Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Pokud chcete písmo na webu zvětšovat, asi jej tedy musel autor stránky zmenšit. Nebude problém spíš v tom?
Nepochybně je. Bohužel nešvar (např.)
body { font-size: 90%; }
(a dnes už velmi často i 80%
) je mezi autory webů hojně rozšířen. Nezřídka tuhle čuňárnu doporučují i jinak kvalitní zdroje (kdysi jsem na toto téma absolvoval nejeden flame na Intervalu). Takže mi nezbývá než se s tím nějak vypořádat a nástrojem, který mi to umožňoval, bylo zvětšení písma v prohlížeči. FF 3.0 mi bohužel kromě zvětšení písma zvětší i celý web včetně bitmap. Nastavení minimální velikosti písma by bylo řešením, ale bohužel také není ideální - viz odpověď Petru Tomešovi.
body { font-size: 90%; }
, protože pokud webdesigner ve FF nebo Opeře zkusí aplikovat svoji odpověď „když to bude někdo mít malý, tak si zvětší písmo v prohlížeči“, třeba se ještě rád postará o to, aby uživatel stránku zvětšovat nemusel.
Jinak to vypadá, že FF3 znovu překreslí stránku s novou hodnotou, pokud v konfiguraci změníte výchozí velikost písma. Takže by mělo stačit vyrobit plugin, který bude odchytávat třeba Ctrl+Shift+ kolečko myši a měnit výchozí velikost písma. Myslím, že se takový plugin brzo objeví.
V čem je dialog pro přidání záložky zprznění? Vždyť to dělá to, co člověk chce.
Například tím, že se nechová příliš jako dialog ale spíš jako nějaký popup (ještě celkem nedávno například nešel zvětšit - teď nejsem u počítače s FF 3.0, takže to nemůžu vyzkoušet). A to, že když si přidání nové záložky rozmyslím, neklikám na tlačítko Cancel ale Delete, to je podle vás logické?
A opět: pokud na Root nevidíte, nastavte si minimální velikost písma. To vřeší váš poblém.
Ne, to neřeší můj problém. Minimální velikost písma, při které se mi dobře čte delší souvislý text (článek), je příliš velká pro jiné účely, např. zdejší pravý sloupec a podobné části jiných webů.
Mimochodem, nejsem si jist, zda je dobrý nápad dělat na Rootu tlačítka jako grafické ikonky namísto nastylovaného textu. Uniká mi smysl.
To byl jen nejkřiklavější příklad, na kterém je nesmyslnost pagezoomu (především zoomování bitmapové grafiky) nejlépe vidět. Stejně dopadnou obrázková tlačítka nebo různé ikonky. Fotografie zvětšená o jeden krok také vypadá dost hrozně a to ani nemluvím o čárové grafice.
Tiskni
Sdílej: