Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
nicmene, ja bych autorum TCP/IP moc zazle nemel, ze pouzili 32 bitovy rozsah... kdo tehdy mohl tusit, ze na svete bude tolik pocitacu a dokonce propojenych... kdo pred 15 lety tusil, ze kazdy druhy dnes bude mit mobilni telefon vykonem pomalu sravnatelnym s tehdejsimi pocitaci...A kdo před několika desítkami let tušil, že na světě bude jednou šest nebo sedm giga lidí...
btw. neda mne to nepripomenout vyrok, pripisovanym T.J.Watsonovi (rediteli IBM), ktery ve ctyricatych letech udajne pronesl: "I think there is a world market for about five computers." ...a pro zasitovani tolika pocitacu tech 32 bitu urcite staci. ;-]Tohle je citováno i v tom videu od Red Haťáků (Truth Happens).
A kdo před několika desítkami let tušil, že na světě bude jednou šest nebo sedm giga lidí...
V sedmdesátých letech minulého století se dokonce předpokládalo (přinejmenším Paul Ehrlich a pár podobných), že touhle dobou nás bude tak dvojnásobek toho tvého čísla.
kdo pred 15 lety tusil, ze kazdy druhy dnes bude mit mobilni telefon vykonem pomalu sravnatelnym s tehdejsimi pocitaci...Leda tak nějakými superpočítači. Kolem roku 1993 byl vrcholem multimediálního stroje počítač 386SX na 33MHz a 4MB RAM, případně nějaká Amiga, zatímco dneska má průměrný smartphone minimálně něco jako 200Mhz ARM a 32MB RAM. To to letí, co?
a tiše doufám, že si za dalších 25 let o IPv4 budem vyprávět se stejnou slzou v oku, jako dnes o dobách, kdy opravdoví programátoři "psali" operační systémy na čelních panelech mainfraimů...Něco jako vzpomíname na časy, jak jsme stahovali péčko přes 56kB modem...
Tiskni
Sdílej: