sotva 50MB v RAM (na notebook je 512MB Ram málo) s mnoha službami. Ubuntu, debian, arch, mezi nimi jsem volil, velký rozdíl v tom nevidím, ačkoliv se mi Arch velice líbí, nevysvětlím si to ale po nainstalování stejných služeb, programů mi zabírá v operační paměti více místa!
Zakotvil jsem, jednou za čas jistě kouknu na nějakou distribuci, ale teď se chci věnovat programování v C,C++ a GT(popř GKT) a dělat něco užitečného než se honit za ideálním desktopem. V programování jsem vlastně začátečník, ale vede mě k němu škola, takže tak či onak musím se učit, ale chci to s láskou a ne s nenávistí jako doposud.
Tiskni
Sdílej:
Ubuntu, debian, arch, mezi nimi jsem volil, velký rozdíl v tom nevidím
Částečně máš pravdu. De facto každá linuxová distribuce obsahuje jádro (Linux) plus programy z projetku GNU + další programy. Ale i ty další programy jsou velmi důležité -- správce balíčků...