Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Dneska mi teda zrovna moc přáno není. Chtěl jsem si udělat druhého Ježíška ale jediné co z toho mám je blbá nálada.
Ve středu jsem si na CzechComputeru objednal externí disk, mooooc jsem se těšil na přestěhování hudby, filmů a dalších ptákovin na tohohle nového miláška, chtěl jsem na svém stávajícím interním SATA disku z uvolněného místa udělat hezkého fleka pro FreeBSD a trochu si hrát.
Ale nezadařilo se ... Tajně jsem doufal, že vytoužený balíček s miláškem příjde do konce týdne, podařilo se... ( taky máte rádi ten pocit když si pro něco takového jdete, když si to nesete domů a rozbalujete ?) Sice kolem vyzvedávání balíku bylo docela hodně srandy, ráno mě Česká Pošta nezastihla, takže jsem musel podniknout vzrušující cestu po poštách v okolních vesnicích, kde že ten balík teda je .. No nic, o půl čtvrté jsem si ho hrdě nesl domů. Rozbalil, pokochal, připojil a ztuhnul .. Linux se netvářil, že by o nějakém disku věděl, windows hrdě oznámil připojení jakéhosi zařízení které o 5 sekund později s lítostí nerozpoznal ... ajaaaaj je zle.. nečekané se stalo skutečností. Milášek je pokažený/ vadný kus/ nebyl mi přán/ nějaký maňas s ním při přepravě fláknul/ či co já vím .. prostě mám po radosti. V úterý hurá na poštu, balík se projede po republice vstříc reklamačnímu oddělení CzechComputeru. No co no, svět se nezboří, si holt počkám .. smůla :)
Tiskni
Sdílej:
A co když prostě disk není USB mass storage zařízeníJe to USB Mass Storage. Funguje perfektně (Ubuntu Linux), když ho kolega píchnul k Windows, tak to taky bylo bez problémů...
usb mass storage OK
hodil jsem tam Ext3 a také bez problému
uz 4 mesice v provozu, obcas neco kopiruju, prehravam z toho filmy
Jestli všechno není (zase) jen o lidech, na které narazíte, kamarád má zkušenost s více doručovatelskými firmami a tvrdí, že chybu umí udělat všechny.
Po Praze si rád vyřizuju vše osobně. To, co jde, když jsme loni kupovali dva monitory a desktop, tak jsme si to taky nechali přivézt.