DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Choď do pyče!
Tiskni
Sdílej:
A "pyče" znamená co?
A Vlastimila, co se nastval ze na nej nezbylo koryto si vem sebou.
Co? Už svrhli tu vládu? Vždyť na Nově před pěti minutama breptali cosi o tom, že nemají nejmenší šanci.
Skvěle načasované. Zrovna o tom brblali, ale měl jsem vypnutý zvuk takže teď nevím co se stalo. Tak co teda? Svrhli nebo nesvrhli?
Jo, už to vidím. Šach mat.
Já bych spíš řekl, že to na pár měsíců bude zase pat.
No tak se zase budou hádat kdo ho má většího. Nějaký rozdíl oproti normálu?
> No tak se zase budou hádat kdo ho má většího.
Nebudou. Bylo již dokázáno, že největší č*ráky mají v ČSSD.
Asi se jim to povedlo (viz. novinky.cz)
24. 3. Aktualizováno Opozici se v úterý na pátý pokus podařilo sesadit koaliční kabinet Mirka Topolánka (ODS). Při hlasování na mimořádné schůzi Sněmovny opoziční strany ČSSD a KSČM získaly dostatečný počet hlasů pro vyslovení nedůvěry vládě.
Vazne? Rad bych to koupil. Jestli se bude znarodnovat jako se melo v roce 1998, tak to bude vyhodna koupe.
Klid. Již vznikla nová vláda a lepší zítřky na sebe nenechají dlouho čekat. Je to asi takto:
Min. financí -- Ferenc Gyurcsány (náměstek Jaroslav Tvrdík), min. pro lidská práva -- Miroslav Grebeníček (náměstek Josef Vondruška), min. pro styk se Sovětským svazem -- Jiří Havel, min. kontroly kvality alkoholu -- Jan Kavan, min. živ. prostř. -- Matěj Stropnický (ministerstvo bude přesunuto do squatu; náměstek Daniel Cohn-Bendit), min. spravedlnosti -- Stanislav Křišťál, min. kultury -- David Rath (náměstek Václav Kočka), min. pro styk s veřejností -- Miloslav Mrština. Předsedkyně vlády -- Ludmila Brožová-Polednová (vida, jsme pokrokoví a nemáme předsudky vůči seniorkám).
Všichni ministři jsou lidé, co již něco dokázali a stali se známými špičkami v oboru nejen u nás, ale i ve světě.
Vida, konečně vláda s důvěrou lidí a podporou napříč pol. spektrem!
Tak nad tim tak premyslim, kdyby byly nakonec ty predcasny volby, komu dat hlas. KSCM - ne. CSSD, sorry, ale taky ne, uz jenom kvuli Paroubkovi, kterej mi pripomina svym pristupem Hitlera. ODS bohuzel zrejme taky neni schopna nic udelat, akorat tak se po volbach dohodnout na koalici s CSSD, takze by to vyslo na stejno. Zeleni stejne nic nezmuzou.
Tak jsem koukal, co by slo
Viktor Kožený - Občanská federální demokracie he, no proc ne ...
Romská demokratická sociální strana nebo Romská občanská iniciativa ČR by taky mohly byt zajimave
Co teprve Volte Pravý Blok (oficialni nazev je jeste delsi - http://aplikace.mvcr.cz/seznam-politickych-stran/Vypis_Rejstrik.aspx?id=304)
No skutecne by mohli byt zajimavi Strana podnikatelů, živnostníků a rolníků České republiky nebo Strana podnikatelů a živnostníků
No, kdyz uz ma clovek zahodit hlasit, tak proc si nezavtipkovat, pripadne nezkusit stesti jako v loterii:) Treba bude mit vic lidi stejnej napad a nakonec se tam ta nejaka strana dostane. Fakt mi zacinaji volby pripadat jako pekna picovina - lidi tam jdou, nahazou tam papirky, ty se sectou, zjisti se, ze zadna strana nevyhrala, tak se pokusi si vsichni rozdelit vynosny mistecka, aby byli vsichni spokojeni, hovno delaji, protoze si mezi sebou vzajemne blokujou ruzny navrhy, pak se nekdo nasere, ze mu "kape" do kapsy malo, tak ukeca par dalsich a vyslovi neduveru a cely kolecko se opakuje.
Možná ... jestli bude kandidovat Koruna Česká ... když někdo napíše Žáby v mlíku, tak nemůže bejt špatnej
Je to vina Topolánka a celé ODS. Oni vládu drželi při životě různými pochybnými způsoby. Ostatně pochybným způsobem i vznikla.Jestli ono to nebude podle vysledku voleb? Vzdyt Rudy blok mel prave tolik poslancu co zbytek "normalnich" stran. Jak byste tedy sestavil vladu Vy z pozice predsedy vitezne strany?
Mimochodem, Roko prý chce vládu odborníků. Nechápu, proč až teď... proč ne už v r. 2005?
Kdo nepamatuje, tak ať napíše - mám to video schované.
No sakra. Tak oni udelali nejen divadylko v roce 1989, ale uz rovnou naplanovali i navrat? Shit, snad jeste stihneme prodat dobre nemovitosti a prachy prevest na nejakou kapitalistickou stabilni menu. No a pak akorat nezaspat, az se budou zase zavirat hranice a rychle prchnout. Jo, sice jako krysa, ale kdyz kreteni potopi lod, tak jenom vul by zustal.
Achjo, proč musí být češi takový komunisti? (což voliči čssd jsou). To je hrůza...
Jednoducha odpoved. Protoze jsou liny. Liny premyslet, starat se, resit problemy. Proste radsi prijdou domu, sednou k bedne, cumi na stupidni serialy o nicem, je jim jedno, ze jim stat sebere pres 30% ze mzdy jen proto, aby mohl krmit flakace. Radsi daji tech 30%, hlavne ze se nemusi o nic vic starat a kdyz holt nebude prace, tak dostanou prachy od statu. A proto je nutny, aby ti co makaji a dokazou vydelat vic penez, byli poctive zdaneni vyssima castkama, aby na ty lenochy zbylo.