Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Velice casto probirane tema, ale zadny z navodu mi na Ubuntu 6.10 LTS nechodil na 100%. Me funkcni nastaveni ~/.mplayer/config
vypada takto:
vo=xv ao=alsa fs=yes subcp=cp1250 subfont-encoding=unicode subfont-text-scale=3 font=/usr/share/fonts/truetype/msttcorefonts/Arial.ttf stop-xscreensaver=1 vf=expand=0:-100:0:0
Je potreba nainstalovat balicky
mplayer
(multiverse),
msttcorefonts
(multiverse),
mozilla-mplayer
(multiverse)
a w32codecs
(non-free na PLF - viz.dale).
Fonty se pak nalezaji v /usr/share/fonts
, kodeky v /usr/lib/win32/
.
Kodeky je potreba stahnout z Penguin Liberation Front, tedy pridat do /etc/apt/sources.list
radek
deb http://packages.freecontrib.org/ubuntu/plf dapper free non-free
.
Jeste muze byt vhodne zkontrolovat obsah /etc/libao.conf
- mel by obsahovat radek default_driver=alsa09
, popr. upravit globalni konfiguraci mplayeru a jeho gui v /etc/mplayer/{mplayer.conf|gui.conf}
Spusteni mplayeru: mplayer -fs -sub FILE.sub FILE.avi
Klavesove zkratky: <, >, q, /, *, [, ], f, SPACE.
Tiskni
Sdílej:
> cat .mplayer/ arial.ttf gui.history mplayer.tar tahoma.ttf config gui.pl registry trebucbd.ttf gui.conf gui.url tahomabd.ttf > cat .mplayer/config # Write your default config options here! subcp=cp1250 font=/home/dum8d0g/.mplayer/trebucbd.ttf > apt-cache search w32codecs w32codecs - win32 binary codecsA to je celé pánové.