Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
nicmene, ja bych autorum TCP/IP moc zazle nemel, ze pouzili 32 bitovy rozsah... kdo tehdy mohl tusit, ze na svete bude tolik pocitacu a dokonce propojenych... kdo pred 15 lety tusil, ze kazdy druhy dnes bude mit mobilni telefon vykonem pomalu sravnatelnym s tehdejsimi pocitaci...A kdo před několika desítkami let tušil, že na světě bude jednou šest nebo sedm giga lidí...
btw. neda mne to nepripomenout vyrok, pripisovanym T.J.Watsonovi (rediteli IBM), ktery ve ctyricatych letech udajne pronesl: "I think there is a world market for about five computers." ...a pro zasitovani tolika pocitacu tech 32 bitu urcite staci. ;-]Tohle je citováno i v tom videu od Red Haťáků (Truth Happens).
A kdo před několika desítkami let tušil, že na světě bude jednou šest nebo sedm giga lidí...
V sedmdesátých letech minulého století se dokonce předpokládalo (přinejmenším Paul Ehrlich a pár podobných), že touhle dobou nás bude tak dvojnásobek toho tvého čísla.
kdo pred 15 lety tusil, ze kazdy druhy dnes bude mit mobilni telefon vykonem pomalu sravnatelnym s tehdejsimi pocitaci...Leda tak nějakými superpočítači. Kolem roku 1993 byl vrcholem multimediálního stroje počítač 386SX na 33MHz a 4MB RAM, případně nějaká Amiga, zatímco dneska má průměrný smartphone minimálně něco jako 200Mhz ARM a 32MB RAM. To to letí, co?
a tiše doufám, že si za dalších 25 let o IPv4 budem vyprávět se stejnou slzou v oku, jako dnes o dobách, kdy opravdoví programátoři "psali" operační systémy na čelních panelech mainfraimů...Něco jako vzpomíname na časy, jak jsme stahovali péčko přes 56kB modem...
Tiskni
Sdílej: