Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
9. března 2008
Jules Verne, první ATV (automatizované dopravní vozidlo) Evropské vesmírné agentury, nová série samostatných vesmírných lodí navržených k zásobování a posílení Mezinárodní vesmírné stanice ISS, bylo dnes ráno úspěšně vypuštěno na nízký orbit Země pomocí Ariane 5.
V průběhu nadcházejících týdnů se bude připravovat k setkání s ISS, aby jí předal náklad, pohonné látky, vodu a kyslík pro orbitální základnu.
Start nastal v 05:03 CET z Guiana Space Centre, Evropského kosmodromu v Kurou, Francouzské Guiney. Tento let si vyžádal novou verzi tažné rakety Ariane 5ES, speciálně upravené tak, aby byla schopna vynést téměř dvaceti tunový náklad - to je skoro dvakrát tak těžší, než předešlá nosnost Ariane 5 - na nízký orbit pod phlem 51,6 stupňů k zemskému rovníku a vybavená horním stupněm s více-zážehovou schopností.
Neobvyklá startovací trajektorie vyžadovala nasazení dvou nových telemetrických sledovacích stanic, jedná na lodi v Atlantském oceánu a druhé na Azorech. Horní stupeň Ariane 5 vykonal počáteční 8 minutový zážeh přes atlantik a přešel do 45 minutové pobřežní fáze, prolétávajíc přes Evropu a Ásii před znovu-zažehnutím na 40 sekund přes Austrálii. Oddělení Jules Verne ATV nastalo v 06:09 CET a bylo pozorováno pozemní základnou na Novém Zélandu.
Jules Verne nyní krouží kolem zamě na stejné orbitální rovině jako ISS, ale v nadmořské výšce pouhých 260 km, oproti 345 km nadmořské výšky ISS. ATV je pod neustálým monitorováním řídícího střediska v Toulouse.
Řídící středisko ATV, umístěno v areálu Francouzské Vesmírné Agentury CNES, bude zabezpečovat letovou kontrolu po celou dobu mise v koordinaci s řídícími středisky ISS v Moskvě aHoustonu. Po té, co předvede bezpečné manévry ve volném letu, ATV provede orbitální "fázovací" manévry potřebné k setkání s ISS a připojení k prvnímu docku, naplánovaném na 3. dubna, poté, co odletí Endeavour - vesmírná loď NASA.
ATV je pojmenováno podle slavného Francouzského vizionáře a autora 19. století - Jules Vernovi. Je to největší a nejdůmyslnější vesmírné plavidlo vyvinuté Evropany, kombinující funkce samostatného volného letu, manévrovatelného vesmírného plavidla a modulu vesmírné stanice. Je asi 10 m vysoký s průměrem 4,5 m, při startu váží 19,357 kg. Zahrnuje 45 m^3 velkou přetlakovou komoru, odvozenou z tlakové místnosti Columbusu a Rusy postavený dockovací systém, s hodný s těmi, které se použávají u Soyuzu s lidksou posádkou a zásobovací lodí Progress. Je asi třikrát větší než jeho ruský protějšek a také třikrát tolik uveze.
Na své první misi ATV doručí 4,6 tun využitelného nákladu pro ISS - 1150kg sušeného nákladu, 856kg pohonných hnot pro ruský modul Zvezda, 270kg pitné vody a 21kg kyslíku. V příštích misích by měla být zvětšena užitná nosnost na 7,4 tun.
Tak co, přezili jste to až sem? Za chyby v češtyna ja neručyť!!!
zdroj: http://www.esa.int/esaCP/SEMDYOK26DF_index_0.html
Tiskni
Sdílej:
Až na to, že Soyuz je Sojuz (Союз) a Zvezda je Zvězda (Звезда) to je pěkné čtení
To je jasné, že v tom originálním anglickém textu používají anglickou transkripci ruských názvů. V okamžiku překladu do češtiny je ale dobrým zvykem převést onu anglickou transkripci na českou (to neplatí jenom pro ruštinu, ale pro jakýkoliv "třetí" jazyk) - má to samozřejmě háček v tom, že překládající pak potřebuje orientovat se i v onom třetím jazyce.