Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Nekolik zajimavych odkazu s tematikou sed (stream editor)...
Sed Homepage (rozcestnik odkazu)
Seder's grab bag (ukazky a tutorialy)
Sed oneliners (ukazky)
Pokud jste se sedem zacali, uz umite konstrukci s///
a pokukujete po zahadnych prikazech v manpage, doporucuju prikazy pro praci s hold space (prohozeni aktualniho pattern space s hold space, nacteni dalsiho radku, spojeni hold a pattern do jednoho radku, tisk pattern space az do prvniho newline apod.).
Dalsi krok pak je goto a if then goto (pokud pattern space splnuje regexp, pak goto na navesti apod.). Taky se hodi vedet, ze promenne \cislo
se muzou vyskytovat nejen v cilove casti prikazu s///
, ale i ve zdrojove (napr. 2 po sobe jdouci radky, ktere zacinaji stejnym stringem). Uvidite, co vsechno (a jaka zverstva) se se sedem da provadet...
Jelikoz sed nebosahuje mechanismus pro porovnavani a poradnou aritmetiku, je pomerne tezke v nem implementovat trideni. Zajimavy zpusob, jak tenhle nedostatek obejit, je vyhledavaci tabulka (lookup table). Pochopit, jak funguje, vyzaduje (aspon pro mne) podobny dusevni kotrmelec jako u rekurze a hashu, ale kdo ji nezna, treba ji oceni. B-)
Selection sort
Quicksort a Tree rewriting
Lookup tables a Counters
Happy sedding a pokud mate zajimave priklady/odkazy na dokumentaci, sem s nima!
Tiskni
Sdílej: