Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].
V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.
Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.
Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.
Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.
Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.
Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.
Vasudeva Kamath představil utilitu debvulns, alternativu k nativní utilitě debsecan, pro výpis zranitelností v Debianu. Navíc má především možnost výstupu ve strukturovaných formátech JSON a CSV. V plánu je exportér pro Prometheus.
Oficiální český státní eshop s elektronickými dálničními známkami nově najdete na edalnice.gov.cz. Doména gov.cz jasně potvrzuje, že jste na oficiálním státním webu [𝕏].
Byla vydána nová verze 4.8.0 interaktivního shellu fish (friendly interactive shell, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Take jste nuceni v praci pouzivat Windows a kdyz si chcete/potrebujete neco naskriptovat, tak jste bez nastroju typu grep, sed, sort a spol. jak bez prave ruky? Treba vam usnadni praci port GNU utilit na Windows. Nevyzaduje instalace ani konfiguraci, zabira minimum mista a nepouziva zanou emulacni vrstvu typu Cygwin.
Kazdemu GNU nastroji odpovida jeden .exe soubor a diky DOSovym rouram a presmerovani se z nich da slepit celkem plnohodnotna nahrazka toho, na co je clovek z UNIXu/Linuxu zvykly. Domovska stranka projektu je unxutils.sourceforge.net.
Par postrehu k divnostem DOSovych skriptu:
Escapovani uvozovek se provadi pomoci backslashe.
Escapovani procenta se provadi pomoci zdvojeni.
Retezce se uzaviraji do uvozovek.
Promenne pouzivaji procento misto dolaru z Bashe.
Ve for cyklu se procento zdvojuje a jmeno promenne pro iterator musi mit 1 znak (pry jak v ktere verzi DOSu).
Roura funguje bez problemu, jde propojit vic rour za sebou.
Presmerovani do souboru i append funguje take stejne jako v Bashi, stderr neexistuje.
DOS2UNIX se da napsat pomoci sed.exe "s/.$//".
Spojeni kazde dvojice radku do jednoho dvojradku pak sed.exe "N; s/\n//".
Viz. napr. SED Oneliners.
Reportovani nad daty (mezisoucty, maxima apod.) se da provest pomoci minidatabaze SQLite a importu/exportu ve formatu CVS. Domovska stranka je www.sqlite.org
Enjoy!
Tiskni
Sdílej:
cat schema.ddl|sed 's/^/\ /'Bez jakyhokoliv premysleni behem 5s vyreseno. Holt OOP shell neni nejlepsi na vsechno.
cat schema.ddl | % { echo " $_" }
A navíc učit se na každym systému všechno včetně scriptování a dokonce i programování od znova je fakt zábavička.
dir | less. O tom jsem vzdycky snil..
dir |more. ale less je less, co si budem povidat.
btw funguje ti v tom lessu diakritika a formatovani cisel? mam tu taky nejake gnutilitky, puvod neznamy. a z less.exe mi misto í leze <A1>, misto mezery oddelujici tisice mam <FF>...
ze bych upgradoval, jestli to v tech tvych jede spravne.
sqlite3 MyDB.db "SELECT * FROM Table1; SELECT * FROM Table2;", nebo sada prikazu v externim souboru - napr. sqlite3 -init MyScript.sql MyDB.db ".exit" (.exit je tam proto, ze se mi skript pod DOSem nechtel sam ukoncovat - mozna to jindy neni potreba. YMMV)
Bohuzel nejde predat vic metaprikazu jako jeden argument (napr. zaroven nastavit .width a .header), takze je potreba pouzit externi soubor. Pokud to jde a jen jsem tupej, pripiste sem navod, pls! B-)
Pro pocitani rozdilu mezi timestampy ve formatu je idealni pouzit funkci pro konverzi na UNIXovy cas v sekundach od roku 1970, napr. strftime("%s",Odchod) - strftime("%s",Prichod). Timestamp by mel byt ve formatu YYYY-MM-DD HH:MM:SS - podle dikusi na netu jsou s jinym formatem pry problemy...
source-highlightu tam stejně není