Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Jdu si koupit pár papírových map Evropy.Kvůli jedné vadné navigaci (či spíše blbému softu)? Mně tenkrát (viz výše) navigace stála otřesných 12 tis. Kč, ale spočítal jsem si, že už se mi vyplatila nejméně třikrát. Nakonec jsem na tom Navigonu (dnes bych byl chytřejší a kupoval linuxový TomTom) zprovoznil novou verzi té jejich aplikace, která si rozumí i s novými mapami. Pohoda.
Mohu jen říct, že nic jiného než Navigon bych si asi nyní nekoupil (možná ještě garmina).Také si na ten Navigon (už) nestěžuji - když funguje, jak má, naviguje bezvadně. Teď tam mám Navigator 7.4.3, což sice oficiálně podporováno není, ale se starou verzí (6.5) bylo příliš problémů - například nefungovala s oficiálními novými mapami. Garmina jsme používali týden v autě z půjčovny a žádná sláva. Mapy měl sice dobré, ale komfort navigace oproti Navigonu byl otřesný.
garmin používá mapy od MavteQu tedy jako navigonTo je klidně možné, ale grafika a hlasové instrukce jsou u Navigonu mnohem lepí.
Garmina jsme používali týden v autě z půjčovny a žádná sláva. Mapy měl sice dobré, ale komfort navigace oproti Navigonu byl otřesný.Řekl bych, že Garmin je spíš do ruky nebo na kolo.
Vlastním Garmin Oregon 300 Pro. Mapy má sice dobrý (Topo Czech 2 Pro), ale způsob, jak naviguje (ukáže růžovou čáru, která asi ukazuje nejbližší trasu vzdušnou čarou), jsem do dneška nepochopil. Co se týká uživatelské přívětivosti, tak ta je na bodu mrazu. Je to především turistická navigace. Nedoporučuju nikomu.
ukáže růžovou čáru, která asi ukazuje nejbližší trasu vzdušnou čaroueTrex má v Setup → Autorouting možnost vybrat, jestli to chceš po cestě nebo vzdušnou čarou. A v případě zvolení po cestě můžeš ještě nastavit, jestli to má být pro chodce, cyklistu, auto…
koupeny mapy (pripadne koupeny na torrentu atp)Nebo získaný legálně přes HTTP, že jo
a proto je nejlepsi reseni gps v mobilu nebo bluetooth modul za litrAby Mio bolo tromfnuté mobilom (alebo bluetooth modulom), tak to predpokladá, že máš mobil s veľkým displejom (alebo smartphone). To znamená, že ten mobil nie je to čo, operátor dáva za korunu k paušálu, ale niečo kúpené samostatne a spravidla celkom drahé. (Opravte ma niekto, ak sa mýlim.) Pools: nájdi niekoho, kto nepotrebuje, aby mu navigácia vypočítala kade má jazdiť (niekoho kto potrebuje turistickú navigáciu alebo napr. robí geocaching) a odkáž ho na MioPocket ktorého súčasťou je NoniGPSPlot. Do NoniGPSPlot sa dajú nahrať mapy z google maps, virtual earth, OSM a ako GPS turistická navigácia je to (imho) super (až na to, že nemám odvahu v tom vypnúť statickú navigáciu).
Velká města ano, ale malé vísky, pole louky atd. kdepak.Jo, to jsem jel autobusem ze Svitav do Moravské Třebové a je pravda, že tam byly jenom silnice 3. třídy a nic podrobnějšího ne. Tak jsem pak alespoň prošel jihozápad Třebové, aby to bylo trošku lepší. Ale chtělo by to projet polní cesty v okolí na kole, ale to jsem tam neměl. Snad příští rok. Nebo se toho někdo z okolí ujme?
Topo2 měly cca 100 MB imageMoje mají 156 MB…
kdežto openmaps skoro 600MBMáš nějaké blbé OSM, moje (ČR) mají 253 MB s vrstevnicemi, 232 bez nich.
A ta konverze do jejich img formátu mne taky dostává.Já jsem si stáhl už zkompilovaný (odkaz je výše) a vrstevnice jsem tam přilepil nějakým polským okenním programem, viz můj nedávný záznam v sekci HW. Co je na tom špatného?
Tiskni
Sdílej: