Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Dneska si ukážeme, jak jednoduše převést obyčejné TXT do mobi, které zchroustá náš Kindle. Jako ukázka nám poslouží zákon ze stránek portal.gov.cz
Stáhli jsme si zákon, v našem případě autorský, a teď se půjdeme podívat, cože to vlastně je.
# file 121_2000_Sb.txt 121_2000_Sb.txt: Non-ISO extended-ASCII Pascal program text, with CRLF line terminators
Což nám zase tak moc neřekne, takže si seženeme nějaký editor, který to dokáže otevřít - v našem případě to byl poznámkový blok z wine, ale bylo to způsobeno především nechutí hledat, co za kódování soudruzi použili. Soubor tedy uložíme jako utf-8, nejlépe s unixovým ukončením řádku a vrhneme se do dalšího zkoumání.
HLAVA I PRÁVO AUTORSKÉ DÍL 1 Předmět práva autorského § 2 Autorské dílo (1) Předmětem práva autorského je dílo literární a jiné dílo umělecké a dílo vědecké, které je jedinečným výsledkem tvůrčí činnosti autora a je vyjádřeno v jakékoli objektivně vnímatelné podobě včetně podoby elektronické, trvale nebo dočasně, bez ohledu na jeho rozsah, účel nebo význam (dále jen "dílo"). Dílem je zejména dílo slovesné vyjádřené řečí nebo písmem, dílo hudební, dílo dramatické a dílo hudebně dramatické, dílo choreografické a dílo pantomimické, dílo fotografické a dílo vyjádřené postupem podobným fotografii, dílo audiovizuální, jako je
Čeho si člověk všimne na první pohled je zvláštní odsazení celého textu mezerami od začátku, takže je vimem hezky vezmeme a umažeme. Čeho už si člověk na první pohled nevšimne, a co může způsobit nemalé problémy je to, že soudruzi někdy mezi slovy použijí mezeru jednu, někdy dvě a výjimečně i tři - kindle má úžasnou vlastnost, že dvě mezery nahradí žádnou, což vypadá asi takto: "dílochoreografickéadílopantomimické". Jakmile máme soubor bez zbytečných mezer a ve správném kódování, pustíme se do analýzy pro TOC. TOC může mít tři úrovně, takže první klíčové slovo bude HLAVA, druhé dáme DÍL a třetí není z ukázky patrné, ale věřte mi, že je to ODDÍL.
Takže už víme členění, tak můžeme přejít k samotnému převodu pomocí programu calibre.
ebook-convert 121-2000.txt zakon-autorsky-121-2000-sb.mobi --chapter="//*[re:test(., '^(HLAVA|DÍL|ODDÍL)', '')]" --enable-heuristics --level1-toc="//*[re:test(., '^HLAVA', '')]" --level2-toc="//*[re:test(., '^DÍL', '')]" --level3-toc="//*[re:test(., '^ODDÍL', '')]"
Takže máme vytvořené mobi, jediné co bychom ještě chtěli je, aby mělo meta tagy, což zařídí tradičně calibre.
ebook-meta zakon-autorsky-121-2000-sb.mobi -a "Parlament České republiky" -t 'Autorský zákon'
Zde bych chtěl poděkovat lidem, kteří zveřejňují zákony, za jejich skvělou práci, díky které má člověk po večerech co dělat.
Tiskni
Sdílej:
Pekny navod.
>>> díky která má člověk po večerech co dělat.
Takze se dockame archivu zakonu v .mobi ???
Clovece Vy ve svem volnem case vytvorite to co zainteresovana firma dela roky za mnoho milionu.
Prvni a jedine co jsem si tipnul co to bude za kodovani tak windows-1250 a ejhle je to tak.
V podstate je to jasny neb si staci spojit pojmy statni sprava a microsoft.