Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Aneb zneužívání chudých studentů na špinavou práci. A ano, tento blog je o ODS.
Žil byl jednou jeden kongres. A ten kongres, milé děti, byl jedné malé parlamentní strany nad hrobem. Strana to byla stará a nemocná, sotva viděla a chápala, co se kolem ní děje. A ta strana se, milé děti, v posledních volbách pokusila v kampani použít ty soušl networks, protože v čekárně na návštěvě u doktora od místního digi hipstera slyšela, že je to teď in! Inu jala se strana najmout experty, kteří její členy naučily ty soušl média používat. A nebyly to jen tak ledajaká média děti, byl to Twíter! I vydala Strana manuál, jakže se má ten Twítr používat, a založila ho celičkému vedení! A jak to celé dopadlo? No to se dozvíte v tomhle old media blogu!
Nápad to určitě nebyl špatný, ODS to má s omladinou rozházené, většina mladých jsou komunisti a nebo volí Pankáče Karla, a tak to ODS vzala radikálně - postavila kampaň doslova a do písmene na hashtagu #volim_pravici, i když do začátku kampaně pravděpodobně většina jejich členů nevěděla, co to ten hashtag je. A jelikož se u nás na Stunome o ten Twitter taky trochu zajímame, v rámci Volebního kongresu ODS napadlo našeho šéfa Josefa Šlerku, že by bylo dobré tu kampaň pragmaticky ohodnotit. A jak líp ohodnotit kampaň, než trochou té statistiky.
A co jsme vlastně dělali? Inu ohodnocovali. Na vstupu jsme měli cca 3200 twítů, které jsme rozdělili cca po pěti stech a ty si rozdělili mezi sebou. Další otázka byla, co vlastně hodnotit. Po dlouhé debatě jsme se shodli na nejjednodušší variantě s nejlepším poměrem cena/výkon a dohodli jsme se, že budeme hodnotit twíty jako veskrze pozitivní, veskrze negativní, humoristické a ukradené jinou stranou.
A jak to tedy dopadlo:
pozitivní | 40 % |
---|---|
negativní | 15 % |
humor | 19 % |
jiná strana | 13 % |
Procenta jsou vždy z celku a jednotlivé množiny se většinou překrývají (tedy kromě pozitivní/negativní, ty jsou disjunktní).
Ze začátku kampaně to opravdu vypadalo, že to bude pro ODS velké fiasko. Objevovala se spousta karikatur, vtipů s Adolfem a spol. Pak se několik stran pokusilo hashtag ukradnout - z nich daleko největší úspěch měli Svobodní, daleko za nimi se krčí TOP09 a pár twítů od Pirátů. Co opravdu překvapilo, že celých 40 % jsou twíty veskrze pozitivní, to je podle mě opravdu velké číslo. Humor 19 % spíše překvapí tím jak málo je zastoupen - čekal jsem popravdě více. A negativních twítů jen 15 % to je přímo nádhera. Jako celek bych za sebe tedy kampaň hodnotil jako pozitivní jak pro ODS, tak pro český Twitter, o kterém ví zase o pár lidí víc. Na závěr ještě doplním, že data jsou to od začátku používání hashtagu po volební dny - nutno dodat, že se jej někteří snaží používat dodnes.
Na výsledek se můžete juknout v archivu ČT 24 tu. První vstup o Twitteru začíná kolem 38. minuty v čase 14:38.
Tiskni
Sdílej:
I vydala Strana manuál, jakže se má ten Twítr používat, a založila ho celičkému vedení! A jak to celé dopadlo?takhle
btw: co radeji zanalyzovat #volim_Kostnici