DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Dneska si jako správné novomediální *** ukážeme, jak jednoduše udělat naprosto zbytečný (ale vypadá to fakt pěkně) word cloud s pomocí programu R project.
Co k tomu potřebujeme:
Jako první si pustíme R konzoli a nainstalujeme potřebné balíčky.
# instalace knihoven install.packages("Rfacebook") install.packages("tm") install.packages("wordcloud") # nacteni knihoven library(Rfacebook) library(tm) library(wordcloud)
Jakmile si seženeme facebook token, ze stránky https://developers.facebook.com/tools/explorer, můžeme se zvesela pustit do načítání dat z Facebooku pomocí R. Nám bude stačit načíst 300 komentářů z jakékoliv Facebook stránky. A trochu si je předpřipravíme.
# nacteni tokenu do promenne token <- "token_pro_graph_api" # nacteni prispevku stranky do promenne page <- getPage("biooo.cz", token=token, n=300) # vytvoreni korpusu, ktery bude obsahovat pouze sloupec se zpravami corpus <- Corpus(VectorSource(page$message)) # slova z korpusu zmenšíme, odstraníme interpunkci a čísla corpus <- tm_map(corpus, tolower) corpus <- tm_map(corpus, removePunctuation) corpus <- tm_map(corpus, removeNumbers)
V další fázi vytvoříme z předpřipraveného korpusu matici slov a spočteme jejich frekvenci.
ap.tdm <- TermDocumentMatrix(corpus) ap.m <- as.matrix(ap.tdm) ap.v <- sort(rowSums(ap.m), decreasing=TRUE) ap.d <- data.frame(word = names(ap.v), freq=ap.v)
Již se zdárně blížíme k cíli, teď si načteme do proměnné předpřipravenou paletu barev:
require(RColorBrewer) pal <- brewer.pal(8,"Dark2")
Nyní stačí již jen nastavit soubor výstupu a spustit samotné vytvoření word cloudu!
png("wordcloud.png",width=1024,height=1024) wordcloud(ap.d$word,ap.d$freq, scale=c(10,.2),min.freq=3,max.words=150, random.order=FALSE, rot.per=.15, colors=pal) dev.off()
TADÁ! Máme náš první word cloud.
Spousta věcí! Především:
Přece absolutně k ničemu! P.S. Hlavně to neukazujte markeťákům, nebo vám utrhají ruce!
Zdroj: https://gist.github.com/josefslerka/2344144
Tiskni
Sdílej: