Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Rozhodl jsem se, že si pořídím nějaký ten přenosný disk. Teď ale řeším jedno velké dilema. Nevím, jaký filesystém na něj zvolit.
Kritéria jsou následující:
Jako nejschůdnější se mi asi jeví možnost dát tam ext2 + malý oddíl s FAT, na kterém budou ext2 ovldače pro windows. Našel jsem 2 projekty, které by mi tohle umožnily. Prvním je Ext2 IFS For Windows a druhým Ext2 File System Driver for Windows
Asi bych používal ten druhý ovladač (Ext2 FSD), vypadá to, že je lépe udržovaný a měl by podporovat i vistu. Chtěl bych se zeptat, jestli s tím máte někdo nějaké zkušenosti, nebo zda nevíte o nějakém jiném ovladači, který máte vyzkoušený a který bezproblémově funguje.
Schválně tento zápisek nedávám do poradny, protože neřeším žádný problém, ale spíš bych chtěl na toto téma začít takovou malou diskusi.
Milan
Tiskni
Sdílej:
fstab
u a KDE mi to připojí pomocí NTFS-3G Mám zkušenost s tím hdd, není špatnej. Jinak používám ty druhé ovladače pro ext3 a občas mi linux při bootu vynutil fsck, tak kdoví co to s tím dělá
Je to mnohem lepší filesystém než ext3 a reiserfs dohromady. Nepotřebuje každou chvíli spouštět kontrolu diskuMůžeš to trošku rozvést? Kontrolu disku s ext3 jsem neprováděl několik let, čímž netvrdím, že není potřeba.
I am using an external USB hard disk drive with an Ext2/Ext3 volume on it. When I remove that USB drive, the drive letters I have created with "IFS Drives" of the control panel still persist. (USB memory sticks are not affected.)
The current version of Ext2 IFS software is not able to realize Plug and Play events, so it does not delete its drive letters. Please read the Release Notes on how to work around it.