Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Dneska si jako správné novomediální *** ukážeme, jak jednoduše udělat naprosto zbytečný (ale vypadá to fakt pěkně) word cloud s pomocí programu R project.
Co k tomu potřebujeme:
Jako první si pustíme R konzoli a nainstalujeme potřebné balíčky.
# instalace knihoven install.packages("Rfacebook") install.packages("tm") install.packages("wordcloud") # nacteni knihoven library(Rfacebook) library(tm) library(wordcloud)
Jakmile si seženeme facebook token, ze stránky https://developers.facebook.com/tools/explorer, můžeme se zvesela pustit do načítání dat z Facebooku pomocí R. Nám bude stačit načíst 300 komentářů z jakékoliv Facebook stránky. A trochu si je předpřipravíme.
# nacteni tokenu do promenne token <- "token_pro_graph_api" # nacteni prispevku stranky do promenne page <- getPage("biooo.cz", token=token, n=300) # vytvoreni korpusu, ktery bude obsahovat pouze sloupec se zpravami corpus <- Corpus(VectorSource(page$message)) # slova z korpusu zmenšíme, odstraníme interpunkci a čísla corpus <- tm_map(corpus, tolower) corpus <- tm_map(corpus, removePunctuation) corpus <- tm_map(corpus, removeNumbers)
V další fázi vytvoříme z předpřipraveného korpusu matici slov a spočteme jejich frekvenci.
ap.tdm <- TermDocumentMatrix(corpus) ap.m <- as.matrix(ap.tdm) ap.v <- sort(rowSums(ap.m), decreasing=TRUE) ap.d <- data.frame(word = names(ap.v), freq=ap.v)
Již se zdárně blížíme k cíli, teď si načteme do proměnné předpřipravenou paletu barev:
require(RColorBrewer) pal <- brewer.pal(8,"Dark2")
Nyní stačí již jen nastavit soubor výstupu a spustit samotné vytvoření word cloudu!
png("wordcloud.png",width=1024,height=1024) wordcloud(ap.d$word,ap.d$freq, scale=c(10,.2),min.freq=3,max.words=150, random.order=FALSE, rot.per=.15, colors=pal) dev.off()
TADÁ! Máme náš první word cloud.
Spousta věcí! Především:
Přece absolutně k ničemu! P.S. Hlavně to neukazujte markeťákům, nebo vám utrhají ruce!
Zdroj: https://gist.github.com/josefslerka/2344144
Tiskni
Sdílej: