Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Dneska bych chtěl jen krátce zavzpomínat na začátek semestru, kdy jsem se spolu s kolegy ze Stunome zúčastnil drobného výzkumu o tom jak se přebírají a hlavně zdrojují zprávy v českých novinách (hlavně online deníky). Výsledek naší práce můžete vidět zde, prezentován Josefem Šlerkou.
Na začátek začneme netradičně, a to bodovým shrnutím, jak v prdeli jsou česká média, dále se pak zkusíme rozebrat, proč to tak asi je.
A co z toho vyplývá? Z novin se bohužel stal prostor pro prodej reklamy, nic víc, nic míň. Vedou je lidi které nezajímá novinařina, nebo nedejbože obsah, ale to aby měli potištěných dost stránek, ke kterým se dá vytisknout reklama. Ti chytřejší z nás už pochopili, že než pořád platit dokola za reklamu (kombo balík v MF DNES s Metro a pár menšíma plátkama stojí 1.250.000,-), je lepší si ty noviny koupit. Noviny dnes nepíšou novináři, ale banda copywriterů, kteří buď kradou u konkurence (ať žije novinářská licence), nebo přepisujou ČTK. Novinařina ještě trochu přežívá v tištěných periodicích, ale z online světa se vykouřila opravdu dávno (nebo tam nikdy nebyla?).
Kdybych to věděl tak mám Nobelovku! Co si myslím že můžu říct už teď - české média prochází obří přeměnou, staré mediální domy nechápou co se kolem nich děje, redaktoři neumí používat moderní technologie, vedení se snaží jen prodat co nejvíce reklamy. I na českém trhu už se však pomalu začíná objevovat několik projektů, které mají "evropský" nádech, za zmínku stojí například server http://www.ceskapozice.cz/, který se snaží dělat noviny trošičku jinak. Dokonce bych řekl, že třeba v HN už není "datažurnalistika" sprosté slovo, ale asi až čas ukáže, jaká byla správná cesta a kdo z dnešních velkých domů přežije Babiše.
Tiskni
Sdílej:
Ta 0) je velmi nebezpečná - ve zprávách musí být ze zákona uvedeno, že se nejedná o zprávu ale o placený PR článek (což je případ třeba toho Babiše a nezdrojovaných článků o něm - kde končí zpráva a kde začíná PR?)
K té 1) to jistě, ale to je opravdu pro malé procento lidí, stejně tak jako různé pokusy udělat novinový kanál z twitteru a spol.
Problém je ten, že VYDAVATEL nechce kvalitní obsah, ale chce levný obsah a rychle...
Ta 0) je velmi nebezpečná - ve zprávách musí být ze zákona uvedeno, že se nejedná o zprávu ale o placený PR článek (což je případ třeba toho Babiše a nezdrojovaných článků o něm - kde končí zpráva a kde začíná PR?)
Jen doplnim. Je jasne, ze PR clanek oznacite. Ale pokud budu napriklad prodavat reportovaci system, tak behem toho udelam serial o reportovacich systemech a knihovnach. Anebo muzete udelat popis sveho produktu, ale vynechate ten marketing a uprednostnite odborne veci. Coz se mi zda "koser" cena pro vsechny strany.
Reklamu nemusite prodavat jen jako PR clanky, ale muzete napriklad vyuzit reklamni box u sebe pro sebe nebo napriklad udelat vymennou reklamu. Moznosti je mraky.
Problém je ten, že VYDAVATEL nechce kvalitní obsah, ale chce levný obsah a rychle...
To zalezi od konkretniho kusu vydavatele a vlastnicke struktury...
Dokonce bych řekl, že třeba v HN už není "datažurnalistika" sprosté slovo.Je tu v čr někdo jiný, kdo se tímto seriózně zabývá? Mi přijdou HN jediní, např. většinu zdrojáků pak zpětně dají k dispozici na github.
Koncentrace vlastnictvi ceskych medii znamena jedine dalsi krok ke ztrate demokracie v tomhle state a zacarovany kruh |media -> manipulovatelna vetsina -> verejne mineni -> vetsinove volby| a "vykastrovani" hlidaciho psa. Lidem se bohuzel samo od sebe nerozsviti a budou se plazit po ctyrech dokud jim zbude ze dne na den co do huby.
Jen se slusi dodat, ze za Ringier Axel Springer tam chybi udaj o J&T, resp. p. Tkáčovi.
Jak uz tu nekdo psal, ta media nejsou vlastnena primarne pro jejich rentabilitu, to je hodne omezeny pohled. Ten efekt se projevuje neprimo, u jinych investic a v uplne jinych radech. Moc ovlivnovat verejne mineni je k nezaplaceni ;)
Tahle stara recka bajka se hodi na tuhle situaci a dobu naramne:
Skopcové a kozlové, když shromážděni spolu byli, viděli, an řezník k nim jde. Ten, chodě mezi nimi, lapal a vybíral sobě, kteříž mu se líbíli. Tomu oni povolili a proti tomu se nezasadili. Vidouce pak, že jednoho z nich, svobodně vytáhše, zabijí, nic se pro to nebáli, než ještě bláznově vespolek mluvili: "Co jest nám do toho, že on toho pochytil, kteréhožť táhne, nechžť ho sobě táhne." A tak všeckny je zvytahoval až do posledního, a přišed k tomu, také jej vzal. I vece skopec k němu: "Spravedlivě se nám děje pro naši vinu, že všickni jeden po druhém od jediného zbiti budeme, ježto bychom byli mohli dobře bez toho býti, pospolu když jsme byli, a ty sám jediný mezi námi byl jsi, mohli jsme tě hlavami našimi až do smrti utrkati, a třebas ještě roztrkati, a tak bychom se byli o tvou vzteklost s tebou snesli."
...dnes už sú zaujímavejšie komentáre a reflexie toho, čo a okolo deje na blogoch, než v časopisoch a novinách...Spis ty noviny vypadaji jako blogy; prezvykane vycucy prezvykanych vycucu ze spatne prelozenych originalu na tema "co se dnes psalo na tvitru", zkompilovane pologramotnymi opicemi, ktere by mely dostavat penize za to, ze nebudou psat.