Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Dneska si jako správné novomediální *** ukážeme, jak jednoduše udělat naprosto zbytečný (ale vypadá to fakt pěkně) word cloud s pomocí programu R project.
Co k tomu potřebujeme:
Jako první si pustíme R konzoli a nainstalujeme potřebné balíčky.
# instalace knihoven install.packages("Rfacebook") install.packages("tm") install.packages("wordcloud") # nacteni knihoven library(Rfacebook) library(tm) library(wordcloud)
Jakmile si seženeme facebook token, ze stránky https://developers.facebook.com/tools/explorer, můžeme se zvesela pustit do načítání dat z Facebooku pomocí R. Nám bude stačit načíst 300 komentářů z jakékoliv Facebook stránky. A trochu si je předpřipravíme.
# nacteni tokenu do promenne token <- "token_pro_graph_api" # nacteni prispevku stranky do promenne page <- getPage("biooo.cz", token=token, n=300) # vytvoreni korpusu, ktery bude obsahovat pouze sloupec se zpravami corpus <- Corpus(VectorSource(page$message)) # slova z korpusu zmenšíme, odstraníme interpunkci a čísla corpus <- tm_map(corpus, tolower) corpus <- tm_map(corpus, removePunctuation) corpus <- tm_map(corpus, removeNumbers)
V další fázi vytvoříme z předpřipraveného korpusu matici slov a spočteme jejich frekvenci.
ap.tdm <- TermDocumentMatrix(corpus) ap.m <- as.matrix(ap.tdm) ap.v <- sort(rowSums(ap.m), decreasing=TRUE) ap.d <- data.frame(word = names(ap.v), freq=ap.v)
Již se zdárně blížíme k cíli, teď si načteme do proměnné předpřipravenou paletu barev:
require(RColorBrewer) pal <- brewer.pal(8,"Dark2")
Nyní stačí již jen nastavit soubor výstupu a spustit samotné vytvoření word cloudu!
png("wordcloud.png",width=1024,height=1024) wordcloud(ap.d$word,ap.d$freq, scale=c(10,.2),min.freq=3,max.words=150, random.order=FALSE, rot.per=.15, colors=pal) dev.off()
TADÁ! Máme náš první word cloud.
Spousta věcí! Především:
Přece absolutně k ničemu! P.S. Hlavně to neukazujte markeťákům, nebo vám utrhají ruce!
Zdroj: https://gist.github.com/josefslerka/2344144
Tiskni
Sdílej: