Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Rozhodl jsem se, že si pořídím nějaký ten přenosný disk. Teď ale řeším jedno velké dilema. Nevím, jaký filesystém na něj zvolit.
Kritéria jsou následující:
Jako nejschůdnější se mi asi jeví možnost dát tam ext2 + malý oddíl s FAT, na kterém budou ext2 ovldače pro windows. Našel jsem 2 projekty, které by mi tohle umožnily. Prvním je Ext2 IFS For Windows a druhým Ext2 File System Driver for Windows
Asi bych používal ten druhý ovladač (Ext2 FSD), vypadá to, že je lépe udržovaný a měl by podporovat i vistu. Chtěl bych se zeptat, jestli s tím máte někdo nějaké zkušenosti, nebo zda nevíte o nějakém jiném ovladači, který máte vyzkoušený a který bezproblémově funguje.
Schválně tento zápisek nedávám do poradny, protože neřeším žádný problém, ale spíš bych chtěl na toto téma začít takovou malou diskusi.
Milan
Tiskni
Sdílej:
fstab
u a KDE mi to připojí pomocí NTFS-3G Mám zkušenost s tím hdd, není špatnej. Jinak používám ty druhé ovladače pro ext3 a občas mi linux při bootu vynutil fsck, tak kdoví co to s tím dělá
Je to mnohem lepší filesystém než ext3 a reiserfs dohromady. Nepotřebuje každou chvíli spouštět kontrolu diskuMůžeš to trošku rozvést? Kontrolu disku s ext3 jsem neprováděl několik let, čímž netvrdím, že není potřeba.
I am using an external USB hard disk drive with an Ext2/Ext3 volume on it. When I remove that USB drive, the drive letters I have created with "IFS Drives" of the control panel still persist. (USB memory sticks are not affected.)
The current version of Ext2 IFS software is not able to realize Plug and Play events, so it does not delete its drive letters. Please read the Release Notes on how to work around it.