Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Úplně nerozumim tomu východisku. To neexistuje nějaký parser protobufů pro C++ bez abseilu?
AFAIK existují i nějaké alternativní knihovny na protobufy, ale budou mít podobnou sadu problémů (snad kromě prolezlosti abseilem). Bude potřeba nějaký "kompilátor" proto souborů a 3rd party knihovna v runtime. Když už to člověk řeší, tak tentokrát už rovnou pořádně. Pokud se za cenu ~350 řádků kódu můžu obojího zbavit (navíc s benefitem vyššího výkonu), tak to rád udělám.
A k čemu vlastně vůbec potřebuješ v tom pluginu protobuf?
MVT je formát navržený hipsterskými diletanty, takže jednotlivé dlaždice jsou tak přímo specifikovány/zakódovány. Mezi "lidmi od JavaScriptu" je to celkem rozšířený myšlenkový pochod, že souborový formát je prostě soubor s protobufy. Ten formát má ale i mnohé další problémy, které by vydaly na samostatný flame. Největší diletantství například je, že v každé dlaždici chybí jeden jediný byte se zoomem a s MVT se tak nedá pracovat jako s běžnými rastrovými/vektorovými obrázky a vytvářet pro něj standardní obrázkové pluginy jako existují pro PNG, JPEG či SVG...
Pokud se za cenu ~350 řádků kódu můžu obojího zbavit (navíc s benefitem vyššího výkonu), tak to rád udělám.Ok. Jenom mě to zajímalo. Je pravda že v práci na to taky máme vlastní parser co generuje přesně to, co potřebujeme...
MVT je formát navržený hipsterskými diletanty, takže jednotlivé dlaždice jsou tak přímo specifikovány/zakódovány. Mezi "lidmi od JavaScriptu" je to celkem rozšířený myšlenkový pochod, že souborový formát je prostě soubor s protobufy.To mi nepřijde zas až tak hrozný. Určitě lepší než další random binární formát, který si někdo vycucá z prstu komplet... Stížnost na chybějící zoom level chápu.
To mi nepřijde zas až tak hrozný. Určitě lepší než další random binární formát, který si někdo vycucá z prstu komplet...
Mě na tom, kromě pár technických věcí, vadí především to, že tím člověku vnutí i celý ten šílený Googlí ekosystém. Nebo přesněji skoro vnutí, protože jak se ukazuje a je o tom i ten blog, jde to i bez Googlu. Ale když o tom tak přemýšlím, tak máš pravdu, že může být ještě mnohem hůř. Když MVT člověk srovná třeba s S57(ENC) mapama s jejich ISO 8211 je MVT ještě zlatý. O Garminu s jeho IMG ani nemluvě, to už je vyloženě mimo jakoukoliv stupnici zvrácenosti - to není formát ale exponenciální stavový prostor speciálních případů...
To je z bláta do louže. Jak už jsem psal výše, stále to znamená nutnost nějakého "kompilátoru" proto souborů a závislost na externí knihovně. Sice ne rakovinným abseilem prolezlé, ale zase poměrně obskurní.
A tím, že něco používá GARMIN, tím bych radši vůbec neargumentoval, to je spíš vyloženě varování. Ta firma je nekvaliním SW vysloveně vyhlášená čemuž se vůbec nedivím, protože když tam do vývoje pustí lidi, co jsou v jednom souborovém "formátu" schopni vymyslet asi tak 25 různých způsobů jak zakódovat integer do 1-4 bytů, tak z toho nakonec nic jiného než katastrofa vypadnout nemůže...
Tiskni
Sdílej: