Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Nevidíš snad, v jaký je to kategorii?!
[2] je skoro stejně zcestný jako [1] - svádí problém na linux, ve kterém není nebo alespoň ne v takové míře, aby byl nebohý uživatel linuxu za "mučedníka". A ad [3] - stálo by to něčí práci a řekněme si otevřeně - nikdo se nehrne do práce která je prakticky zbytečná.
Což je koneckonců společným činitelem všech těch "referencí". Dělají z linuxu obětního beránka tam, kde jde "pouze" o něčí lenost/neschopnost/pohodlnost.
Tohle by bylo na "vážnou" odpověď, kterou ti ale v týhle diskuzi dát nemůžu, nechť bych pak vypadal nedůvěryhodně. Stačí, že jsem se nechal vyprovokovat a napsal tu odpověď výše...
To ta tvá víra v GNU, ta tě dostala na zcestí. Al my, co vidíme dál, víme své...
Co by jste na mém místě dělali Vy?Já bych se vyprd na počítače a šel na pivo :-P
Že žádnej plugin kvůli mě instalovat nebudou. A já si svoje Office něčím takovým "zasírat" nebudu, to dá rozum.
Ale oni jsou tady pro mě. A proto mi přece nebudou diktovat, jak a na čem mě budou vyučovat!
19% DPH, 30% sociální, X% zdravotní, ...
Me se ten zapisek celkem libi. Podle me si dela celkem trefne legraci z tonu zapisku, ktere se zde objevuji.
Druha vec je, ze chodim stejne jako Martin na FEL a setkal jsem se na teto skole i s lidma co si mysli, ze Solaris a Linux jsou nejvetsi zlo, co je behem studia potkalo.
setkal jsem se na teto skole i s lidma co si mysli, ze Solaris a Linux jsou nejvetsi zlo, co je behem studia potkalo.
V případě Solarisu se hrdě hlásím do jejich řad. Pokuď mě tam tedy již nevedou jako jejich předsedu...
Druha vec je, ze chodim stejne jako Martin na FEL a setkal jsem se na teto skole i s lidma co si mysli, ze Solaris a Linux jsou nejvetsi zlo, co je behem studia potkalo.Nevím jestli největší, ale ten Solaris na FELu opravdu není dobrý způsob, jak ukázat, že tenký klient je k něčemu dobrý. Když už jsi na to narazil - ono ani Linuxu neprospívá, když k němu člověka posadí a nefunguje česká klávesnice, polovina programů v nabídce se nespustí, nejde se přihlásit atd. Jediný dobře fungující Linux, který jsem na FELu viděl, bylo asi deset počítačů s RHEL v jedné učebně.
S pozdravem
Doc. Ing. D. Zlo CSc.
Dneska se kradou už i podpisy...
No, ona je to v podstatě taková mravenčí práce...
Jinak jako pokus o vtip je zapisek velice slaby.
Je stejně slabý, jako ty původní zápisky. Nechtěl jsem být papežštější než papež...
Tiskni
Sdílej: