Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Přemýšlíte, jak začít prázdniny? Už v úterý 1. července se bude konat Virtuální Bastlírna, tedy online setkání bastlířů, techniků, vědců i akademiků, kde se ve volné diskuzi probírají novinky ze světa techniky, ale i jiných zajímavých témat.
Za poslední měsíc jsme byli svědky plamenů několika raket. Zatímco malá raketa od Hondy se úspěšně vznesla a opět přistála, raketa od SpaceX se rozhodla letět všemi směry najednou. Díkybohu méně … více »Úplně nerozumim tomu východisku. To neexistuje nějaký parser protobufů pro C++ bez abseilu?
AFAIK existují i nějaké alternativní knihovny na protobufy, ale budou mít podobnou sadu problémů (snad kromě prolezlosti abseilem). Bude potřeba nějaký "kompilátor" proto souborů a 3rd party knihovna v runtime. Když už to člověk řeší, tak tentokrát už rovnou pořádně. Pokud se za cenu ~350 řádků kódu můžu obojího zbavit (navíc s benefitem vyššího výkonu), tak to rád udělám.
A k čemu vlastně vůbec potřebuješ v tom pluginu protobuf?
MVT je formát navržený hipsterskými diletanty, takže jednotlivé dlaždice jsou tak přímo specifikovány/zakódovány. Mezi "lidmi od JavaScriptu" je to celkem rozšířený myšlenkový pochod, že souborový formát je prostě soubor s protobufy. Ten formát má ale i mnohé další problémy, které by vydaly na samostatný flame. Největší diletantství například je, že v každé dlaždici chybí jeden jediný byte se zoomem a s MVT se tak nedá pracovat jako s běžnými rastrovými/vektorovými obrázky a vytvářet pro něj standardní obrázkové pluginy jako existují pro PNG, JPEG či SVG...
Pokud se za cenu ~350 řádků kódu můžu obojího zbavit (navíc s benefitem vyššího výkonu), tak to rád udělám.Ok. Jenom mě to zajímalo. Je pravda že v práci na to taky máme vlastní parser co generuje přesně to, co potřebujeme...
MVT je formát navržený hipsterskými diletanty, takže jednotlivé dlaždice jsou tak přímo specifikovány/zakódovány. Mezi "lidmi od JavaScriptu" je to celkem rozšířený myšlenkový pochod, že souborový formát je prostě soubor s protobufy.To mi nepřijde zas až tak hrozný. Určitě lepší než další random binární formát, který si někdo vycucá z prstu komplet... Stížnost na chybějící zoom level chápu.
To mi nepřijde zas až tak hrozný. Určitě lepší než další random binární formát, který si někdo vycucá z prstu komplet...
Mě na tom, kromě pár technických věcí, vadí především to, že tím člověku vnutí i celý ten šílený Googlí ekosystém. Nebo přesněji skoro vnutí, protože jak se ukazuje a je o tom i ten blog, jde to i bez Googlu. Ale když o tom tak přemýšlím, tak máš pravdu, že může být ještě mnohem hůř. Když MVT člověk srovná třeba s S57(ENC) mapama s jejich ISO 8211 je MVT ještě zlatý. O Garminu s jeho IMG ani nemluvě, to už je vyloženě mimo jakoukoliv stupnici zvrácenosti - to není formát ale exponenciální stavový prostor speciálních případů...
To je z bláta do louže. Jak už jsem psal výše, stále to znamená nutnost nějakého "kompilátoru" proto souborů a závislost na externí knihovně. Sice ne rakovinným abseilem prolezlé, ale zase poměrně obskurní.
A tím, že něco používá GARMIN, tím bych radši vůbec neargumentoval, to je spíš vyloženě varování. Ta firma je nekvaliním SW vysloveně vyhlášená čemuž se vůbec nedivím, protože když tam do vývoje pustí lidi, co jsou v jednom souborovém "formátu" schopni vymyslet asi tak 25 různých způsobů jak zakódovat integer do 1-4 bytů, tak z toho nakonec nic jiného než katastrofa vypadnout nemůže...
Tiskni
Sdílej: