Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Obvykle spíš dění kolem sebe jen sleduji, komentuji ho jen výjimečně, ale tohle mě opravdu nadzvedlo ze židle. Po ránu si chci pustit nějakou hudbu, tak nastartuji Amarok, pustím náhodně vybranou písničku z playlistu a než stihnu Amarok zavřít, tak koukám, že v prostředním panelu je místo textu oznámení:
Původně na tomto místě měl být poměrně rozsáhlý test, který by srovnával výkon v glxgears a hlavně v OpenAreně s různými verzemi Intelovského ovladače. Zamýšlel jsem vyzkoušet verze 2.6.0, 2.5.1, 2.3.2 a porovnat je se stařičkým i810, tedy nějakou verzí 1.x, kterou tady v diskusích mnoho lidí téměř blahořečí.
Když jsem ale zjistil, že se mi nedaří proti současnému xorg zkompilovat ani tu 2.3.2, tak jsem tento záměr přehodnotil alespoň na vyzkoušení přínosu GEM s jádrem 2.6.28.
Ti, co už nějakou tu kešku ulovili, nebo dokonce založili, mohou tento úvod klidně přeskočit.
Nejdříve bych rád krátce nastínil, co slovíčko Geocaching vlastně znamená. Jak už název napovídá, tato hra má něco společného se skrýšemi (cache) a se zeměpisem (předpona geo). K hraní této ve světě čím dál tím oblíbenější hry je potřeba mít připojení k internetu a je vhodné (ale ne nezbytně nutné!) vlastnit přístroj GPS, pomocí kterého můžeme poměrně přesně určit svou polohu kdekoli na světě.
Rozhodl jsem se sepsat takový menší výčet možností, jak šetřit baterie při provozu notebooku s Linuxem. Většinu tipů jsem čerpal ze stránek lesswatts.org, něco málo ze svých zkušeností s notebookem ASUS F3F-AP088.
Rozhodl jsem se, že si pořídím nějaký ten přenosný disk. Teď ale řeším jedno velké dilema. Nevím, jaký filesystém na něj zvolit.
Kritéria jsou následující:
Z diskuzi koukam, ze tady pomerne dost lidi maturuje a podobne jako ja moc svatak k uceni nevyuziva :-) Jen tak pro zajimavost, nechcete se priznat, kdo vsechno letos maturujete a z jakych predmetu, popripade jak jste dopadli?
Ja jdu ve ctvrtek 1. cervna od osmi hodin - CJ, Ma, AJ, IVT