Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
RTFM - Read Tumič's FlaMes!
A komu tím prospějete, co? Druhé straně?! Aneb Zhruba tak nějak by se daly shrnout mé pocity z akce "přechod na MSVC 2015" u Windows buildů GPXSee.
Vše začalo tím, že už mě začal unavovat bug v MSVC 2010, které jsem do té doby používal. Při překladu s "-O2" vytváři MSVC 2010 grafické artefakty ve widgetu grafu a tak po každém běhu qmake musela následovat úprava vygenerovaného Makefile, nehledě na ne zcela optimální výsledek při kompilaci s "-O1" (což je v podání MSVC optimalizace nikoliv na rychlost běhu, ale na velikost binárky). A když už měnit překladač, tak za to nejnovější, co existuje, to dá přece rozum. Nebo ne?
Pro ty co nikdy neměli tu čest s vývojem pro Windows je to asi překvapení, ale v "holém" systému není (nebyl) žádný ekvivalent libc natož libstdc++, vše se musí dotáhnout s aplikací ať už ve formě jednotlivých knihoven přiložených k aplikaci ("hnusné" ale funkční a efektivní řešení), nebo jako tzv. "VS redistributables", které tyto knihovny, vždy pro jednotlivou verzi MSVC, nainstalují globálně do systému.
Důvod, proč preferovat nehezké řešení s "vykuchanejma" knihovnama a ne systémové "redistributables" je ten, že "redistributables" mají ~13 MB, zatímco potřebné C/C++ knihovny jen lehce přes 1 MB. Pokuď tedy chcete distribuovat jakoukoliv malou aplikaci, může to klidně znamenat zvětšit její instalátor o řád! A i v případě běžné Qt aplikace, kde Qt knihovny zaberou ~6 MB je to nárůst na víc jak dvojnásobek.
S příchodem MSVC 2015 se Microsoft pokusil stávající stav vylepšit a fakticky přejít na Linux-like systém, kde je libc vždy součástí systému. Bohužel to s čím přišel je typické Microsoft řešení, které funguje jenom napůl a jenom občas. Nové systémy totiž běhové prostředí (již neverzované podle MSVC) obsahují, ty starší ale obecně nikoliv. Například na Windows 7 záleží na tom, je-li nainstalován update KB2999226, který je označen ale pouze jako volitelný a tak ho půlka instalací Windows 7 nemá. Navíc jde pouze o ekvivalent libc, libstdc++ (msvcpXXX.dll) je stále v režii VS..
Snad proto, že Microsoft tušil, že s takovým polo-řešením spoustu lidí neodradí od toho, přibalovat lokální C/C++ runtime spolu s aplikací, tuto možnost raději zcela zatrhl. Po vlně kritiky (znemožňuje to totiž vyrobit aplikace, které nevyžadují pro instalaci elevaci) to snad zase s prvním service packem VS 2015 umožnil, mě se ale nicméně ty knihovny separovat nepodařilo. Nebo přesněji podařilo, ale (minimálně) na Windows XP z nějakého záhadného důvodu neprojde DllMain() u api-ms-win-core-* knihoven.
Nezbylo tedy než kapitulovat a přibalit "redistributables". Součásně pak přejít u GPXSee na "globální" instalaci do "Program files". Jak to vše v instalátoru (v mém případě NSIS) správně udělat by vydalo na samostatný článek, ale jak se říká: "zdrojový kód lepší než tisíc slov".
Pokud nejste Linus a nemůžete si tak dovolit psát programy podle hesla "Testing"? What's that? If it compiles, it is good; if it boots up, it is perfect.", budete se pravděpodobně snažit nový instalátor nějak otestovat. Vyzkoušet všechny systémy od Windows XP po Windows 10 už dneska v době virtuálů není nereálné, jenže kde je vzít a nekrást? A co takhle třeba přímo u Microsoftu? Jo, časy se mění...
Tiskni
Sdílej:
Je to suverénně nejpoužívanější desktop OS. Můžu s tím nesouhlasit, můžu proti tomu protestovat, ale to je asi tak všechno co s tím můžu dělat.
A mezi náma - ono vyrobit RPM/DEB balíčky je úplně stejná pakárna...
kdyžto Deb je snad potřeba nejdřív vygenerovat a pak do toho vepisovat.... a nebo jsem možná vůbec nepochopil co je míněno. Možná se jedná o ten soubor s metadaty? To mi ale nedává smysl, protože je to přesně naopak - rpm specfile je obludný soubor do kterého se musí vyplnit spoustu různých věciček, zatímco pro deb balík mi stačí jediný soubor s dvojicemi klíč:hodnota
Package: blablaplus Version: 9.0.2 Maintainer: Kamil Podlesak <bla@bla.bla> Depends: java8-jdk | java8-sdk, python, debconf (>= 0.5) | debconf-2.0, adduser (>= 3.48), dpkg (>= 1.8.3) Description: bla bla bla
__arch_install_post
a __os_install_post
, schované někde hluboko v útrobách mailing listů.... ale pořád nemůžu pochopit proč to není normálně zdokumentované.
%define __jar_repack %{nil} %define __arch_install_post %{nil} %define __os_install_post %{___build_post} %define _binaries_in_noarch_packages_terminate_build 0Třeba se to bude někomu hodit
Je to suverénně nejpoužívanější desktop OS.Strašně zvláštní formulizace...
?! A ten link si zkoušel? Jsou to normální virtuály pro Virtualbox. Od Windows XP po Windows 10 volně k použití pro nekomerční účely. Jediný omezení je, že fungujou pouze 90 dní, ale sám Microsoft radí, že si máš udělat snapshoty.
Doinstalovat tam Visual Studio jde jako do normální instalace Windows. Hlavní přínos těch virtuálů vidím ale právě v možnosti vyzkoušet výsledný produkt na celém spektru verzí Windows. Pro vývoj bych tak nějak očekával že člověk ty Windows stejně bude mít. Kor když koupit bez nich dneska počítač není zrovna běžný.
Jó kdyby takhle poskytl Apple OS X to by byla jiná, tam už si dovedu představit, že kupovat si kvůli kompilaci (Qt) programu nový počítač se asi moc lidem nechce... Jenomže takhle Apple money machine nefunguje
Doinstalovat tam Visual Studio jde jako do normální instalace Windows.Tak pokud je Visual Studio volně ke stažení a užívání, tak proč ne. I když pak úplně nechápu, proč ho rovnou nedají k dispozici ve formě virtuálky.
Kor když koupit bez nich dneska počítač není zrovna běžný.Pro mě teda není spíše běžné kupovat počítač s Windows.
Jó kdyby takhle poskytl Apple OS X to by byla jiná, tam už si dovedu představit, že kupovat si kvůli kompilaci (Qt) programu nový počítač se asi moc lidem nechce...Mně se nechce kupovat dedikovaný počítač ani kvůli pár nekomerčním experimentům na Windows.
Tak pokud je Visual Studio volně ke stažení a užívání, tak proč ne.
Volně k dispozici (a to IMHO i pro komerční využití) je nejenom kompilátor, ale i velé Visual Studio v Express edici.
I když pak úplně nechápu, proč ho rovnou nedají k dispozici ve formě virtuálky.
Měl jsem dojem, že taky děláš v korporaci, takže víš, že pokládat si otázky proč korporace něco dělá/nedělá je zcela zbytečné...
Mně se nechce kupovat dedikovaný počítač ani kvůli pár nekomerčním experimentům na Windows.
Na Windows dedikovaný HW nepotřebuješ, na OS X ano - virtualizovat OS X na PC je dle Applu nelegální.
Visual Studio v Express edici.Tak to asi někdy zkusím. Ale kdyby tohle někdo dával za rozumnou cenu v cloudu, kdy bych platil jen za dobu, kdy to skutečně běží, asi bych neváhal a ušetřil bych si práci.
Měl jsem dojem, že taky děláš v korporaci, takže víš, že pokládat si otázky proč korporace něco dělá/nedělá je zcela zbytečné...Nevím. Co dělá můj zaměstnavatel řeším jen to té míry, do které se to týká mojí práce.
Na Windows dedikovaný HW nepotřebuješNepotřebuju, ale zdálo se mi, že říkáš, že bych ho mít měl.
na OS X ano - virtualizovat OS X na PC je dle Applu nelegální.Jenom na osobním počítači? Jinak je to ok?
Protože je to další (zbytečná) závislost. QMake je pro build zcela vyhovující a NSIS bych potřeboval tak jako tak, tak proč do toho tahat ještě další mezivrstvu?
Co se týče možnosti použít CMake/Cpack na všechny platformy, tak pro Linux se člověk stejně nevyhne nastudování různejch proměnnejch, který jsou v zásadě ekvivalentem DEB/RPM konfiguráků, takže nějaká úspora je zanedbatelná. Navíc si nejsem jistej, jestli třeba OBS, který používám CPack podporuje. No a na OS X je výroba DMG triviální a hlavní "blocker" je stejně nutnost mít k dispozici Maca...