Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
co třeba /etc/portage/package.use ?Co s nim?
USE="-bluetooth" změníte na USE="bluetooth" a to je vše.Nějak mi tu chybí ta část o tom... Překompiluju všechny aplikace, které bluetooth podporují...
USE flagy se nastavují jednou při instalaci (nejzdlouhavější a nejnudnější práce, protože vyžaduje asi tak 20 minut intenzivní spolupráce) a pak už se do nich sahá pouze velmi ojediněle.Nevím jak Vy, ale já si je projížděl všechny poctivě při každém upgradu u všech balíčku co jsem instaloval i u balíčků co na nich záviseli. Můj upgrade potom vypadal tak, že jsem sobotu strávil u klikání na všechny USE flagy a týden kompiloval…nakonec jsem dospěl k závěru, že to stejně nemá cenu, protože tempo kompilace na mém počítači nestačila tempu vydávání nových balíčků.
Můžu jen vědět co jste měl za procesor/ram?Celer 2.8Ghz/1024MB
Jinak ale moc důvodů měnit USE flagy při upgradech nevidím, ono se to nějak extra nemění.Vždyť to já také nedělal. Já je jen očima projížděl a v případě, že nějaký USE flag přibyl jsem ho odklikl pokud byl potřeba.
Zkusil bych příště častější upgrady systému...Toť pravda. Od začátku jsem upgradoval jen ty balíčky u kterých jsem věděl nač jsou a v případě, že jsem to potřeboval ,ale časem se to stalo nezvladatelným.
To ja mam Core Solo 1,66 GHz a stejnou ramku ale kompilace mi zatim moc nevadiTo jste asi ještě nekompiloval 1500 balíčků.
Celer 2.8Ghz/1024MBEh. Na notebooku s PIII@1.13Ghz 512MB RAM a pomalým diskem mi trvala instalace od stage3 po běžcí KDE asi den a půl čistého času. Zkazky o týdnu kompilace pouhého upgrade na takovémto stroji jsou velmi úsměvné.
Vždyť to já také nedělal. Já je jen očima projížděl a v případě, že nějaký USE flag přibyl jsem ho odklikl pokud byl potřeba.Jak odklikl? USE flagy se dají někde odklikávat? Já upgraduju pomocí -Duva world, v rychlosti to přejedu očima a pokud je tam výjimečně nějaká změna, tak se pomocí euse podívám co to přepíná a případně zapnu. Práce na necelou minutu.
Eh. Na notebooku s PIII@1.13Ghz 512MB RAM a pomalým diskem mi trvala instalace od stage3 po běžcí KDE asi den a půl čistého času. Zkazky o týdnu kompilace pouhého upgrade na takovémto stroji jsou velmi úsměvné.Obrazně řečeno…ale par dní to bylo určitě(počítač nechávam na noc vychladnout).
Jak odklikl? USE flagy se dají někde odklikávat? Já upgraduju pomocí -Duva world, v rychlosti to přejedu očima a pokud je tam výjimečně nějaká změna, tak se pomocí euse podívám co to přepíná a případně zapnu. Práce na necelou minutu.Doporučuji Kuroo. Má samostatnou kolonku Update a zde stačí balíčky přidávat do fronty, ve frontě proběhnout balíčky a u každého USE flagy(popisky jsou hned vedle USE flagu a jeho zaškrkávadla(většinou)) pak vypočítat závislosti, proběhnou USE flagy u závislostí, znovu vypočítat závislosti a proběhnout USE flagy u závislostí na závislosti…a konečně kliknout na Install. Rychlost vyhledávání asi jako u eix, u každého balíčku ukazuje stav kompilace a dokonce si troufá odhadovat čas potřebný k zkompilování každého balíčku. Jen to vyhodnocování USE flagů u každého balíčku chvilku trvá.
zrychlý běh celého systému
Docela to bije do očí ...
Tiskni
Sdílej: