Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Pokud chcete písmo na webu zvětšovat, asi jej tedy musel autor stránky zmenšit. Nebude problém spíš v tom?
Nepochybně je. Bohužel nešvar (např.)
body { font-size: 90%; }
(a dnes už velmi často i 80%
) je mezi autory webů hojně rozšířen. Nezřídka tuhle čuňárnu doporučují i jinak kvalitní zdroje (kdysi jsem na toto téma absolvoval nejeden flame na Intervalu). Takže mi nezbývá než se s tím nějak vypořádat a nástrojem, který mi to umožňoval, bylo zvětšení písma v prohlížeči. FF 3.0 mi bohužel kromě zvětšení písma zvětší i celý web včetně bitmap. Nastavení minimální velikosti písma by bylo řešením, ale bohužel také není ideální - viz odpověď Petru Tomešovi.
body { font-size: 90%; }
, protože pokud webdesigner ve FF nebo Opeře zkusí aplikovat svoji odpověď „když to bude někdo mít malý, tak si zvětší písmo v prohlížeči“, třeba se ještě rád postará o to, aby uživatel stránku zvětšovat nemusel.
Jinak to vypadá, že FF3 znovu překreslí stránku s novou hodnotou, pokud v konfiguraci změníte výchozí velikost písma. Takže by mělo stačit vyrobit plugin, který bude odchytávat třeba Ctrl+Shift+ kolečko myši a měnit výchozí velikost písma. Myslím, že se takový plugin brzo objeví.
V čem je dialog pro přidání záložky zprznění? Vždyť to dělá to, co člověk chce.
Například tím, že se nechová příliš jako dialog ale spíš jako nějaký popup (ještě celkem nedávno například nešel zvětšit - teď nejsem u počítače s FF 3.0, takže to nemůžu vyzkoušet). A to, že když si přidání nové záložky rozmyslím, neklikám na tlačítko Cancel ale Delete, to je podle vás logické?
A opět: pokud na Root nevidíte, nastavte si minimální velikost písma. To vřeší váš poblém.
Ne, to neřeší můj problém. Minimální velikost písma, při které se mi dobře čte delší souvislý text (článek), je příliš velká pro jiné účely, např. zdejší pravý sloupec a podobné části jiných webů.
Mimochodem, nejsem si jist, zda je dobrý nápad dělat na Rootu tlačítka jako grafické ikonky namísto nastylovaného textu. Uniká mi smysl.
To byl jen nejkřiklavější příklad, na kterém je nesmyslnost pagezoomu (především zoomování bitmapové grafiky) nejlépe vidět. Stejně dopadnou obrázková tlačítka nebo různé ikonky. Fotografie zvětšená o jeden krok také vypadá dost hrozně a to ani nemluvím o čárové grafice.
Tiskni
Sdílej: