Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Samozřejmě, že vim, že Solaris "česky" umí, ale o tom to neni. Je to o tom, že když si někde zařídim "sponzorstvim" reklamu, měl bych si taky zajistit, aby to celý nebylo lidem k smíchu a mě na škodu...
cesky lze psat i cist v Solarisu bez omezeniMožná to není psáno ze Solarisu, ale toto tvrzení vypadá vskutku důvěryhodně
Přitom právě pracovní stanice se Solarisem jsou tím vybavením, se kterým se studenti setkají nejčastěji.No nevím, vystudoval jsem FEL, teď tam jsem jako PhD student a za celou dobu jsem žádnou pracovní stanici se Solarisem nepotkal. Možná to bude tím, že jsem studoval (a studuji) Kybernetiku a ne výpočetku...
Nebylo to myšleno tak, že by Solaris byl nejčastější OS na FELu, ale že je to nejčastější kousek od Sunu, se kterym se studenti na výpočetce setkají, viz níže.
Jinak k ostatním reakcím - nejde o to, že bych byl zoufalej z toho, že školní Solaris neumí česky (alespoň si mám s čím hrát ), ale o to, že vzhledem k úrovni ostatního vybavení od Sunu na škole působí jejich novej "Usability lab" stejně věrohodně, jako kdyby Standa Gross vystupoval v reklamě na bankovní úvěr...
...o urovni vybaveni jak HW ci SW jste se nikde nezminil...
Aha, takže o CDE tady asi psal někdo jinej...
...Cim vice si studenti vyzkousi, tim lepe...
Ano, čím více si toho studenti vyzkouší tím lépe. Jenomže bohužel pro Sun je jejich zkušenost se solarisem typu "nikdy více!" (a teď zdaleka nemluvim jenom o sobě). Ale pravda, i špatná zkušenost je zkušenost.
Tiskni
Sdílej: