Na čem aktuálně pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za listopad (YouTube).
Byla vydána nová verze 14.2 svobodného unixového operačního systému FreeBSD. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová stabilní verze 24.11 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Vicuña. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Neziskové průmyslové konsorcium Khronos Group vydalo verzi 1.4 specifikace Vulkan (Wikipedie), tj. standardu specifikujícího multiplatformní výpočetní a grafické API pro přístup k GPU. Vývojáři open source 3D knihovny Mesa už pracují na podpoře (Nvidia NVK, Radeon RADV, Apple Honeykrisp, …).
Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2412.
Zajímáte se o techniku, ale nemáte ve svém okolí s kým si o ní pokecat? Pak doražte 3. 12. na strahováckou Virtuální Bastlírnu, kde si můžete neformálně online popovídat s ostatními makery, hackery, hardwaráři, softwaráři, ale třeba i vědci a vysokoškolskými učiteli. Samozřejmě pro případy, kdyby řeč stála, mají bastlíři nachystaná i aktuální témata k nastartování diskuze. Jaká to jsou pro prosinec?
… více »Intel mění vedení. Pat Gelsinger skončil jako CEO.
V souvislosti s nárůstem falešných webových stránek, které se vydávají za oficiální webové stránky Portálu občana, Portálu identity občana nebo Portálu veřejné správy, se Digitální a informační agentura (DIA) rozhodla urychlit přechod Národní identitní autority na jednotnou státní doménu gov.cz a identitaobcana.cz tak přešla na identita.gov.cz [tisková zpráva].
Byla vydána verze 0.5.18 open source správce počítačových her na Linuxu Lutris (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
I letos vychází řada ajťáckých adventních kalendářů. Programátoři se mohou potrápit při řešení úloh z kalendáře Advent of Code 2024. Pro programátory v Perlu je určen Perl Advent Calendar 2024. Pro programátory v TypeScriptu Advent of TypeScript. Pro zájemce o kybernetickou bezpečnost je určen Advent of Cyber 2024…
RTFM - Read Tumič's FlaMes!
A komu tím prospějete, co? Druhé straně?! Aneb Zhruba tak nějak by se daly shrnout mé pocity z akce "přechod na MSVC 2015" u Windows buildů GPXSee.
Vše začalo tím, že už mě začal unavovat bug v MSVC 2010, které jsem do té doby používal. Při překladu s "-O2" vytváři MSVC 2010 grafické artefakty ve widgetu grafu a tak po každém běhu qmake musela následovat úprava vygenerovaného Makefile, nehledě na ne zcela optimální výsledek při kompilaci s "-O1" (což je v podání MSVC optimalizace nikoliv na rychlost běhu, ale na velikost binárky). A když už měnit překladač, tak za to nejnovější, co existuje, to dá přece rozum. Nebo ne?
Pro ty co nikdy neměli tu čest s vývojem pro Windows je to asi překvapení, ale v "holém" systému není (nebyl) žádný ekvivalent libc natož libstdc++, vše se musí dotáhnout s aplikací ať už ve formě jednotlivých knihoven přiložených k aplikaci ("hnusné" ale funkční a efektivní řešení), nebo jako tzv. "VS redistributables", které tyto knihovny, vždy pro jednotlivou verzi MSVC, nainstalují globálně do systému.
Důvod, proč preferovat nehezké řešení s "vykuchanejma" knihovnama a ne systémové "redistributables" je ten, že "redistributables" mají ~13 MB, zatímco potřebné C/C++ knihovny jen lehce přes 1 MB. Pokuď tedy chcete distribuovat jakoukoliv malou aplikaci, může to klidně znamenat zvětšit její instalátor o řád! A i v případě běžné Qt aplikace, kde Qt knihovny zaberou ~6 MB je to nárůst na víc jak dvojnásobek.
S příchodem MSVC 2015 se Microsoft pokusil stávající stav vylepšit a fakticky přejít na Linux-like systém, kde je libc vždy součástí systému. Bohužel to s čím přišel je typické Microsoft řešení, které funguje jenom napůl a jenom občas. Nové systémy totiž běhové prostředí (již neverzované podle MSVC) obsahují, ty starší ale obecně nikoliv. Například na Windows 7 záleží na tom, je-li nainstalován update KB2999226, který je označen ale pouze jako volitelný a tak ho půlka instalací Windows 7 nemá. Navíc jde pouze o ekvivalent libc, libstdc++ (msvcpXXX.dll) je stále v režii VS..
Snad proto, že Microsoft tušil, že s takovým polo-řešením spoustu lidí neodradí od toho, přibalovat lokální C/C++ runtime spolu s aplikací, tuto možnost raději zcela zatrhl. Po vlně kritiky (znemožňuje to totiž vyrobit aplikace, které nevyžadují pro instalaci elevaci) to snad zase s prvním service packem VS 2015 umožnil, mě se ale nicméně ty knihovny separovat nepodařilo. Nebo přesněji podařilo, ale (minimálně) na Windows XP z nějakého záhadného důvodu neprojde DllMain() u api-ms-win-core-* knihoven.
Nezbylo tedy než kapitulovat a přibalit "redistributables". Součásně pak přejít u GPXSee na "globální" instalaci do "Program files". Jak to vše v instalátoru (v mém případě NSIS) správně udělat by vydalo na samostatný článek, ale jak se říká: "zdrojový kód lepší než tisíc slov".
Pokud nejste Linus a nemůžete si tak dovolit psát programy podle hesla "Testing"? What's that? If it compiles, it is good; if it boots up, it is perfect.", budete se pravděpodobně snažit nový instalátor nějak otestovat. Vyzkoušet všechny systémy od Windows XP po Windows 10 už dneska v době virtuálů není nereálné, jenže kde je vzít a nekrást? A co takhle třeba přímo u Microsoftu? Jo, časy se mění...
Tiskni Sdílej:
Je to suverénně nejpoužívanější desktop OS. Můžu s tím nesouhlasit, můžu proti tomu protestovat, ale to je asi tak všechno co s tím můžu dělat.
A mezi náma - ono vyrobit RPM/DEB balíčky je úplně stejná pakárna...
kdyžto Deb je snad potřeba nejdřív vygenerovat a pak do toho vepisovat.... a nebo jsem možná vůbec nepochopil co je míněno. Možná se jedná o ten soubor s metadaty? To mi ale nedává smysl, protože je to přesně naopak - rpm specfile je obludný soubor do kterého se musí vyplnit spoustu různých věciček, zatímco pro deb balík mi stačí jediný soubor s dvojicemi klíč:hodnota
Package: blablaplus Version: 9.0.2 Maintainer: Kamil Podlesak <bla@bla.bla> Depends: java8-jdk | java8-sdk, python, debconf (>= 0.5) | debconf-2.0, adduser (>= 3.48), dpkg (>= 1.8.3) Description: bla bla bla
__arch_install_post
a __os_install_post
, schované někde hluboko v útrobách mailing listů.... ale pořád nemůžu pochopit proč to není normálně zdokumentované.
%define __jar_repack %{nil} %define __arch_install_post %{nil} %define __os_install_post %{___build_post} %define _binaries_in_noarch_packages_terminate_build 0Třeba se to bude někomu hodit
Je to suverénně nejpoužívanější desktop OS.Strašně zvláštní formulizace...
?! A ten link si zkoušel? Jsou to normální virtuály pro Virtualbox. Od Windows XP po Windows 10 volně k použití pro nekomerční účely. Jediný omezení je, že fungujou pouze 90 dní, ale sám Microsoft radí, že si máš udělat snapshoty.
Doinstalovat tam Visual Studio jde jako do normální instalace Windows. Hlavní přínos těch virtuálů vidím ale právě v možnosti vyzkoušet výsledný produkt na celém spektru verzí Windows. Pro vývoj bych tak nějak očekával že člověk ty Windows stejně bude mít. Kor když koupit bez nich dneska počítač není zrovna běžný.
Jó kdyby takhle poskytl Apple OS X to by byla jiná, tam už si dovedu představit, že kupovat si kvůli kompilaci (Qt) programu nový počítač se asi moc lidem nechce... Jenomže takhle Apple money machine nefunguje
Doinstalovat tam Visual Studio jde jako do normální instalace Windows.Tak pokud je Visual Studio volně ke stažení a užívání, tak proč ne. I když pak úplně nechápu, proč ho rovnou nedají k dispozici ve formě virtuálky.
Kor když koupit bez nich dneska počítač není zrovna běžný.Pro mě teda není spíše běžné kupovat počítač s Windows.
Jó kdyby takhle poskytl Apple OS X to by byla jiná, tam už si dovedu představit, že kupovat si kvůli kompilaci (Qt) programu nový počítač se asi moc lidem nechce...Mně se nechce kupovat dedikovaný počítač ani kvůli pár nekomerčním experimentům na Windows.
Tak pokud je Visual Studio volně ke stažení a užívání, tak proč ne.
Volně k dispozici (a to IMHO i pro komerční využití) je nejenom kompilátor, ale i velé Visual Studio v Express edici.
I když pak úplně nechápu, proč ho rovnou nedají k dispozici ve formě virtuálky.
Měl jsem dojem, že taky děláš v korporaci, takže víš, že pokládat si otázky proč korporace něco dělá/nedělá je zcela zbytečné...
Mně se nechce kupovat dedikovaný počítač ani kvůli pár nekomerčním experimentům na Windows.
Na Windows dedikovaný HW nepotřebuješ, na OS X ano - virtualizovat OS X na PC je dle Applu nelegální.
Visual Studio v Express edici.Tak to asi někdy zkusím. Ale kdyby tohle někdo dával za rozumnou cenu v cloudu, kdy bych platil jen za dobu, kdy to skutečně běží, asi bych neváhal a ušetřil bych si práci.
Měl jsem dojem, že taky děláš v korporaci, takže víš, že pokládat si otázky proč korporace něco dělá/nedělá je zcela zbytečné...Nevím. Co dělá můj zaměstnavatel řeším jen to té míry, do které se to týká mojí práce.
Na Windows dedikovaný HW nepotřebuješNepotřebuju, ale zdálo se mi, že říkáš, že bych ho mít měl.
na OS X ano - virtualizovat OS X na PC je dle Applu nelegální.Jenom na osobním počítači? Jinak je to ok?
Protože je to další (zbytečná) závislost. QMake je pro build zcela vyhovující a NSIS bych potřeboval tak jako tak, tak proč do toho tahat ještě další mezivrstvu?
Co se týče možnosti použít CMake/Cpack na všechny platformy, tak pro Linux se člověk stejně nevyhne nastudování různejch proměnnejch, který jsou v zásadě ekvivalentem DEB/RPM konfiguráků, takže nějaká úspora je zanedbatelná. Navíc si nejsem jistej, jestli třeba OBS, který používám CPack podporuje. No a na OS X je výroba DMG triviální a hlavní "blocker" je stejně nutnost mít k dispozici Maca...