Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Rozhodl jsem se sepsat takový menší výčet možností, jak šetřit baterie při provozu notebooku s Linuxem. Většinu tipů jsem čerpal ze stránek lesswatts.org, něco málo ze svých zkušeností s notebookem ASUS F3F-AP088.
Čím je vzdálenost mezi AP a vaším notebookem menší, tím méně energie se spotřebuje na přenos. Proto pokud máte tu možnost, pokuste se umístit AP tak, abyste co nejčastěji byli v jeho blízkosti. Příkazem iwconfig si můžeme zjistit sílu signálu. Přestože to není přesným indikátorem vysílacího výkonu, obecně platí, že čím lepší signál, tím méně energie se spotřebuje na vysílání.
Wifi má poměrně velký dopad na spotřebu energie a proto byla zavedena možnost jí šetřit. Probíhá to tak, že Wifi adaptér řekne AP, aby odesílal vždy několik paketů naráz. Adaptér potom má možnost být většinu času vypnutý a zapíná se pouze na chvíli v pravidelných intervalech, aby zjistil, zda pro něj nejsou připraveny nějaké pakety.
Nevýhoda spočívá v tom, že se prodlužují latence. Při prohlížení webu to není problém, avšak při hraní on-line her je určitě dobrý nápad power saving vypnout. Další problém může nastat, pokud se připojujete k starému AP, který tuto možnost nemá. V takovém případě dojde ke ztrátě spojení.
Zapnout power saving se dá příkazem iwpriv eth2 set_power 5
, kde posledním číslem, v tomto případě 5, určujeme, jak moc chceme šetřit. Číslo 5 znamená nejagresivnější šetření, ale také nejvyšší latenci. Číslo 1 naopak znamená nejmenší úsporu energie, ale také nejmenší latenci. Číslem 6 wifi power saving vypneme.
Pokud není wifi adaptér asociován k žádnému AP, většina ovladačů v Linuxu přepne kartu na skenování (scanning mode), i když je zařízení vypnuté (down). To samozřejmě zbytečně ubírá bateriím v notebooku energii, což je v případě, že nechceme bezdrátovou síť používat zbytečné.
Vyřešit se to dá jednoduše tím, že modul wifi adaptéru zavedeme s parametrem associate=0
. Např. modprobe ipw3945 associate=0
. Abychom to nemuseli dělat vždy ručně, můžeme samozřejmě přidat následující volbu do /etc/modprobe.conf
(popř. jinam, záleží na distribuci): options ipw3945 associate=0
.
V stiuacích, kdy víme, že wifi vůbec nebudeme potřebovat, lze použít tzv. rfkill switch. Většina notebooků by na sobě dnes měla mít přepínač, který tohle umožňuje, ale pokud ho nemá, nebo nefunguje, tak je zde možnost vypnout všechna bezdrátová zařízení (pozor, včetně bluetooth) následujícím způsobem:
for i in `find /sys -name "rf_kill" ; do echo 1 > $i ; donea následně je stejným způsobem i zapnout:
for i in `find /sys -name "rf_kill" ; do echo 0 > $i ; done
Většina notebooků je už dnes vybavena bluetooth adaptérem. Na rozdíl od wifi ho většina lidí tak často nepoužívá, a proto je vhodné ho úplně vypnout.
Pomocí příkazu hciconfig zjistíme, zda máme v sytému nějaká aktivní bluetooth zařízení:
hciconfig hci0: Type: USB BD Address: 00:00:00:00:00:00 ACL MTU: 0:0 SCO MTU: 0:0 DOWN RX bytes:0 acl:0 sco:0 events:0 errors:0 TX bytes:0 acl:0 sco:0 commands:0 errors:0V příkladu výše vidíme, že v systému máme jedno bluetooth zařízení připojené přes USB. Většina interních adaptérů je také připojena skrze USB a tak nejjednodušší způsob, jak je vypnout je:
hciconfig hci0 down modprobe -r hci_usb
Pokud máte doma AP, které můžete konfigurovat, máte možnost ovlivňovat tzv. beacon interval. AP ho používá k oznamování, že tu je a že vysílá. Pro stabilní spojení je vhodné, aby ho wifi adaptér obdržel alespoň jednou za sekundu. Nevýhodou je, že se kvůli tomu adaptér musí probouzet ze spánku a proto je teoreticky možné při prodloužení intervalu ušetřit nějakou energii. Já jsem u sebe žádnou úsporu nepozoroval, naopak se mi při maximálním nastavení intervalu (které je na mém AP 1024 ms) stávalo, že se karta odmítala asociovat. Takže rozhodně doporučuji to s délkou intervalu nepřehánět.
Na dnešních noteboocích je právě podsvícení LCD největším žroutem energie. Mezi dražšími modely se sice již začínají objevovat displeje s podsvícením založeným na LED, kde je situace o něco lepší, ale i tak se snížením intenzity podsvícení dá ušetřit značné množství energie. Existuje několik možností, jak snížit intenzitu podsvícení, ovšem některé můžou s určitými modely notebooků pouze ztmavit pixely, aniž by opravdu snížily podsvícení. Od verze X.org 7.3 je k dispozici program xbacklight, který slouží právě k „opravdovému“ snížení podsvícení.
Použití je jednoduché:
xbacklight –set 50
nám sníží jas na polovinu.
Uvozovky jsem do nadpisu napsal proto, že tyto programy většinou se šetřením nemají nic společného. Spuštěný šetřič akorát zbytečně zatěžuje procesor (v případě 3D šetřiče i GPU) a to s sebou samozřejmě nese vyšší nároky na přísun energie. Paradoxně tak může dojít k situaci, kdy spuštěný šetřič obrazovky spotřebovává více energie, než když neběží. Lepší alternativou je vypínat monitor, nebo LCD panel úplně - buď manuálně, nebo pomocí technologie dpms.
DPMS zapneme v běžících X příkazem xset +dpms
, nebo, pokud chceme, aby se zapínalo samo při startu, přidáním
Option "DPMS"do xorg.conf, konkrétně do sekce s monitorem.
Tato poměrně nová možnost je přítomna pouze na noteboocích s grafickou kartou Intel a navíc pouze s nejnovějšími verzemi jejich ovladače. Trik spočívá v tom, že např. pozadí na ploše se zkomprimuje a při potřebě ho znovu vykreslit se použije menší šířka pásma (a tím i méně energie). Měření ukázala, že při jednobarevném pozadí se dá ušetřit prý až 0.6W.
Tato metoda funguje nejlépe při použití jednobarevného pozadí plochy. Většina lidí ale používá obrázky (nebo fotky) a tak Intel vyvinul software, který pomůže s optimalizací těchto obrázků. Stáhnout se dá z http://www.lesswatts.org/downloads/.
Grafické karty v noteboocích často mají vedle zabudovaného LCD několik dalších výstupů. Každý takový výstup, pokud je aktivován, může odebírat až 1W i když není využíván. Grafická karta sice má možnost detekovat, zda výstup je nebo není využíván, ale ne vždy to funguje. Jelikož je poměrně jednoduché zjistit, které výstupy jsou aktivní příkazem xrandr
, určitě stojí za to alespoň se podívat, jestli nám něco neubírá zbytečně energii. Výstup z xrandr
by mohl vypadat třeba kahle:
xrandr Screen 0: minimum 320 x 200, current 1400 x 1050, maximum 1400 x 1400 VGA disconnected (normal left inverted right) LVDS connected 1400x1050+0+0 (normal left inverted right) 304mm x 228mm 1400x1050 60.0*+ 1360x768 59.8 60.0 1280x800 60.0 1152x864 60.0 1280x768 60.0 1280x720 60.0 1024x768 60.0 800x600 60.3 640x480 59.9 TMDS connected 720x480+0+0 (normal left inverted right) 1360x768 59.8 60.0 1280x800 60.0 1152x864 60.0 1280x768 60.0 1280x720 60.0 1024x768 60.0 800x600 60.3 720x480 66.3* 640x480 59.9V tomto případě vidíme 2 aktivní výstupy, LCD a TV out. TV out vypneme příkazem
xrandr --output TMDS --off.
O tomto tématu už byla napsána spousta článků a na internetu se nachází mnoho informací, takže zde jen krátce. Pokud je disk připojen s parametrem atime
(defaultní), musí se na disk zapisovat každý přístup k souboru (i když se k němu přistupuje třeba jen v paměti), takzvaný timestamp. To samozřejmě kromě snížení výkonu znamená zbytečné roztáčení disku. Dá se tomu zabránit připsáním parametru noatime
do fstab.
Relatime
naproti tomu zapisuje poslední čas přístupu, pouze pokud je starší než čas změny (ctime) nebo úpravy (mtime).
Většina distribucí obsahuje balíček laptop mode, ve kterém jsou skripty, které se snaží ušetřit co nejvíce energie. Při odpojení napájení tak typicky dojde k snížení podsvícení displeje, při neaktivitě se zastavuje disk, prodlouží se doba, kdy se synchronizuje cache (aby se disk nemusel roztáčet tak často). Jestli je laptop mode aktivní zjistíme příkazem
cat /proc/sys/vm/laptop_mode.Pokud je navrácena hodnota 0, laptop mode je vypnutý. Je-li hodnota nenulová (typicky 5 nebo 2, podle distribuce), laptop mode je aktivní.
Syslogd démon loguje všechny jaderné události a zapisuje je do souboru /var/log/messages. Standardní nastavení je takové, že dojde k zápisu na disk při každé události. To je dobré např. na serverech, kde je důležité v případě pádu mít co nejaktuálnější výpisy z jádra. Na notebooku nám to ovšem zbytečně vytěžuje disk a sběrnici. Okamžitému zápisu zabráníme tím, že soubor /etc/syslog.conf
změníme z:
*.info;mail.none;authpriv.none;cron.none /var/log/messagesna něco jako:
*.info;mail.none;authpriv.none;cron.none -/var/log/messages
Hal polling se využívá k pravidelnému dotazování (třeba každé 2 sekundy), zda nebylo vloženo CD nebo DVD do mechaniky. To znamená, že se zařízení musí častěji probouzet a tak spotřebovává více energie. Pokud málokdy vkládáte média do optické mechaniky, tak je možné toto dotazování vypnout příkazem
hal-disable-polling --device /dev/scd0V tomto případě ale na nás při vložení média do mechaniky nevyskočí v desktopovém prostředí okno s nabídkou. Polling se dá znovu zapnout příkazem
hal-disable-polling --device /dev/scd0 --enable-pollingNavíc novější SATA mechaniky mají schopnost oznámit vložení média i bez pollingu. V současnosti dochází k úpravám halu i jádra, aby v těchto případech nebylo nutné polling využívat.
Předchozí generace integrovaných zvukových karet má schopnost se při nečinnosti vypínat, ovšem tato možnost v současných distribucích není defaultně zapnutá. Zda se to týká i vás, zjistíte příkazem
cat /sys/module/snd_ac97_codec/parameters/power_savePokud příkaz výše vypíše číslo větší než nula, uspávání je povoleno. Pokud ne, povolíme ho tím, že do tohoto souboru zapíšeme 1:
echo 1 > /sys/module/snd_ac97_codec/parameters/power_saveNásledně je potřeba přehrát nějaký zvuk a zvuková karta by se měla uspat. Při jejím probuzení se může ozvat typické lupnutí.
Současná generace zvukových karet také podporuje uspávání, podobně jako AC97. Podpora v alse by měla být od verze 1.0.15, takže máme buď možnost počkat na kernel 2.6.24, nebo si alsu zkompilovat sami. Narozdíl od AC97 by uspávání mělo být standardně zapnuto. Zkontrolovat to můžeme příkazem
cat /sys/module/snd_hda_intel/parameters/power_savePoku vypíše číslo vyšší než 0, jsou šetřící funkce zapnuty.
Linux má možnost vypnout za chodu systému jedno jádro. Ovšem není vypnutí, jako vypnutí. S procesory Core2 Duo se jádro pouze přestane používat, ale proud odebírá dál. Nejen že téměř nic neušetříme, ale navíc si ještě snížíme výkon, což ve výsledku naopak může vést ke zvýšení spotřeby.
Tiskni
Sdílej:
beacon interval - zrovna dnes som cital, ze 2x za sekundu nerobi problemyNo, a zrovna já mám ověřeno, že při hodnotách nad 1s může dělat problémy.
laptop_mode nema indikaciu aktivity v /sys, kernelovy laptop mode je nesuvisejuca feature, ktoru samozrejme skripty pouzivajuPokud to tak je, tak proč nenapíšete, jak to je správně? Od toho tu snad diskuse je, ne?
o vypinani jadra pisu aj na lesswatts (Don't use "fake" cpu hot unplugging), ale aj tak kazdy kto to skusil na to musel prist (a zvysuje sa nielen odber ale aj teplota)A proto o tom už nikdo nikde nesmí napsat. A vůbec, dnešní internet je tak obsáhlý, že už snad o všem bylo něco napsáno. A proto zakážeme globálně psát o čemkoli, aby náhodou někdo nepsal o něčem 2x.
A vůbec, tohle je blog, ne článek. Z toho, že jsem to sem napsal nemám naprosto nic, ani ty body, tak nechápu o co vám jde. Navíc ne každý má možnost/chuť si číst články v angličtině a pokud vím, tak takovéhle shrnutí se na jednom místě na žádném českém linuxovém webu nevyskytuje. (Pokud se pletu, tak to napište do diskuse, od toho tu je, že...)
Na disk mi přijde, že uspávání nemá moc vliv, stabilně se drží lehce nad 30 stupni (teď 31 a jedu na kabel, disk se točí pořád), spíš záleží na okolní teplotě. Možná ho také ohřívá něco jiného.
Teplota procesoru závisí na otáčkách větráku, takže tady je vypovídací hodnota také nulová.
Baterie mi při 30% jasu (bez problémů koukatelné i ve dne, sneslo by se i míň) vydrží necelé 3 hodiny, protože místo původních 51Wh už má kapacitu pouze 44Wh. S novou bych určitě vydržel i více než 3 hodiny, které udává výrobce.