Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
28.11. 2007 07:34:39
Konqui: "Klerik: neboj, do pristiho tydne nove stranky funguji"
Tak jsem se odvážil upgradovat jeden kamarádčin počítač, který spravuji. Jak už nadpis napovídá, nedopadlo to zrovna dobře...
Napadlo mě, že se něco málo dozvím o čajích, které velmi rád popíjím - jak sám, tak s kamarády. A tak jsem si řekl, že když už budu něco hledat, proč to také nevyužít a nepodělit se svámi o závislost na kvalitních čajích z Číny, Indie, Formosy a mnoha dalších oblastí . Nadpis může mást, ale opravdu se jedná o jeden jediný čaj z rodiny Čínských zelených čajů. Jakékoliv připomínky/návrhy směřujte prosím do diskuze.
Je to tak, asi před měsícem jsem se rozhodl vyměnit můj Debian Unstable za něco stabilnějšího (prosím nepište, že debian unstable je stabilní) a po krátké úvaze si má chorá mysl vybrala Gentoo. Po úvodním neúspěchu s instalátory (jak grafickým, tak textovým) jsem se stal jedním z jejich odpůrců © TM a byl jsem donucen přečíst si Hand Book, čehož v žádném případě nelituji.
Nevím kdo z Vás kdy používal program gFTP, který je standartním ftp klientem Gnome, a jaké s ním máte zkušenosti, ale můj pohár trpělivosti s ním začíná přetékat. To, že spadne když mu dám přenést moc (řádově stovky) souborů na server ještě pochopím, to že se zničeho nic odpojí a nedokáže připojit zpátky taky, ale to, že když ho nechám v nečinnosti asi pět minut a on totálně zamrzne tak, že ho musím sestřelit to už je trochu moc....
Tak po predchozim zapisku jsem vzal partition a smazal. Pustil live cd gentoo, zapnul prikazovou radku, naformatoval disk, stahnul stage 3, rozbalil a pustil se v chrootu do rucni instalace... Muzu rict, ze vse funguje jak ma. Pri instalaci byly jen dva problemy, ten prvi spocival v tom ze si nejaky program emergoval poppler-bindings bez gtk support, coz vizadoval evince. Druhy byl podobneho razu, ale u jineho baliku (jmeno si jiz nepamatuju)
Tak jsem se po čase rozhodl změnit šystém a u té příležitosti se naučit pár nových věcí. Nějakou dobu jsem používal Unstable Debian, ale už začal být tak nestabilní, že jsem se rozhodl od něj odejít. Jak už napovídá nadpis článku, má volba padla na Gentoo.
Překlad zprávičky z archlinux.org o odchodu Judda Vineta z vedení Arch Linuxu. Jen tak letmo jsem to přeložil třeba pro ty, co neumí tak dobře anglicky, a taky pro ty jako jsem já (= mají k Archu osobní vztah).
Nemožné se stalo skutečností. Prosím posaďte se, v opačném případě neručím za vaše zdraví!
Předem bych chtěl poděkovat administrátorům a programátorům ABClinuxu. Jste opravdu skvělí kluci(holky) a to co děláte má opravdu cenu a je to více než dobré.