Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Velice casto probirane tema, ale zadny z navodu mi na Ubuntu 6.10 LTS nechodil na 100%. Me funkcni nastaveni ~/.mplayer/config
vypada takto:
vo=xv ao=alsa fs=yes subcp=cp1250 subfont-encoding=unicode subfont-text-scale=3 font=/usr/share/fonts/truetype/msttcorefonts/Arial.ttf stop-xscreensaver=1 vf=expand=0:-100:0:0
Je potreba nainstalovat balicky
mplayer
(multiverse),
msttcorefonts
(multiverse),
mozilla-mplayer
(multiverse)
a w32codecs
(non-free na PLF - viz.dale).
Fonty se pak nalezaji v /usr/share/fonts
, kodeky v /usr/lib/win32/
.
Kodeky je potreba stahnout z Penguin Liberation Front, tedy pridat do /etc/apt/sources.list
radek
deb http://packages.freecontrib.org/ubuntu/plf dapper free non-free
.
Jeste muze byt vhodne zkontrolovat obsah /etc/libao.conf
- mel by obsahovat radek default_driver=alsa09
, popr. upravit globalni konfiguraci mplayeru a jeho gui v /etc/mplayer/{mplayer.conf|gui.conf}
Spusteni mplayeru: mplayer -fs -sub FILE.sub FILE.avi
Klavesove zkratky: <, >, q, /, *, [, ], f, SPACE.
Tiskni
Sdílej:
> cat .mplayer/ arial.ttf gui.history mplayer.tar tahoma.ttf config gui.pl registry trebucbd.ttf gui.conf gui.url tahomabd.ttf > cat .mplayer/config # Write your default config options here! subcp=cp1250 font=/home/dum8d0g/.mplayer/trebucbd.ttf > apt-cache search w32codecs w32codecs - win32 binary codecsA to je celé pánové.