Byla vydána nová verze 1.2 svobodného multiplatformního vektorového grafického editoru Inkscape. Podrobný přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání a ve videu na YouTube.
Multiplatformní audio přehrávač DeaDBeeF (Wikipedie) byl vydán v nové verzi 1.9.0 a krátce na to v opravné verzi 1.9.1. Odstraněna byla ruská lokalizace.
Byla vydána nová verze 2022.2 průběžně aktualizované linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení.
Letošní konference OpenAlt proběhne již o víkendu 17. a 18. září. Organizátoři hledají přednášející.
Alyssa Rosenzweig informuje o aktuálním stavu open source ovladače pro Apple M1 GPU. Po trojúhelníku a točící se kostce lze již zobrazit i točícího se králíčka z glmark2.
Nadace The Document Foundation oznámila vydání sedmého opravného balíku LibreOffice 7.2 Community, posledního z řady LibreOffice 7.2. Opravuje téměř 50 chyb.
V návaznosti na středeční vydání nové verze Red Hat Enterprise Linuxu bylo oznámeno vydání jeho klonu AlmaLinux 8.6.
Byla vydána nová verze 1.38.0 sady nástrojů pro správu síťových připojení NetworkManager. Novinkám se v příspěvku na blogu NetworkManageru věnuje Ľubomír Rintel.
V sobotu 14. května proběhne Maker Faire Plzeň. Na třetím ročníku se opět můžete těšit na moderní technologie, studentské projekty, ale i na řemesla či zábavné instalace.
Josef Průša před týdnem představil uzavíratelný modulární box na 3D tiskárnu MK3S+ Original Prusa Enclosure. Box vytváří stabilní tiskové prostředí, pomáhá blokovat nepříjemný pach specifických materiálů, snižuje hlasitost běžící tiskárny, …
Obvykle spíš dění kolem sebe jen sleduji, komentuji ho jen výjimečně, ale tohle mě opravdu nadzvedlo ze židle. Po ránu si chci pustit nějakou hudbu, tak nastartuji Amarok, pustím náhodně vybranou písničku z playlistu a než stihnu Amarok zavřít, tak koukám, že v prostředním panelu je místo textu oznámení:
Původně na tomto místě měl být poměrně rozsáhlý test, který by srovnával výkon v glxgears a hlavně v OpenAreně s různými verzemi Intelovského ovladače. Zamýšlel jsem vyzkoušet verze 2.6.0, 2.5.1, 2.3.2 a porovnat je se stařičkým i810, tedy nějakou verzí 1.x, kterou tady v diskusích mnoho lidí téměř blahořečí.
Když jsem ale zjistil, že se mi nedaří proti současnému xorg zkompilovat ani tu 2.3.2, tak jsem tento záměr přehodnotil alespoň na vyzkoušení přínosu GEM s jádrem 2.6.28.
Ti, co už nějakou tu kešku ulovili, nebo dokonce založili, mohou tento úvod klidně přeskočit.
Nejdříve bych rád krátce nastínil, co slovíčko Geocaching vlastně znamená. Jak už název napovídá, tato hra má něco společného se skrýšemi (cache) a se zeměpisem (předpona geo). K hraní této ve světě čím dál tím oblíbenější hry je potřeba mít připojení k internetu a je vhodné (ale ne nezbytně nutné!) vlastnit přístroj GPS, pomocí kterého můžeme poměrně přesně určit svou polohu kdekoli na světě.
Rozhodl jsem se sepsat takový menší výčet možností, jak šetřit baterie při provozu notebooku s Linuxem. Většinu tipů jsem čerpal ze stránek lesswatts.org, něco málo ze svých zkušeností s notebookem ASUS F3F-AP088.
Rozhodl jsem se, že si pořídím nějaký ten přenosný disk. Teď ale řeším jedno velké dilema. Nevím, jaký filesystém na něj zvolit.
Kritéria jsou následující:
Z diskuzi koukam, ze tady pomerne dost lidi maturuje a podobne jako ja moc svatak k uceni nevyuziva :-) Jen tak pro zajimavost, nechcete se priznat, kdo vsechno letos maturujete a z jakych predmetu, popripade jak jste dopadli?
Ja jdu ve ctvrtek 1. cervna od osmi hodin - CJ, Ma, AJ, IVT