Letos se uskuteční již 11. ročník soutěže v programování Kasiopea. Tato soutěž, (primárně) pro středoškoláky, nabízí skvělou příležitost procvičit logické myšlení a dozvědět se něco nového ze světa algoritmů – a to nejen pro zkušené programátory, ale i pro úplné začátečníky. Domácí kolo proběhne online od 22. 11. do 7. 12. 2025 a skládá se z 9 zajímavých úloh různé obtížnosti. Na výběru programovacího jazyka přitom nezáleží – úlohy jsou
… více »Byla vydána nová verze 2.52.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 94 vývojářů, z toho 33 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
VKD3D-Proton byl vydán ve verzi 3.0. Jedná se fork knihovny vkd3d z projektu Wine pro Proton. Knihovna slouží pro překlad volání Direct3D 12 na Vulkan. V přehledu novinek je vypíchnuta podpora AMD FSR 4 (AMD FidelityFX Super Resolution 4).
Poštovní klient Thunderbird byl vydán v nové verzi 145.0. Podporuje DNS přes HTTPS nebo Microsoft Exchange skrze Exchange Web Services. Ukončena byla podpora 32bitového Thunderbirdu pro Linux.
U příležitosti státního svátku 17. listopadu probíhá na Steamu i GOG.com již šestý ročník Czech & Slovak Games Week aneb týdenní oslava a také slevová akce českých a slovenských počítačových her.
Byla vydána nová verze 9.19 z Debianu vycházející linuxové distribuce DietPi pro (nejenom) jednodeskové počítače. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Vypíchnout lze například nový balíček BirdNET-Go, tj. AI řešení pro nepřetržité monitorování a identifikaci ptáků.
Byla vydána nová verze 3.38 frameworku Flutter (Wikipedie) pro vývoj mobilních, webových i desktopových aplikací a nová verze 3.10 souvisejícího programovacího jazyka Dart (Wikipedie).
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 28 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Byl vydán Debian 13.2, tj. druhá opravná verze Debianu 13 s kódovým názvem Trixie. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 13 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
Google představil platformu Code Wiki pro rychlejší porozumění existujícímu kódu. Code Wiki pomocí AI Gemini udržuje průběžně aktualizovanou strukturovanou wiki pro softwarové repozitáře. Zatím jenom pro veřejné. V plánu je rozšíření Gemini CLI také pro soukromé a interní repozitáře.
Aneb volba prezidenta republiky po česku
Tak jsem zase po čase otevřel noviny (Rudou Lidovou Frontu Dnes) a nestačil jsem se divit. Jak si možná někteří z nás všimli, tak momentálně probíhá volba prezidenta. Mohlo by se zdát, že jde o zcela běžnou věc, opak je ovšem pravdou. V naší zemi má prezident jakousi úlohu Boha (křesťani, muslimové a jiná verbež odpustí) a tak se již několik poslanců ztratilo, několik jich bylo přivezeno do nemocnice, některým z nich je vyhrožováno a někteří dostávají hezké dárkové předměty (naposledy to byly tuším nábojnice
). Nu což, prezident se zvolit musí a aby se zvolil "ten správný" prezident něco to stojí. Už jen čekám kdy někomu exploduje auto, či na něj v tramvaji spadne traverza.
Ale abych se dostal k tomu k čemu jsem se chtěl dostat když sem si řekl že si tady vyleju duši: v neděli jsem pronesl nejapný vtip, bylo to něco ve stylu "Tak nakonec bude prezident(ka) Bobošíková." Tenhle vtip pro mě přestal být vtipný v momentě, kdy se v novinách objevil článek o tom, že s tím Jana souhlasí. O co horší bylo pro mě zjištění, že asi před pěti minutami byla opravdu nominovaná Komunistickou stranou, kam ten svět spěje...
http://www.lidovky.cz/kscm-nominovala-bobosikovou-dg9-/ln_domov.asp?c=A080212_195354_ln_domov_fho
Tiskni
Sdílej:
Koukat několik hodin do prázdna nepovažuju za práci. A vylosovaný šťastlivec ještě promluví do televize a bude si moct postěžovat, jaká že je to bída, že jim nikdo nepřišel.
Pokud bych šel volit, dal bych hlas Goťákovi. Protože Karel drogy nebere. To teda ne!
) a nedovolit nikomu jit domu, dokud nebude zvoleny prezident. Pripadne pro jistotu pristavit polni kuchyni, sanitku a pro dodani vaznosti i pohrebak ....
Pripadne pro jistotu pristavit polni kuchyni, sanitku a pro dodani vaznosti i pohrebak ....A nepustit je na záchod. To by bylo zvoleno hned.
Bohužel, co se týče prezidentování, tak je jedno jestli jsi politicky aktivní (Klaus, teď i Bobšíková) či ne (Švejnar).
Jelikož je Jirka skvělý populista, tak věřím, že v případě všelidových voleb by vyhrál na celé čáře.
ps: nechtěl bych Jirkovi křivdit, v české politice jsou populisti snad všichni, ale když jemu to tak báječně jde a navíc ho nemám rád.
Ve třetí volbě ve třetím kole to v patové situaci, kterou Jirka vyvolal, to nakonec bude muset chudák na svá bedra vzít
Právě že ne, Jirka to neuspěchá.
Pěkně si to připraví, aby po zvolení mohl nastolit pěkně absolutní monarchii a říkat: "Já Jirka I., hlava pomazaná, dostanuvší se právě na hrad, tak pravím svému lidu..."
, ve skutečnosti však neintrikuje stylem ředitele restaurace 4. cenové skupiny. Navíc říká dost nepopulární věci i když ví, že za to nebude pochválen. Jirka I naopak říká na veřejnosti jen takové informace, které se líbí řadě lidí. Tak si vyberme, kdo je lepší
Taky jsem z toho byl zprvu v šoku, ale po přečtení Paroubkova ublíženého "Myslím, že pánové z komunistické strany si ze všech dělají legraci. Já jim blahopřeji tak, jako jim určitě poděkuje Václav Klaus za to, že umožnili jeho zvolení." mi to dokonce udělalo radost.
V naší zemi má prezident jakousi úlohu Boha (křesťani, muslimové a jiná verbež odpustí)Můžu si tohle prosím přidat do náhodných citátů na web se statistikama mýho localhostu?
Výrok je to nejenom zajímavý, ale i do značné míry pravdivý. V naší zemi totiž prezidenta ve skutečnosti bereme jako krále. A ve většině světových kultur je král skutečně bohem nebo jeho/jejich zástupcem.V naší zemi má prezident jakousi úlohu Boha (křesťani, muslimové a jiná verbež odpustí)Můžu si tohle prosím přidat do náhodných citátů na web se statistikama mýho localhostu?
), je neuvěřitelně legrační. Navíc je Švejnar spíš Američan než Čech, a to vrhá zejména na KSČM ještě podezřelejší světlo...
(On by Švejnar nebyl špatný, odpustil bych mu i ty obecné kecy o změně a záchraně světa, ale prostě je v Česku jen na návštěvě, takže smůla. Ať zkusí raději být prezidentem USA.)
Zeman to označil za impotenci levice, a já myslím, že má pravdu. Nicméně za pět roků bude podle mě na Hradě někdo zleva (můj tip), anebo někdo "univerzální", na kom se shnodnou všichni.
Ono to, že Švejnara brali komunisté a socdemáci, přestože je zcela vpravo (rovná daň, placené školství... -- všechno to, co ČSSD napadla nebo napadne u Ústavního souduSvejnar je proti rovne dani)
). Ještě před pár lety byl pro (četl jsem nějaký archivní rozhovor v MFD). (Pozn.: na to video jsem nekoukal.)
Bobo sice byla Klausovou poradkyní, ale taky ho kritizovala. A i kdyby mu chtěla pomoci, tak rozhodně ne způsobem, kterým by si sama uškodila.nemyslím si, že by si tím uškodila ...
Ono to, že Švejnara brali komunisté ...nevěřím, že ho komunisti chtěli vážně zvolit - myslím si, že je to od nich perfektně promyšlené divadélko; jako strana si vedou proklatě dobře, na to, v jaké jsou situaci ostatně viz další komentáře v diskusi
Ať zkusí raději být prezidentem USA.BTW to nepůjde. Prezidentem USA se může stát pouze osoba, která nabyla občanství USA narozením.
Klaus je sice konzervativec, ale porad pro komunisty mensi zlo, nez vzdelany ekonom s praxi ze zapadu a s chuti neco zmenit.Jestli má chuť něco změnit, tak prezidentská funkce není pro něj - prezident nic nemění, prezident schvaluje zákony, které jsou mu předloženy.
prezident nic nemění, prezident schvaluje zákony, které jsou mu předloženy.hehe
no nevim, ale mam pocit, ze tim se da zmenit dost. Pripoctete taky jmenovani ustavnich soudcu, poverovani sestavenim vlady atp. Proc myslite, ze je kvuli volbe prezidenta takovej kotel? ...protoze nic nemeni?
).
Já třeba Klause moc nemusím, nemusím ani Paroubka a tu jeho bandu. Ale stejně tak nemusím toho burana Topolánka (to, že chodí i při státních návštěvách se sakem zapnutým na jeden knoflík, který jen tak tak hrozí utržením, je jen poslední kapka, i kvůli které mi leze neskutečně na nervy) a jeho totalitně smýšlející kamarády z ODS (vesměs bývalé komunisty). O komančích se nemá ani cenu bavit. Chtějí nám jen ukázat, že si tu bez nich ani neutřem pr... Ani bych se nedivil, kdyby sem OSN chtěla poslat komisaře dohlížející na průběh voleb (už jen kvůli té veřejné volbě, bohužel tajná volba v tomto případě také není zárukou svobodných voleb).
Tak abych to zkrátil. Nevidím jinou možnost, než emigrovat. Bohužel nevím kam. Všude se mi to zdá stejné. Nějaké návrhy? Přemýšlel jsem o nějaké zemi na severu Evropy (Norsko, Švédsko, Finsko).
No, mně je pana prof.Švejnara líto. Myslím, že to pochopil až když tam v pátek celý den seděl. A myslím, že si také uvědomil, že zpět už couvnout nejde (jde, jenže co pak, že ).
To je trochu pozdě ne? To si měl uvědomit při TV přenosu setkání kandidátů na presidenta se senátory ČSSD. Přesněji řečeno předtím, když dostal seznam otázek a to včetně vypracovaných odpovědí (Paroubkem), které poslušně odpapouškoval.
Pripoctete taky jmenovani ustavnich soudcu, poverovani sestavenim vlady atp.No tím se toho nechá změnit opravdu hodně. Hlavně ty věci, které je opravdu potřeba změnit.
Ten přeseda, co má 101/41 je na tom nepochybně líp.Tak to samozřejmě je
(BTW otázkou ale zůstává, jak bychom na tom byli my, kdyby nějaká strana získala 100+41. Komančům kdysi stačilo 40%...)
Holt máme demokracii, takže prezident není autoritativní buldozer, což ale neznamená, že nedokáže nic ovlivnit. Jen to musí dělat trochu subtilněji. Např. to, že ODS prohrála v roce 1998 volby, je IMHO částečně Havlova zásluha. Prezident je stále autorita (ústavní i faktická) a jeho slovům je prakticky vždy dopřáno velké pozornosti. Například ty pomalé soudy - prezident si může předvolat premiéra nebo ministra spravedlnosti na kobereček (a následně uspořádat tiskovou konferenci o průběhu jednání), otravovat na vládě, kafrat v PS i v Senátu (kdy se mu zachce), z jeho přirozené autority vyplývá možnost konzultovat dané problémy i neformálně s politickými lídry apod. Pokud si vybere takové téma, které lidi očividně pálí, a pokud nebude prezentovat naprosto mimoňovské názory, může uspět. Permanentní veřejnou kritiku od prezidenta v posledním půlroce před volbami si většina rozumných politiků dvakrát rozmyslí (pokud existuje nějaký rozumný způsob, jak prezidentovi vyhovět). To je spíš taková drobná ukázka toho, že prezident by takovou věc mohl ovlivnit, otázkou je, jestli by tak činit měl (a do jaké míry).
A jsou i další věci - velká koalice - Klaus dělal všechno pro to, aby po volbách byla, a kdyby Topolánek (nebo asi spíš Dalík) nesplašil na poslední chvíli (kdovíjakým způsobem) Pohanku s Melčákem, tak jsme tu velkou koalici nejspíš měli. Díky Klausovi taky budeme mít euro o nějaký ten pátek později (protože mu euro moc nevoní), což ovlivnil jmenováním členů bankovní rady ČNB (to je v jeho výhradní pravomoci, premiér mu do toho nemá co kafrat). Velmi významně ovlivňuje i složení Ústavního soudu (což už tu někdo vzpomínal) - to může hodně ovlivnit to, jak bude ÚS v budoucnu rozhodovat. Asi není úplně bez zajímavosti, že Klaus o složení ÚS hodně bojoval (raději ponechal docela dlouhou dobu ÚS nekompletní, než by ustoupil Senátu); je věc jiná, že tohohle vlivu nakonec nedokázal pořádně využít a u ÚS prohrál, co se dalo. Možná taky není úplně bez zajímavosti, že v zájmu svého zvolení před pěti lety sliboval, že bude složení bankovní rady ČNB konzultovat s představiteli hlavních politických sil (což nedodržel), a také, že sliboval, že "bude prezidentem aktivním, nikoli aktivistickým" (ať každý posoudí sám splnění tohoto slibu). Myslím, že dobře věděl, proč slibuje právě tohle.
Takže prezident sice neovlivní zdaleka tolik, co 100+41, ale může vytvářet nějaké výchozí podmínky, které ve svém konečném důsledku mohou vést k nějakému cíli. Asi jako když nás v obchodě nemůže obchodník (fyzicky) přinutit, abychom něco nakoupili, ale může nám strkat zboží, které chce nejvíc prodat, do výše očí a opatřit je velkými žlutočervenými cedulemi (klidně i nepravdivými) "SLEVA 40%". Ono to docela funguje.
BTW otázkou ale zůstává, jak bychom na tom byli my, kdyby nějaká strana získala 100+41Jednou by možná nebylo špatné to zkusit. Aspoň by skončilo to desetileté bezvládí, kdy se všechny strany vymlouvají na to, že nemohly prosadit svůj volební program, protože jim v tom bránili koaliční partneři. Třeba v USA a Velké Británii to takhle funguje - strany jsou dvě a můžeš si vybrat.
Například ty pomalé soudy - prezident si může předvolat premiéra nebo ministra spravedlnosti na kobereček (a následně uspořádat tiskovou konferenci o průběhu jednání), otravovat na vládě, kafrat v PS i v Senátu (kdy se mu zachce), z jeho přirozené autority vyplývá možnost konzultovat dané problémy i neformálně s politickými lídry apod.Může, ale podle mě to k ničemu nebude - nakonec si ho přestanou všímat, když to bude přehánět.
Jednou by možná nebylo špatné to zkusit.Taky jsem spíš příznivcem většinového systému, ale když se rozhlédnu po naší politické scéně, mívám určité pochybnosti :-/ Ale v zásadě s vámi souhlasím, byla to opravdu poznámka "BTW".
nakonec si ho přestanou všímat, když to bude přehánětTo už záleží na jeho diplomatických schopnostech. A také na tom, jestli má na svojí straně veřejnost, jak už jsem psal.
. I Němci, kteří přešli hned v roce 2002, až teprve nyní se z toho vzpamatovávají. Říkali: euro - teuro (teuer = drahý). Nové ceny byly téměř stejné jako v markách, ale
kurz byl 1:1,95 ... co k tomu dodat. Myslím si, že 3 - 4 roky by byly pro nás ideální.
Myslím si, že 3 - 4 roky by byly pro nás ideální.Podrobnosti vám neposkytnu, ale AFAIK je přístupový proces nastaven takovým způsobem, že tři roky jsou absolutní minimum, ve kterém to vůbec jde stihnout. Takže pokud bychom chtěli za tři roky mít v peněžence euro, museli bychom podat oficiální žádost už dnes. Jinými slovy - z hlediska vašich představ je Klausova politika stran eura suboptimální
Díky Klausovi taky budeme mít euro o nějaký ten pátek později
Co to je za nový styl? Zdá se mi, že někdo (ptám se: kdo?) rozhodl, že to "tak" musí být a následně se to prostě protlačí - libovolně jak. Musíme mít Euro? Nemusíme. Prostě nemusíme. A zatím v podstatě všichni tlachají něco o tom, že posouvání termínu přijetí Eura je špatně (to jako musíme mít Euro hned??? ptám se: proč?) a pak se ukacuje prstem, kdo za to může (kdo má tu drzost být proti). Totéž radar. Kdosi prostě určil, že tu radar bude. Teď se jen musí najít způsob jak ho sem dostat. Euroústava taktéž. V nějaké zemi v referendu euroústavu zamítli. No což. Euroústava prostě bude, tak budeme ty referenda opakovat tak dlouho, dokud ti pitomci (občané) neřeknou ano.
Nejdemokratičtější by byly volby losem.Lepsi by byl papousek. Los by mohl hlasovaci listky poslintat, pripadne zcela sezrat. Navic je znama jejich zaliba v pojidani jisteho druhu houbicek s velmi zajimavymi ucinky ...
Jsem zvědavej, kdy někoho napadne uspořádat anketu o tom, která (polistopadová) volba prezidenta byla (prozatím) nejtrapnější :-/