Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Obvykle spíš dění kolem sebe jen sleduji, komentuji ho jen výjimečně, ale tohle mě opravdu nadzvedlo ze židle. Po ránu si chci pustit nějakou hudbu, tak nastartuji Amarok, pustím náhodně vybranou písničku z playlistu a než stihnu Amarok zavřít, tak koukám, že v prostředním panelu je místo textu oznámení:
Ti, co už nějakou tu kešku ulovili, nebo dokonce založili, mohou tento úvod klidně přeskočit.
Nejdříve bych rád krátce nastínil, co slovíčko Geocaching vlastně znamená. Jak už název napovídá, tato hra má něco společného se skrýšemi (cache) a se zeměpisem (předpona geo). K hraní této ve světě čím dál tím oblíbenější hry je potřeba mít připojení k internetu a je vhodné (ale ne nezbytně nutné!) vlastnit přístroj GPS, pomocí kterého můžeme poměrně přesně určit svou polohu kdekoli na světě.
Rozhodl jsem se, že si pořídím nějaký ten přenosný disk. Teď ale řeším jedno velké dilema. Nevím, jaký filesystém na něj zvolit.
Kritéria jsou následující:
Z diskuzi koukam, ze tady pomerne dost lidi maturuje a podobne jako ja moc svatak k uceni nevyuziva :-) Jen tak pro zajimavost, nechcete se priznat, kdo vsechno letos maturujete a z jakych predmetu, popripade jak jste dopadli?
Ja jdu ve ctvrtek 1. cervna od osmi hodin - CJ, Ma, AJ, IVT