Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Ti, co už nějakou tu kešku ulovili, nebo dokonce založili, mohou tento úvod klidně přeskočit.
Nejdříve bych rád krátce nastínil, co slovíčko Geocaching vlastně znamená. Jak už název napovídá, tato hra má něco společného se skrýšemi (cache) a se zeměpisem (předpona geo). K hraní této ve světě čím dál tím oblíbenější hry je potřeba mít připojení k internetu a je vhodné (ale ne nezbytně nutné!) vlastnit přístroj GPS, pomocí kterého můžeme poměrně přesně určit svou polohu kdekoli na světě.
Hra v principu funguje tak, že někdo na nějaké zajímavé místo schová schránku s různými předměty, zaměří její souřadnice a na stránky, které se geocachingem zabývají (typicky geocaching.com), tyto souřadnice vloží. Obvykle se na stránce ještě nachází popis čím je to místo zajímavé a proč stojí za to se tam jít podívat. Hledač si potom z internetu stáhne souřadnice a vydá se hledat.
Po nalezení keše se hledač zapíše do logbooku a může vyměnit nějaký předmět v keši za jiný. Po příchodu domů obvykle ještě zaloguje svůj nález na stránkách, kde se o keši dozvěděl, a poděkuje autorovi.
O geocachingu by se toho samozřejmě dalo napsat mnohem víc, ale to není cílem tohoto zápisku. Nedávno na jednom českém webu vyšlo poměrně zajímavé video s názvem "Geocaching a život geocachera", které bych všem, kteří chtějí o této hře zjistit více, doporučil.
Když jsem poprvé vybalil GPSku z krabice, tak jsem samozřejmě začal hledat způsob, jak do ní dostat nějakou tu mapu (konkrétně TOPO Czech 1.20). V linuxu by teoreticky mělo existovat několik možností, jak do GPS přístroje nahrávat mapy. Jelikož vlastním přístroj Garmin GPSMAP 60CSx, budu se zabývat tím, jak nahrát mapy právě do tohoto přístroje.
Jako první jsem pomocí googlu dohledal program sendmap20, který by měl ve verzi pro linux obsahovat experimentální podporu USB sběrnice, přes kterou GPSMAP 60CSx komunikuje. Po připojení Garmina mi dmesg vypíše
usb 1-1: new full speed USB device using uhci_hcd and address 35 usb 1-1: configuration #1 chosen from 1 choice garmin_gps 1-1:1.0: Garmin GPS usb/tty converter detected usb 1-1: Garmin GPS usb/tty converter now attached to ttyUSB0
Začal jsem se tedy radovat, že nahrávání map bude hračka. Bohužel, ať jsem dělal, co jsem dělal, tak se mi nepodařilo ho přinutit ke komunikaci. Pokud by někdo věděl jak na to, určitě se podělte o své zkušenosti v diskusi.
Další možností, které jsem zprvu moc nevěřil, bylo zkusit nainstalovat originální software od Garminu pomocí wine. Vložil jsem tedy zakoupené CD s mapami a programem Mapsource do mechaniky, připojil ho a pomocí wine zcela bez problémů nainstaloval. Mapy se mi dokonce podařilo odemknout a tak už zbývalo jen je nějakým způsobem je přenést do přístroje. Po chvilce laborování jsem zjitil, že GPSka se dá nastavi tak, aby fungovala jako obyčejné mass storage zařízení. V tu chvíli ji u mě Mapsource rozezná a je ochoten si s ní vyměňovat data. Přenos map proběhl tak, jak měl a bylo hotovo.
Nedávno jsem ještě narazil na prográmek QLandkarte. Jedná se o poměrně nový projekt, který se snaží být jakousi nativní linuxovou obdobou Mapsource. Bohužel podle autora nikdy nebude podporovat zamknuté mapy a poměrně často padá. Určitě ale doporučuji všem, kteří mají nějakého Garmina doma, ho vyzkoušet. Pokud se autor vypořádá s nestabilitou, mohl by se stát zajímavou alternativou Mapsource pro free mapy.
Dalším problémem by na první pohled mohlo být nahrávání keší ze stránek geocaching.com. Nejdříve jsem si říkal, že "prostě ty souřadnice do GPSky naťukám ručně", ale to mě hodně rychle přešlo. Když si nějakou keš otevřete v nové stránce, máte tam v neplacené verzi tlačítka s možnostmi Upload to GPS
a LOC Waypoint File
, přičemž nás bude zajímat to druhé. Při kliknutí na něj si můžete stáhnout soubor s popisem keše, který obsahuje název a souřadnice keše a přezdívku autora.
K nahrání souboru do přístroje použijeme program gpsbabel, konkrétně příkaz gpsbabel -i geo -f NAZEV_SOUBORU -o garmin,power_off=0 -F /dev/ttyUSB0
. Já konkrétně jsem si vytvořil krátký skript s názvem gpsupload, který obsahuje
#!/bin/bash FILE=$1 gpsbabel -i geo -f $FILE -o garmin,power_off=0 -F /dev/ttyUSB0
LOC soubory pak není potřeba ani stahovat, stačí dát např. v dialogu u Firefoxu Otevřít pomocí gpsupload.
Doufám, že tento zápisek někomu pomůže s používáním GPS v linuxu.
Tiskni
Sdílej:
Bez map by to nebylo onoNeni geocaching bez mapoveho GPS naopak mnohem dobrodruznejsi? Napr. kdyz zjistie, ze jste sice mene deset metru od schranky, jenze tech deset metru je padesatimetrovy sraz, na ktery se dostanete pouze s horolezeckou vystroji, takze musite onen kopec hezky obejit a zkusit to z druhe strany ... Pouzivani mapy mi pripomina hry, kde se po zapnuti onscreen mapy ala 'GPS Navigace' prislo o jeden z dulezitych aspektu prozitku - bloudeni
ln -s /dev/ttyUSB0 ~/.wine/dosdevices/com3
V MapSource potom stačí v Upravit -> Nastavení -> Přenos nastavit port COM3.
Díky,tohle jsem hledal
BTW: nevíte o nějakém pluginu do prohlížeče, jako je ten originální pro Windows, aby šly nahrávat GPX rovnou do GPSky? Nebo si to musím napsat sám?
Jinak k dotazu, odpověď je v zápisku, na který reagujete =) Popsal jsem tam, jak si jednoduše udělat skript.