V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Jdu si koupit pár papírových map Evropy.Kvůli jedné vadné navigaci (či spíše blbému softu)? Mně tenkrát (viz výše) navigace stála otřesných 12 tis. Kč, ale spočítal jsem si, že už se mi vyplatila nejméně třikrát. Nakonec jsem na tom Navigonu (dnes bych byl chytřejší a kupoval linuxový TomTom) zprovoznil novou verzi té jejich aplikace, která si rozumí i s novými mapami. Pohoda.
Mohu jen říct, že nic jiného než Navigon bych si asi nyní nekoupil (možná ještě garmina).Také si na ten Navigon (už) nestěžuji - když funguje, jak má, naviguje bezvadně. Teď tam mám Navigator 7.4.3, což sice oficiálně podporováno není, ale se starou verzí (6.5) bylo příliš problémů - například nefungovala s oficiálními novými mapami. Garmina jsme používali týden v autě z půjčovny a žádná sláva. Mapy měl sice dobré, ale komfort navigace oproti Navigonu byl otřesný.
garmin používá mapy od MavteQu tedy jako navigonTo je klidně možné, ale grafika a hlasové instrukce jsou u Navigonu mnohem lepí.
Garmina jsme používali týden v autě z půjčovny a žádná sláva. Mapy měl sice dobré, ale komfort navigace oproti Navigonu byl otřesný.Řekl bych, že Garmin je spíš do ruky nebo na kolo.
Vlastním Garmin Oregon 300 Pro. Mapy má sice dobrý (Topo Czech 2 Pro), ale způsob, jak naviguje (ukáže růžovou čáru, která asi ukazuje nejbližší trasu vzdušnou čarou), jsem do dneška nepochopil. Co se týká uživatelské přívětivosti, tak ta je na bodu mrazu. Je to především turistická navigace. Nedoporučuju nikomu.
ukáže růžovou čáru, která asi ukazuje nejbližší trasu vzdušnou čaroueTrex má v Setup → Autorouting možnost vybrat, jestli to chceš po cestě nebo vzdušnou čarou. A v případě zvolení po cestě můžeš ještě nastavit, jestli to má být pro chodce, cyklistu, auto…
koupeny mapy (pripadne koupeny na torrentu atp)Nebo získaný legálně přes HTTP, že jo
a proto je nejlepsi reseni gps v mobilu nebo bluetooth modul za litrAby Mio bolo tromfnuté mobilom (alebo bluetooth modulom), tak to predpokladá, že máš mobil s veľkým displejom (alebo smartphone). To znamená, že ten mobil nie je to čo, operátor dáva za korunu k paušálu, ale niečo kúpené samostatne a spravidla celkom drahé. (Opravte ma niekto, ak sa mýlim.) Pools: nájdi niekoho, kto nepotrebuje, aby mu navigácia vypočítala kade má jazdiť (niekoho kto potrebuje turistickú navigáciu alebo napr. robí geocaching) a odkáž ho na MioPocket ktorého súčasťou je NoniGPSPlot. Do NoniGPSPlot sa dajú nahrať mapy z google maps, virtual earth, OSM a ako GPS turistická navigácia je to (imho) super (až na to, že nemám odvahu v tom vypnúť statickú navigáciu).
Velká města ano, ale malé vísky, pole louky atd. kdepak.Jo, to jsem jel autobusem ze Svitav do Moravské Třebové a je pravda, že tam byly jenom silnice 3. třídy a nic podrobnějšího ne. Tak jsem pak alespoň prošel jihozápad Třebové, aby to bylo trošku lepší. Ale chtělo by to projet polní cesty v okolí na kole, ale to jsem tam neměl. Snad příští rok. Nebo se toho někdo z okolí ujme?
Topo2 měly cca 100 MB imageMoje mají 156 MB…
kdežto openmaps skoro 600MBMáš nějaké blbé OSM, moje (ČR) mají 253 MB s vrstevnicemi, 232 bez nich.
A ta konverze do jejich img formátu mne taky dostává.Já jsem si stáhl už zkompilovaný (odkaz je výše) a vrstevnice jsem tam přilepil nějakým polským okenním programem, viz můj nedávný záznam v sekci HW. Co je na tom špatného?
Tiskni
Sdílej: