Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
A dál?
Z pravniho hlediska neni prilis velky rozdil mezi sdilenim textu pisne a sdilenim nahravky pisne. Oboje jsou autorska dila.
Nastesti (neziskove) zpivat pisen je jeste legalni, protoze to spada pod volne uziti.
jo, ale moc nechápu, jak je rozdíl v tom, když si ten text stahuje Amarokem a když si ho stahuji Firefoxem. Zákáží snad Firefox?
IMHO autoři Amaroku nějak zbytečně snadno podlehli. Na druhou stranu, asi jim přijde lepší, nedělat dusno, v oficiální verzi nic takového nemít a nechat všechny ať si stáhnout plugin.
IMHO by bohatě stačilo, kdyby existovalo (což asi existuje) otevřené API pro stahování textů písniček a v Amaroku by sis zvolil server, ze kterého budeš stahovat. Ve výchozím stavu by byl Amarok nastavený na server, který obsahuje pouze texty písní vydané pod nějakou svobodnou licencí. Že si pak uživatel ten Amarok přensataví, aby stahoval texty písní z nějakého serveru, kde jsou i ty chráněné, to už není starost tvůrců Amaroku.
Ano, a přesně na tohle dojedou online aplikace.
Já už několik let chci mít věci pokud možno offline a pokud mě nějaká web stránka zaujme, stahuji si jí do počítače. To nedělám z paranoismu, ale protože nikdo nezaručí, že co je na internetu dnes, bude funkční jetě zítra.
Ze stejného důvodu nekupuji, a pokud možno nepoužívám sw, který je závislý na nutnosti připojení k internetu, ať už z důvodu aktivace, nebo nějaké neustálé služby. (Proto také omezuji použití Linuxu, který je obecně čím dál více přikováván k internetu.)
Dnes už se k restrikcím přidávají i právní problémy, které budou jenom větší. K tomu mohutně přispívají také různí nadšení bojovníci proti rasismu, a spol. (zdravím thingieho, který neumí komunikovat v diskusi jinak, než že každému přeje jen to nejhorší, kdokoli s ním nesouhlasí).
Ano, a přesně na tohle dojedou online aplikace.
Ty "oficiální" ano, ale v sítích je místa dost.
LOL
Už vidím, jak ruské a čínské servery důsledně dodržují autorská práva
Proto také omezuji použití Linuxu, který je obecně čím dál více přikováván k internetu.Toto ma zaujalo. Mozes to rozviest?
Jde hlavně o značnou závislost na repozitářích, které kdosi kdesi udržuje a vy nemáte nejmenší jistotu, jak dlouho ho to bude bavit. Pokud chcete mít alespoň minimální pohodlí, nemáte téměř jinou možnost, jak instalovat většinu softwaru. Je to z určitého pohledu zvrhlost(trochu nadsazuji, ale ne zas tak moc), která se projevuje negativně např. i v situacích, kdy provedete aktualizaci nějakého balíku z repozitáře, zjistíte, že náctiletý "balič" nezodpovědně zabalil neotestovanou verzi plnou chyb a nemáte možnost se vrátit k původnímu balíku, protože ten ze serveru prostě zmizel. Nezbývá než si alespoň část repozitáře stahovat k sobě nebo si některé balíky vyrábět sám, případně dělat configure; make; make install přímo ze zdrojáků - pokud jde o OSS. Pokud ještě připočteme neustálé binární nekompatibility díky kterým je balík po krátké době vlastně k ničemu, je to znechucující pakárna...
Svět kolem Linuxu je plný podobných absurdit. Bohužel. Přesto Linux používám, má pro mě celou řadu jiných výhod. Jinak to dělám ale jako pan Ponkrác. Zajímavé Weby, zajímavé dokumenty na Webu si ukádám na své vlastní disky a média - spoléhat se na to, že budou na Internetu i zítra je čirá naivita, jak se velmi často přesvědčuji. Můj vztah k veřejným online aplikacím, různým facebookům a podobným blbostem je čistě negativní a jsem přesvědčen, že i jistá míra paranoi je na místě.
repozitare su IMHO velke plus; kompilovat a vyhladavat vsetky programy na nete by sa mi teda nechcelo :) Samozrejme, co sa tyka online aplikacii (ako google aps), tak tym sa uspesne vyhybam; predsalen osobne data chcem mat radsej na svojom pocitaci
Pro PC-BSD (FreeBSD) existuje PBI. Pro Linux tuším něco podobného taky je. Akorát většina lidí radši používá ty repozitáře se závislostmi.
Chápu nedůvěru ve webové aplikace*, ale Linux a jeho balíčky jsou něco jiného. Na konkrétní distro a balíčky člověk není nijak vázán, může snadno změnit distribuci. Zdrojáky programů si může stahovat přímo z jejich mercurialů/gitů/subversionů… a mít je tak pěkně s kompletní historií.
*) zvlášť když jim člověk poskytuje svoje data, nebo je u nich něčím přivázaný (šíťový efekt atd.).
Tak nepoužívejte repozitáře, ale instalační CD/DVD/BD. Prostě si stáhnete kompletní instalačky distribuce a žádný repozitáře nepotřebujete. A můžete si to hezky schovat do šuplíku a drát k Internetu ustřihnout. Akorát nebudete mít aktualizace, ale to při takovémto přístupe nebudete mít u žádného systému.
Opět linuksácká rada k nezaplacení. Šťastní to lidé, kterým stačí pouhá média s distribucí.
V tom případě naprosto nechápu, co vlastně chcete. Nechcete být závislý na balíčcích na Internetu a ani nechcet mít instalačky uložené doma. Můžete mi to objasnit?
Proto také omezuji použití Linuxu, který je obecně čím dál více přikováván k internetu.
Co ti brání udělat si vlastní ftp mirror balíčků dané distribuce? I když vypadne připojení nebo přestane fungovat původní server, máš všechen software u sebe.
Toto je typická ukázka tzv. linuksáctví. Opravdu rada k nezaplacení. Dělejme si všichni mirrory bůhvíkolika repozitářů a budeme v pohodě . Já to v některých případech jsem nucen dělat(viz. příspěvek výše), ale myslíte, že něco podobného jsou ochotni dělat další uživatelé? Ne, nemají na to náladu ani čas. Spoléhají se na to, že to nějak dopadne, případně pošlou Linux k šípku a pořídí si raději Maca, kde podobnou pakárnu podstupovat nemusejí - jen si občas stáhnou a zazálohují pár instalací, které v případě potřeby jednoduše přetáhnou do souborového systému .
Ale tak nestačí potom si nechávat instalační balíčky na disku? Tohle myslím umožňuje většina balíčkovacích systémů na linuxu (alespoň vím o rpm a pkg).
mrkva@Odyssey:~$ ls /var/cache/apt/archives/|head
acl_2.2.47-3_amd64.deb
acpid_1.0.10-2_amd64.deb
acpi-support-base_0.123-1_all.deb
acpi-support_0.109-11_amd64.deb
acpi-support_0.123-1_amd64.deb
A aky je to rozdiel ked si nastahujem vo win. programy ma disk a instalujem z disku. Je to v podstate tiez taky vlastny repozitar.
Alebo sa mylim?
Není.
Windows programy obvykle nemají téměř žádné závislosti a jediné závislosti, které mohou být je dnes .NET framework, MSSQL či opravdu několik maličkostí.
To znamená, že Windows program běžně nainstaluji na cokoli, na jakoukoli běžnou podporovanou dnešní verzi Windows bez řešení čehokoli dalšího.
Navíc Windows programy většinou nespoléhají na nějakou konkrétní adresářovou strukturu, pokud nejsou vysloveně špatně napsány, takže nejsou závislé na to, co se děje v jiných programech a ve zbytku systému a ani jej neovlivňují. Pokud neregistrují COM, pak je lze libovolně šoupat po disku, stejně tak jako jeho konfiguraci. Často i na flashku.
To znamená jeden balíček, který funguje všude.
Na Windows není problém souběžně provozovat řadu verzí téhož programu, nebo knihovny. Windows je na to přirozeně připraven a je to jeho běžný režim. Takže dnes například provozuji naráz tři různé verze Scribusu (protože žádná není bez chyby a na každé verzi něco nejde udělat). Vím, že v Linuxu to jde také, ale není to přirozený režim. Ty verze o sobě vlastně ani vůbec neví, každý Scribus si myslí, že je tam totálně sám, každý má své verze všech knihoven a je totálně oddělený od ostatních.
S Linuxem s každým balíčkem musím stáhnout ještě třeba desítky dalších, na kterých to závisí. A pokud jeden z těch balíčků, na kterých to závisí změnil verzi, může mi být i záloha původního balíčku a programu na nic.
Tohle ale nesouvisí s operačním systémem, vždyť takhle jde programy instalovat i v Linuxu!
Např. jsem si stáhnul Qt Creator a umístil jsem si ho do ~/bin/qtcreator/qtsdk-2009.03
, klidně bych ho mohl vrazit i kamkoli jinam (třeba do /opt/
). A kdybych nesmazal tu předchozí verzi, tak tu mám dvě verze jednoho programu – úplně v pohodě fungují vedle sebe v jednom systému.
A třeba takový Firefox tu v systému mám ve dvou verzích (3 a 3.5) a o obě se stará balíčkovací systém.
Balíčkovací systémy v Linuxu jsou prostě výhoda, možnost, ne nějaká otravná povinnost. A jsem rád, že tu možnost mám, protože je to ta nejpohodlnější cesta k instalaci a udržování programů (aktualizace, upgrady), co znám. Pokud někdo chce používat stejný (stejně hloupý) způsob instalace softwaru jako ve Windows, nikdo mu v tom nebrání.
Já jsem nepsal, že to v Linuxu nejde, jenom, že to v Linuxu není přirozené a ve Windows výrazně snažší.
Myslím, že v Linuxu je dost velký problém něco, co bych programátorsky nazval „příliš mnoho globálních proměnných“. Až moc věcí je napevno globálně, a to nejenom v adresářové struktuře. Ve Windows není problém a přirozené doslova pro aplikaci vytvořit „virtuální prostředí“. V Linuxu to tak přirozené není a narazíte rychleji. Systém s tím nepočítá.
Jinak ohledně balíčkovacího systému – já jsem ho nekritizoval. Podstata mé diskuse byla, že je až příliš závislý na internetu. Pokud by Linux měl nějaký balíčkovací systém, jakože ho nemá, mají ho pouze distribuce, každý pes jiná ves, byla by to skvělá věc. Zatím je neuvěřitelný počet systémů pro balení něco asi jako stavění hladové zdi, aby lidé kolem Linuxu měli více práce.
Sám žádný balíčkovací systém nepoužívám a je to naprostá paráda, systém se chová přesně tak jak si přeji já a ne jak si přeje balíčkovací systém, instaluji si klidně i více verzí jedné aplikace, nebo knihovny a nemám s tím žádné problémy.
V Gentoo s tím taky není problém.
Pokud by Linux měl nějaký balíčkovací systém, jakože ho nemá, mají ho pouze distribuce, každý pes jiná ves, byla by to skvělá věc. Zatím je neuvěřitelný počet systémů pro balení něco asi jako stavění hladové zdi, aby lidé kolem Linuxu měli více práce.Vidím, že nejsem sám s tímto názorem. Jinak s několika verzemi není až taková hrůza jak to možná na první pohled vypadá.
A nebyl by řešením chroot
? Sice by to znamenalo, nakopírovat k programu všechny jeho knihovny a vytvořit mu jeho vlastní root, ale tohle dělají Windowsovské programy – nesou si knihovny s sebou. Akorát nemají ten vlastní root, takže mohou poškodit i jiné programy nebo cizí data.
Co se týče hladových zdí – obávám se, že lidi kolem linuxu mají práce jak na kostele i bez toho
Ano. Práce jak na kostele. Z toho minimálně 50% času věnováno řešení kravin, vzniklých z chaosu, nekoordinovanosti a ideologické zaslepenosti.
Spíš 80% věnováno kvákání v internetových diskusích
Jo, to taky. Na obhajobu toho chaosu už bylo prokvákáno spoustu času.
K jinému příspěvku výše: jen jedna být nutně nemusí i s více distribucemi to jde bez bor.elu,
K jinému příspěvku výše: jen jedna být nutně nemusí i s více distribucemi to jde bez bor.elu,A jak bys chtěl zabezpečit, aby byl jeden balíček (třeba s Apachem) kompatibilní s více distribucemi? Každá má například jiné startovací skripty.
Však ono těch velkých je jen pár.
A že k tomu existuje ještě spousta dalších, které používá zlomek uživatelů? Tak si odmysli, že existují a je po problému, ne?
pořídí si raději Maca, kde podobnou pakárnu podstupovat nemusejí
hehe, tak zrovna nedavno jsem zjistil, ze Apple veci jsou v tomhle zrovna jeste hur nez Windows. Zvlaste nejlepsi jsou ty Apple hracky, do kterych cpes data pres iTunes a ten jejich AppStore - neni to v AppStore, mas smulu, nemas iTunes, mas smulu.
Mozna o tom nevis, ale snad vsechny kompletni vetsi distribuce (Debian, Fedora, Suse, Mandriva, Slackware, Gentoo, Arch ...) jsou mirrorovany na hodne dalsich serveru, ktery jsou na ruznych mistech na svete. Krome toho, vetsina dobrych/velkych projektu jsou na nejakym serveru ala sourceforge, odkud si jednak muzes stahnout kompletni SVN/CVS/git archivy a take jsou opet obvykle mirrorovany po celem svete. Ted uz vidis, ze ztratit neco z Internetu je opravdu tezke. Sam Linus tusim rekl, ze opravdovi hackeri nezalohuji - nahraji data na ftp server a nechaji to ostatni zmirrorovat.
Samozrejme veci, ktere se nevyviji a hrozi riziko, ze by mohly z inetu zmizet, takove si samozrejme ukladam take k sobe. Ale vzhledem k dnesni dostupnosti internetu to v pripade dobrych a aktivnich projektu neni nutne. Driv jsem si palil CD od debianu, kdyz pak vysla nova verze na asi 13 CD, tak jsem vypalil asi dve DVD. K tomu jsem pak pripaloval upgrady a ted uz na to kaslu, protoze prakticky kazdej ma inet. A kdyz ne, tak mam CD ubuntu, pripadne na pomalym inetu muzu pouzit maly instalacni CD debianu a zbytek doinstalovat z inetu.
Mozna o tom nevis, ale snad vsechny kompletni vetsi distribuce (Debian, Fedora, Suse, Mandriva, Slackware, Gentoo, Arch ...) jsou mirrorovany na hodne dalsich serveru, ktery jsou na ruznych mistech na svete. Krome toho, vetsina dobrych/velkych projektu jsou na nejakym serveru ala sourceforge, odkud si jednak muzes stahnout kompletni SVN/CVS/git archivy a take jsou opet obvykle mirrorovany po celem svete....nemluvě o http://rpm.pbone.net/
Samozrejme veci, ktere se nevyviji a hrozi riziko, ze by mohly z inetu zmizet...
Přesně to je výhoda repozitářů: několik programů, které používám, už není dále vyvíjeno a domény webů, na nichž byly umístěny, už propadly. Jejich balíčky ale v repozitářích stále jsou. Skvělou ukázkou, ač bez souvislosti s GNU/Linuxem, budiž slovníkový program Noah Pro 3.0 pro PalmOS. Jak jsem byl rád, že to někdo (možná licenci navzdory) zkopíroval k sobě na FTP!
Az hosik co repozitar udrzuje zjisti, ze se musi ucit na zkousky…By mě fakt zajímalo co byste furt chtěli.
Kromě toho, že by si mladí hošíci nepoznamenaní praxí a bojem o skývu chleba mohli uvědomit, že to není tak růžové jako v jejich skleníku už nechceme vůbec nic
Senioroviani nejde tak o ten Open Source jako spíše o ty pružné mladíky. Není nad to, když jsou ještě pružnější.
Kdepak, vedle.
Na konkurencnich platformach mate daleko vetsi pravdepodobnost, ze budete moci pouzit starsi nevyvijenou aplikaci.IMHO by *staticky linkovaná* (respektive kdyby měla všechny knihovny u sebe) binárka z roku 2000 šla na dnešním Linuxu taky spustit, ne?
Na tom Jardíkově určitě ne
Chcete výpis?
Snažím se používat multiplatformní programy a nebýt závislý na žádném OS. Je mi jedno, jestli je program open source, nebo ne, stejně jako licence, pokud je dostatečně volná pro užívání programu.
Každý program u mě projde testování žehem, a pokud projde, má u mě místo.
Každý používá jinou sadu programů podle toho co dělá.
Najít dnes dobré programy je fuška. Například neexistuje dobrý free vektorový editor (nebo o něm nevím). Neexistuje lehkotonážní sql databáze (nebo o ní nevím), MySQL není licenčně příznivá, sqlite se mi ukazuje, že ztrácí data, firebird zase nemá použitelnou dokumentaci.
No uznaj. Vždyť textem by se to jen zkazilo.
Tiskni
Sdílej: